Blitz

Fakte/Kuriozitete

 Breaking News

Udhëtimi më i gjatë në botë me avion: Niset nga Singapori për në New York

    Udhëtimi më i gjatë në botë me avion: Niset nga Singapori për në New York

Të enjten në mbrëmje u nis nga Singapori avioni i cili pritet të theu rekordin për udhëtimin më të gjatë në botë kur u ul në aeroportin e New Yorkut.

Read Full Article

“Dua një marrëdhënie të hapur ose të ndahemi”, çfarë ndodh në çift kur vendosemi përpara një zgjedhjeje të tillë!

    “Dua një marrëdhënie të hapur ose të ndahemi”, çfarë ndodh në çift kur vendosemi përpara një zgjedhjeje të tillë!

Një intervistë e Krystyna Romanowska me Izabela Jaderek, tregon më shumë për psikologjinë e marrëdhënieve të hapura dhe si ndikojnë ato në çift.  Fokusi është kur një mashkull i kërkon

Read Full Article

(Foto/Video) Alarmohet NASA, anija kozmike pëson defekt pas nisjes nga Toka. Ç’po ndodh me astronautët?

    (Foto/Video) Alarmohet NASA, anija kozmike pëson defekt pas nisjes nga Toka. Ç’po ndodh me astronautët?

Astronauti rus Aleksej Ovçin dhe Nick Hague nga NASA do të shkonin në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar për t’ju bashkuar ekipit të Ekspeditës 57, e cila zgjat 6 muaj. Por udhëtimi

Read Full Article

 Flet shkenca: Edhe meshkujt vuajnë nga sindromi premenstrual

     Flet shkenca: Edhe meshkujt vuajnë nga sindromi premenstrual

Kjo është ajo që ne quajmë barazia gjinore. Tashmë fiksojeni mirë se edhe burrat gjithashtu vuajnë nga sindromi premenstrual, irritueshmëria, ndjeshmëria dhe ndryshimet hormonale. Tipare të veçanta që deri më

Read Full Article

I bëra “like” një fotoje të dikujt që e kishte postuar në 2014 në Instagram, cfarë të bëj?

    I bëra “like” një fotoje të dikujt që e kishte postuar në 2014 në Instagram, cfarë të bëj?

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën njëherë që ndërsa jemi duke “stalkëruar” fotot e dikujt në Instagram,  që na duket interesant ose thjeshtë e kemi inat, të përfundojmë në

Read Full Article

(Foto) A e dini çfarë i ndodh trupit të njeriut kur goditet nga rrufeja? Ja disa shembuj…

    (Foto) A e dini çfarë i ndodh trupit të njeriut kur goditet nga rrufeja? Ja disa shembuj…

Goditjet nga rrufeja lënë shenja të kuqe shpesh në formën e një luleje në trupin e njerëzve që i kanë mbijetuar një fundi fatal. Rreth 2000 njerëz vdesin në vit

Read Full Article

Gratë kontribuojnë 10% më shumë në punë se burrat, studimi i fundit tregon rezultatet interesante

    Gratë kontribuojnë 10% më shumë në punë se burrat, studimi i fundit tregon rezultatet interesante

Hive, një platformë bashkëpunimi dhe menaxhimi projektesh, ka publikuar një studim të ri përsa i përket kontributet të meshkujve dhe femrave në vendin e punës. Studimi shqyrtoi 3000 gra dhe

Read Full Article

Nuk duroni ato që përtypen kur hanë? Ju jeni një gjeni dhe shkenca jua shpjegon pse

    Nuk duroni ato që përtypen kur hanë? Ju jeni një gjeni dhe shkenca jua shpjegon pse

A i keni neveri zhurmat që shumë njerëz bëjnë kur hanë?  Shpeshherë këto mund t’i dëgjoni në kinema kur po hanë kokshka në krahun tuaj. Imagjinoni zhurmën e përtypjes kur

Read Full Article

“Stronzium”, virusi i rrezikshëm i cili nuk të eleminohet nga kompjuteri dhe është një kërcënim i madh

  “Stronzium”, virusi i rrezikshëm i cili nuk të eleminohet nga kompjuteri dhe është një kërcënim i madh

