Blitz

Fakte/Kuriozitete

 Breaking News

(Foto) 6-vjeçarja me autizëm, talent i rrallë në pikturë!

    (Foto) 6-vjeçarja me autizëm, talent i rrallë në pikturë!

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 8 Iris Grace Halmshaw nga Britania e Madhe është shembulli perfekt i dhuntive të lindura, të cilat mund të gjenden edhe te

Read Full Article

10 gjërat e pabesueshme që ka bërë kompania Apple

    10 gjërat e pabesueshme që ka bërë kompania Apple

Të gjithë e njohin Apple. Zakonisht emri i kësaj kompanie lidhet me produkte jo vetëm cilësore, por edhe të bukura nga ana estetike. Mirëpo në shumicën e rasteve, publiku di

Read Full Article

Umberto Eco në testament: Për 10 vjet mos flisni për mua!

    Umberto Eco në testament: Për 10 vjet mos flisni për mua!

Një ngjarje vërtet interesante ajo që ka ndodhur në Itali para pak ditësh, kur studentë dhe kolegë të shkrimtarit dhe filozofit Umberto Eco, i cili u nda nga jeta në

Read Full Article

(FOTO) Kjo shpikje është gjeniale! Nuk ka më stres të shkoni në tualet kur jeni me fustan nusërie, mjafton të përdorni…

(FOTO) Kjo shpikje është gjeniale! Nuk ka më stres të shkoni në tualet kur jeni me fustan nusërie, mjafton të përdorni…

Ato që kanë provuar të bëhen nuse, kanë provuar dhe torturën e vërtetë për të shkuar në tualet, sidomos pasi je veshur me fustanin e madh të nusërisë. Duhet një

Read Full Article

E njihni legjendën e syve jeshilë?

    E njihni legjendën e syve jeshilë?

Janë kryer disa studime, sipas të cilave thuhet se ka një lidhje mes ngjyrës së syrit dhe predispozitave të karakterit e të sjelljes. Shpesh personat me ngjyrë jeshile të syve

Read Full Article

Nuk do ta besonit origjinën e vërtetë të Napoleonit sipas analizave të ADN-së

    Nuk do ta besonit origjinën e vërtetë të Napoleonit sipas analizave të ADN-së

A jeni një pasardhës mashkull i Napoleon Bonapartit? Që nga fillimi i 2010-s, IGENEA është në kërkim të pasardhësve meshkuj të familjes Bonaparti, me një projekt në shkallë të gjerë

Read Full Article

Kujdes, këto 10 ushqime që i konsumojmë përditë shkaktojnë kancer!

    Kujdes, këto 10 ushqime që i konsumojmë përditë shkaktojnë kancer!

Invalid Displayed Gallery Ushqimi është i rëndësishëm për shëndetin dhe na siguron energjinë e nevojshme për të vazhduar aktivitetin e ditës. Shpeshherë dashurohemi pas një produkti apo ushqimi, aq sa

Read Full Article

Përdorni këna për flokët? Pas kësaj historie do mendoheni dy herë…

    Përdorni këna për flokët? Pas kësaj historie do mendoheni dy herë…

Kur vjen fjala te rregullat që duhet të ndjekim për sa i përket bukurisë, rrallë na ndodh të mendojmë shumë për ingredientët që ndodhen në produktet që përdorim. Sidoqoftë, një

Read Full Article

Dinozaurët rikthehen në jetë!

  Dinozaurët rikthehen në jetë!

Sipas dr. Jack Horner, paleontologut që frymëzoi  regjisorin Steven Spielberg për filmin e famshëm “Jurassic Park”, shumë shpejt shkencëtarët do

Read Full Article

Eksperti i ngrohjes globale, James Hansen, paralajmëron përkeqësim

  Eksperti i ngrohjes globale, James Hansen, paralajmëron përkeqësim

  Ngrohja globale mund të rrisë nivelin e deteve me disa metra brenda shekullit që po jetojmë. Një raport i

Read Full Article

Vdes nga kanceri… për t’u kthyer sërish në jetë

  Vdes nga kanceri… për t’u kthyer sërish në jetë

Eksperienca që Anita Moorjani, e diagnostikuar me kancer, përjetoi pas lajmit të vdekjes së saj, është vërtet shokuese. Rreth 4

Read Full Article

Vajza 3-vjeçare ndihmon delen të lindë

  Vajza 3-vjeçare ndihmon delen të lindë

Një 3-vjeçare kaq gjakftohtë nuk e keni parë kurrë! Vajza që shfaqet në video me siguri që në të ardhmen

Read Full Article

Patate në planetin Mars!

  Patate në planetin Mars!

A është e mundur të kultivosh patate në planetin Mars? Kjo është për t’u provuar! Shumë e kanë parë filmin

Read Full Article

Këta yje të mëdhenj pranojnë se kanë penisë të vegjël!

  Këta yje të mëdhenj pranojnë se kanë penisë të vegjël!

Madhësia e penisit ka qenë gjithmonë një tregues madhështie për meshkujt dhe si i tillë bëhet shpesh objekt diskutimi, jo

Read Full Article

UFO në “Zonën 51”? Foto nga Google Maps!

  UFO në “Zonën 51”? Foto nga Google Maps!

Ka qenë gjithmonë një mister që ka ngjallur kureshtje të madhe, e ashtuquajtura “Zona 51” (Area 51) në Nevada. Që

Read Full Article

Një tufë flokësh e John Lennon shitet për… 35 mijë dollarë!

  Një tufë flokësh e John Lennon shitet për… 35 mijë dollarë!

Sipas asaj që raporton “BBC”, një tufë e vogël flokësh e prerë 50 vite më parë nga koka e John

Read Full Article

Një dron mbi Auschwitz (video)

  Një dron mbi Auschwitz (video)

Pamjet që do të shihni në video janë rrëqethëse. Një të apasionuari pas filmimeve me dron i ka shkuar në

Read Full Article

Sa herë duhet t’i lani flokët?

  Sa herë duhet t’i lani flokët?

Në këtë pikë, ndoshta keni qenë të mbytur  me informacion në lidhje me faktin se sa shpesh duhet t’i lani

Read Full Article

Të konsumosh kafe, gjë e mirë apo jo?

  Të konsumosh kafe, gjë e mirë apo jo?

Studimet thonë se dy filxhanë me kafe në ditë bëjnë mirë për organizmin pasi kafeina ndihmon në luftën e sëmundjeve

Read Full Article

Ja sa gjatë rrinë drogat në trupin tuaj!

  Ja sa gjatë rrinë drogat në trupin tuaj!

Jo të gjitha drogat mbeten në trup për të njëjtën sasi kohe. Në momentin që konsumojmë drogë – të çdo

Read Full Article

Mbillni pemë në vend të varreve!

  Mbillni pemë në vend të varreve!

Lamtumirë arkivole! Kjo ide do t’i zëvendësojë varret me pemë. Disa të ashtuquajturve “miq të mjedisit” u ka lindur ideja

Read Full Article