Blitz | Kliko dhe Informohu

Fakte/Kuriozitete

 Breaking News

Personat që betohen dhe përdorin fjalë të pista janë më të gëzuar, të sinqertë dhe të shëndoshë

    Personat që betohen dhe përdorin fjalë të pista janë më të gëzuar, të sinqertë dhe të shëndoshë

Nuk keni pse tregoheni gjithnjë dyshues kur dikush ju betohet për diçka e më pas nxehet duke përdorur fjalë të pista ! Kjo nuk do të thotë që ai po

Read Full Article

Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj

    Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj

Ekziston një mendësi popullore e cila thotë se mamatë që janë në pritjen e ëmbël duhet të “hanë për dy”, që femija i tyre të jetë i shëndetshëm. Një numër

Read Full Article

Ferrari prezanton makinën më të fuqishme ndonjëherë Monza Sp, nuk do ta besoni se çfarë është e aftë të bëj

    Ferrari prezanton makinën më të fuqishme ndonjëherë Monza Sp, nuk do ta besoni se çfarë është e aftë të bëj

Bëhet fjalë për fuqinë më të madhe që një motor Ferrari ka pasur ndonjëherë. Me 812 kuaj fuqi ajo mund të arrijë deri në 100 kilometra në orë në 2.9

Read Full Article

Cilët janë llojet e personaliteteve? Studiuesit tregojnë se klasifikohen në këto 4 kategori!

    Cilët janë llojet e personaliteteve? Studiuesit tregojnë se klasifikohen në këto 4 kategori!

Qarkullojnë shumë teste të personalitetit online me ndarje të ndryshme. Ndarja klasike ka qenë në 5 kategori, por studimet e fundit i klasifikojnë njerëzit në 4 lloje: mesatar, i rezervuar,

Read Full Article

Ato janë gratë më të bukura të shekullit të kaluar dhe këtë e tregojnë fotografitë 100-vjeçare!

    Ato janë gratë më të bukura të shekullit të kaluar dhe këtë e tregojnë fotografitë 100-vjeçare!

Bukuria është subjektive, por këto fotografi të këtyre grave tregojnë që ajo është dhe e përjetshme. 10 gratë më të bukura të shekullit të kaluar janë ende të këndshme për

Read Full Article

Loja online që po divorcon çiftet, ka shkaktuar 200 ndarje vetëm këtë vit!

    Loja online që po divorcon çiftet, ka shkaktuar 200 ndarje vetëm këtë vit!

Zakonisht në formularët që plotësohen në rastet e divorceve, arsyet që qarkoheshin më shumë kanë qenë problemet me drogën e alkoolin të njërit prej bashkëshortëve, tradhëtia ose dhuna. Kohët e

Read Full Article

Zbulimi i mbetjeve të mamuthëve, datojnë në Epokën e Gurit!

    Zbulimi i mbetjeve të mamuthëve, datojnë në Epokën e Gurit!

Arkeologët kanë zbuluar një vend që i përket Epokës së Gurit dhe është përdorur për groposjen e kafshëve të mëdhaja. Zbulimi ka ndodhur pranë qytetit të Drasenhofen në Austri dhe

Read Full Article

Ajo që keni pritur gjithnjë të dëgjoni më në fund u provua: Birra, vera dhe çokollata ju zgjasin jetën

    Ajo që keni pritur gjithnjë të dëgjoni më në fund u provua: Birra, vera dhe çokollata ju zgjasin jetën

Sipas një studimi të fundit, një dietë e thjeshtë ushqimesh e pijesh lufton inflamacionet dhe ul dukshëm rreziqet për probleme të parakoheshme me shëndetin me gati 20%. Këto ushqime sigurisht

Read Full Article

Lini çdo gjë që po bëni, “Albumi i komedisë së kafshëve të egra” ka dalë dhe duhet ta shihni patjetër

  Lini çdo gjë që po bëni, “Albumi i komedisë së kafshëve të egra” ka dalë dhe duhet ta shihni patjetër

Ky nuk është një lajm, as ndonjë shkrim intelektual. Është thjesht një album fotosh të kafshëve të egra, foto të

Read Full Article

Dashuria ndahet në 7 lloje, dhe të fundit e përjetojnë shumë pak persona!

  Dashuria ndahet në 7 lloje, dhe të fundit e përjetojnë shumë pak persona!

Të gjithë e përjetojmë dashurinë në jetë. Por në bazë të tre faktorëve (intimitet, pasion dhe përkushtim), psikologët përkufizojnë 7

Read Full Article

10 fakte interesante për Zvicrën që do ju bëjnë të ndyshoni mendim për të!

