Blitz

Kuzhina

Skandal! Lopët e ngordhura bëhen sallam për shqiptarët

    Skandal! Lopët e ngordhura bëhen sallam për shqiptarët

Një denoncim i radhës ka mbërritur në redaksinë e JOQ.al. Bëhet fjalë për cilësinë e ushqimit që ne si popull konsumojmë çdo ditë. Këtë herë kemi të bëjmë me lopët

Read Full Article

4 receta të shëndetshme gatimi nga Aulona Musta!

Aulona Musta është një ndër moderatoret më të ndjekura të televizionit shqiptar, kjo dhe për faktin se angazhohet me ndjekësit përtej punës së saj. Duke numëruar më shumë se 235

Read Full Article

Receta e mëngjesit/ Kifle role

    Receta e mëngjesit/ Kifle role

Një recetë shumë e lehtë për tu përgatitur në mëngjes, për një kifle shumë të shijshme. Përgatitja Përbërësit 2 paketime tharmë 3/4 e gotës ujë të ngrohtë 1 filxhan sheqer

Read Full Article

Supë krem me kungulleshka dhe copa pule

    Supë krem me kungulleshka dhe copa pule

Përbërësit 200 gr gjoks pule 500 gr kunguj 1 qepë 2 patate rreth 700 ml lëng vegjetal krip dhe piper i zi vaj ulliri majdanoz Përgatitja Lajmë kungujt dhe i

Read Full Article

Pancake me kos dhe marmalatë qershie

    Pancake me kos dhe marmalatë qershie

Një mënyrë e veçantë e përgatitjes së pancake. Në 20 minuta mund të keni gati një mëngjes të shijshëm apo një mesvakt pasditeve. Përbërësit: 170 gr kos 90 gr miell

Read Full Article

Sanduiç me Salcë pesto dhe Vezë

    Sanduiç me Salcë pesto dhe Vezë

Një gatim i shpejtë dhe i shijsëhm sidomos për mëngjeset e shpejta. Shumë i shijshëm dhe për fëmijët të cilët do t’i hanin me dëshirë vezët. Koha për gatim është

Read Full Article

Mëngjesi i shpejtë: Bukë me vezë, mjaltë dhe banane

    Mëngjesi i shpejtë: Bukë me vezë, mjaltë dhe banane

Këtë mëngjes mund te pregatisni recetën e famshme të bukës me vezë, larg asaj tradicionales me të cilën jenii mësuar. Për përgatitjen e kësaj recete krahas vezëve që janë produkti bazë,

Read Full Article

Patate me pançetë dhe vezë

    Patate me pançetë dhe vezë

Përbërësit 4-5 mesatare patate 200 gr. pançetë 2 Vezë 2 lugë vaj ulliri 2 thelpinjë hudhra Pak kripë Pak piper të zi 1 lugë të vogël paprika 1 lugë të

Read Full Article

Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

  Strudel me dardhë dhe copëza çokollate

Përbërësit 1 pako me petë byreku 4-5 dardha 3 lugë me pikëlza çokollate të zezë. Në mungesë mund të grini

Read Full Article

Omëletë me domate dhe borzilok

  Omëletë me domate dhe borzilok

Omëleta është gjithmonë një pjatë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Gatuajeni me domate qershi dhe borzilok për një shije të

Read Full Article

Qofte me brokoli dhe mish të grirë viçi

  Qofte me brokoli dhe mish të grirë viçi

Përbërësit: 500 g mish  viçi të grirë 1 kokë të madhe brokoli rreth 300 g 3-4  thelpinj hudhra 2 feta

Read Full Article

Tavë me thjerëza dhe lakër

  Tavë me thjerëza dhe lakër

Përbërësit për 4 persona: 1 gotë Thjerza Gjysëm Lakër 1 Qepë 2 Karrota 100-200 gr. Mish të thatë 2-3 lugë

Read Full Article

Mafishe ose meringa

  Mafishe ose meringa

Të njohura fillimisht në Francë rreth viteve ‘700, pasi u krijuan nga një pastiçier zviceran me origjinë nga Meiringen, vend nga i cili marrin

Read Full Article

Tost me pançetë dhe krem djathi

  Tost me pançetë dhe krem djathi

Përbërësit 2 feta pamcetë 3 Kokrra vezë kripë 180 ml qumësht soje 3 feta bukë vaj ulliri 60 gr krem

Read Full Article

Omëletë pikante me brokoli, djathë Brie dhe fara mikse

  Omëletë pikante me brokoli, djathë Brie dhe fara mikse

Përbërësit (4 persona) 5 vezë Pak kripë Pak piper të zi 1 kokë e vogël Brokoli 2 speca djegës 3-4

Read Full Article

Bukë të thekura për supë dhe sallata

  Bukë të thekura për supë dhe sallata

Një supë e mirë ose një sallatë e mirë nuk do të imagjinohej pa këta kubikë të vegjël kërce. Të

Read Full Article

Krepa me nutella dhe luleshtrydhe

  Krepa me nutella dhe luleshtrydhe

Për 12 krepa: 3 vezë 250 gr. miell 40 gr. gjalpë 500 ml. qumësht Pak kripë Nutella Luleshtrydhe Sheqer pluhur.

Read Full Article

Tartë e shëndetshme me tërshërë

  Tartë e shëndetshme me tërshërë

Përbërësit: 40 gr fara chia 500 gr kos grek 200 gr kos i lëngshëm 280 gr gjalp jo i kripur

Read Full Article

Biskota të mbushura me reçel fiku

  Biskota të mbushura me reçel fiku

Përbërsit: 300 gr. Miell 2 lugë Mjaltë 1 Vezë Një maj luge të vogël Sodë buke 200 gr. Gjalpë Pakëz

Read Full Article

Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima

  Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima

Përbërësit për 6 persona: 400 gr. Spinaq 2 cop Peta brisèe 4 cop Salsiçe italiane 5 cop Patate 2 cop

Read Full Article

Biskota të mbushura me reçel fiku.

  Biskota të mbushura me reçel fiku.

Përbërësit për 20 biskota: 300 gr. miell 2 lugë mjaltë 1 Vezë Një maj luge të vogël sodë buke 200

Read Full Article
1 2 3 27