Formatimi i kompjuterit dhe riinstalimi i një sistemi operativ të ri mund të mos jetë më i mjaftueshëm. Ekipi hulumtues

Read Full Article

“The Independent” – Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”

  “The Independent” – Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”

Theresa Harold, gazetare dhe menaxhere e mediave sociale në Londër, i ka kushtuar një artikull të plotë eksperiencës së saj

Read Full Article

Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

  Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

Dy shkencëtarë të cilët zbuluan sit ë luftojnë kancerin duke përdorur sistemin imunitar të njeriut kanë fituar çmimin Nobel për

Read Full Article

Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

  Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

Aknet janë të pranishme tek çdo adoleshent, por ndonjëherë ndodh që edhe në moshë të rritur shfaqen. Shkaqet janë të

Read Full Article

Viena është qyteti i ëndrrave, por a i dinit këto fakte interesante për të?

  Viena është qyteti i ëndrrave, por a i dinit këto fakte interesante për të?

Viena duket si një qytet i dalë nga përrallat. Duke filluar nga arkitektura mahnitëse e deri tek kultura e kafes

Read Full Article

Asteroidi i frikshëm në formën e kafkës është duke ardhur drejt Tokës, shikoni pamjet

  Asteroidi i frikshëm në formën e kafkës është duke ardhur drejt Tokës, shikoni pamjet

Asteroidët janë objekte të frikshme në shumicën e kohës, imagjinoni nëse do kishin formën e një kafke dhe do drejtoheshin

Read Full Article

Ju prezantojmë me këpucët më të shtrenjta në botë, me vlerë 17 milion dollarë

  Ju prezantojmë me këpucët më të shtrenjta në botë, me vlerë 17 milion dollarë

Harrojini këpucët e kristalta të Hirushes sepse këpucët më të kërkuara nga gratë janë prej ari dhe diamanti e kapin

Read Full Article

12 eventet historike që kanë frymëzuar “Game of Thrones” dhe tregojnë sa brutale është bota jonë

  12 eventet historike që kanë frymëzuar “Game of Thrones” dhe tregojnë sa brutale është bota jonë

Autori i “Game of Thrones” George R.R.Martin është shprehur gjithmonë se nuk ka rëndësi sa të trilluara apo të pabesueshme

Read Full Article

Prezantohet “Bisha e re” e Donald Trump, një prodhim i jashtëzakonshëm

  Prezantohet “Bisha e re” e Donald Trump, një prodhim i jashtëzakonshëm

Presidentin Donald Trump tashmë do ta shoqërojë një “Bishë e re” dhe nuk është aspak një mjet i zakonshëm. Bëhet

Read Full Article

(Foto) “Se ku të kam parë…” – Njihuni me personazhet e famshëm dhe kopjet e tyre të shekujve të kaluar

  (Foto) “Se ku të kam parë…” – Njihuni me personazhet e famshëm dhe kopjet e tyre të shekujve të kaluar

Të gjithëve mund të na ketë ndodhur te paktën një herë në jetë të përballemi me shprehjet “më dukesh fytyre

Read Full Article

Si ta marrësh veten nga një “hangover” në vetëm 11 minuta

  Si ta marrësh veten nga një “hangover” në vetëm 11 minuta

Pas nje nate festimesh dhe “abuzimi” me alkoolin të nesërmen në mëngjes vjen proçesi që askush nuk mund ta shmangë,

Read Full Article

Krujë- Çifti që është gati për çmimin “Guinness”, festojnë 81-vjetorin e martesës

  Krujë- Çifti që është gati për çmimin “Guinness”, festojnë 81-vjetorin e martesës

Ato që për momentin mbajnë rekordin “Guinness” si çifti më i moshuar  janë çifti japonez Masao dhe Miako që janë

Read Full Article

(Foto) Mbahet Samiti i Paqes, kryeministrja e Zelandës së Re prezantohet me bashkëshortin dhe… vajzën 3-muajshe

  (Foto) Mbahet Samiti i Paqes, kryeministrja e Zelandës së Re prezantohet me bashkëshortin dhe… vajzën 3-muajshe

Jacinda Adern është Kryeministrja e Zelandës së Re, e cila u diskutua para ca kohësh si kryeministrja e parë e

Read Full Article