  10 fakte interesante për Zvicrën që do ju bëjnë të ndyshoni mendim për të!

Zvicra njihet për bankat, çokollatën dhe Alpet. Por ka dhe disa fakte për të që me siguri do ju bëjnë

Read Full Article

Kini kujdes! Ofenduan me shprehje raciste në Facebook , “dënohen” me 6 muaj pa rrjete sociale…

  Kini kujdes! Ofenduan me shprehje raciste në Facebook , “dënohen” me 6 muaj pa rrjete sociale…

Shpesh rrjetet sociale janë parë si ishuj të lumtur, si një botë ku nuk ekzistojnë ligje dhe rregulla, ku mund

Read Full Article

Ja pse inteligjenca artificiale do të jetë një rrezik për shoqërinë, madje më i madh se terrorizmi apo ndryshimet klimaterike

  Ja pse inteligjenca artificiale do të jetë një rrezik për shoqërinë, madje më i madh se terrorizmi apo ndryshimet klimaterike

Nëse mendojmë se rreziku më i madh vjen nga armët bërthamore, ngrohja klimaterike apo terrorizmi, gabohemi. Inteligjenca artificiale është ajo

Read Full Article

Shqiptarët të varur nga telefoni, rritet konsumimi i internetit me gati 50%

  Shqiptarët të varur nga telefoni, rritet konsumimi i internetit me gati 50%

Të dhënat e fundit nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare na bëjnë me dije se në periudhën prill-qershor të

Read Full Article

Ofendimet e kohërave romake, të papërballueshme për njerëzit modernë: ja çfarë thuhet për to!

  Ofendimet e kohërave romake, të papërballueshme për njerëzit modernë: ja çfarë thuhet për to!

Nëse mendoni se ofendimet për njëri tjetrin janë bërë më të errëta dhe më të lehta për t’u shpëndarë me

Read Full Article

Emocionuese! Mbijetuan nën gërmadhat e urës “Morandi”, çifti vendos të martohet menjëherë pas daljes nga spitali

  Emocionuese! Mbijetuan nën gërmadhat e urës “Morandi”, çifti vendos të martohet menjëherë pas daljes nga spitali

Trembëdhjetë vjet bashkë në Caserta, por ishin ato katër orë shumë të gjata, të ngecur në 50 centimetra hapësirë poshtë

Read Full Article

Studim – Nëse harroni të hani mëngjesin “në kohë”, mos u shqetësoni! Mund t’ju ndihmojë të bini në peshë…

  Studim – Nëse harroni të hani mëngjesin “në kohë”, mos u shqetësoni! Mund t’ju ndihmojë të bini në peshë…

Gjithmonë na është thënë të mos harrojmë së ngrëni mëngjesin si vaktin më të rëndësishëm, edhe pse jo të gjithë

Read Full Article

Ndryshimi i orës nuk do të bëhet më, Komisioni Europian merr vendimin përfundimtar

  Ndryshimi i orës nuk do të bëhet më, Komisioni Europian merr vendimin përfundimtar

Prej vitesh me radhë ndryshimi i orës është bërë dy herë në vit. Qëllimi i këtij veprimi ka qënë kursimi

Read Full Article

(Foto) Ferrari, Lamborghini, Porsche? Jo, makina më e bukur në botë zgjidhet një tjetër markë…

  (Foto) Ferrari, Lamborghini, Porsche? Jo, makina më e bukur në botë zgjidhet një tjetër markë…

Makina më e bukur e konkursit Elegance të vitit 2018-të Pebble Beach, i cili është konkursi më i madh i

Read Full Article

Pse makaronat nuk thyen asnjëherë në dy pjesë? Zbulohet arsyeja e cila është e dobishme në arkitekturë dhe mjekësi

  Pse makaronat nuk thyen asnjëherë në dy pjesë? Zbulohet arsyeja e cila është e dobishme në arkitekturë dhe mjekësi

Besoj se gjithmonë kur jeni përpjekur të thyeni makaronat ato janë ndarë në më shumë se dy copa. Nuk është

Read Full Article

Keni gjetur qetësi për privatësinë tuaj në WhatsApp? Kujdes, ja se si të tjerët mund të aksesojnë mesazhet tuaja…

  Keni gjetur qetësi për privatësinë tuaj në WhatsApp? Kujdes, ja se si të tjerët mund të aksesojnë mesazhet tuaja…

Sa herë që ngrihet diskutimi mbi privatësinë e përdoruesve në rrjetet sociale apo aplikacione të tjera të komunikimit jemi të

Read Full Article