Blitz | Kliko dhe Informohu

Fakte/Kuriozitete

 Breaking News

Popullsia shqiptare/ Shtohen të moshuarit mbi 60 vjeç, pakësohen të rinjtë

    Popullsia shqiptare/ Shtohen të moshuarit mbi 60 vjeç, pakësohen të rinjtë

Popullsia e Shqipërisë përveçse po pakësohet po ndryshon më shpejtësi strukturën e saj në disfavor të moshave të reja, teksa popullsia në moshë pensioni po rritet me shpejtësi. Sipas të

Read Full Article

WhatsApp vjen me një opsion të ri, ja si do të ndryshojnë bisedat në grup

    WhatsApp vjen me një opsion të ri, ja si do të ndryshojnë bisedat në grup

Të gjithë jemi pjesë e një grupi në WhatsApp, për qëllime pune apo thjesht me disa miq për të diksutuar se çfarë do të bëni të premten në darkë. E

Read Full Article

Njihuni me “Filofobinë”, frika e madhe e të rënit në dashuri

    Njihuni me “Filofobinë”, frika e madhe e të rënit në dashuri

Filofobia është frika e thellë e të rënit në dashuri. Edhe pse të dashurosh dhe të dashurohesh nga të tjerët është pjesë e natyrës njerëzore disa njerëz përballë kësaj ndjenje

Read Full Article

Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

    Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

Është e shtunë dhe zgjohesh në mëngjes me dhimbje koke pas një nate duke pirë dhe sillesh në krevat duke parë – Oh Zot çfarë është ajo? Oh po, është

Read Full Article

Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

    Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

Quhet “Doomsday Clock” dhe është simbol i afrimit të botës me zhdukjen e saj. Ora supozohet të parashikojë apokalipsin dhe ka qënë shumë afër mesnatës, që do të thotë “shkatërrim”,

Read Full Article

Apple në telashe, problemi i aplikacionit FaceTime është duke shkelur “të drejtat themelore njerëzore” të përdoruesëve

    Apple në telashe, problemi i aplikacionit FaceTime është duke shkelur “të drejtat themelore njerëzore” të përdoruesëve

Përdoruesit e iPhone janë paralajmëruar për një aktivitet jo normal që po ndodh me aplikacionin FaceTime. Siç mund ta dini, ky aplikacion përdoret për të komumikuar me një person tjetër,

Read Full Article

E preferoni oktapodin në ushqimin tuaj? Ndoshta nuk e dini se një nga tentakulat është penisi i tij

    E preferoni oktapodin në ushqimin tuaj? Ndoshta nuk e dini se një nga tentakulat është penisi i tij

Leksion shkence gjatë programit “Masterchef” në Itali. Gjatë episodit të shkuar të programit, që në qendër siç mund ta dini ka kulinarinë, kuzhinieri i njohur Bruno Barbieri ka ndarë me

Read Full Article

Adoleshentja transgjinore bën një festë për ti dhënë lamtumirën penisit, përpara operacionit për ndryshimin e gjinisë

    Adoleshentja transgjinore bën një festë për ti dhënë lamtumirën penisit, përpara operacionit për ndryshimin e gjinisë

Zakonisht kur prindërit marrin vesh gjininë e fëmijës së tyre, organizojnë një festë apo një mbledhje familjare për të festuar faktin që do të vijë në jetë një djalë apo

Read Full Article

#10yearschallenge, strategji e Facebook për të marrë të dhënat tona?

  #10yearschallenge, strategji e Facebook për të marrë të dhënat tona?

Përgjatë kësaj jave një sfidë e re pushtoi rrjetet sociale, sidomos Instagram-in dhe Facebook-un. #10yearschallenge i kërkonte përdoruesve që të

Read Full Article

Sinjale të vazhdueshme radio-je nga një galaktikë e largët, kush po i dërgon?

  Sinjale të vazhdueshme radio-je nga një galaktikë e largët, kush po i dërgon?

Shkencëtarët kanë raportuar se janë duke kapur sinjale radio-je që përsëriten vazhdimisht nga një vend shumë i largët në hapsirë.

Read Full Article

Shkencëtarët në Indi hedhin poshtë punën e Ajnshtajnit dhe Njutonit

  Shkencëtarët në Indi hedhin poshtë punën e Ajnshtajnit dhe Njutonit

Në kongresin vjetor të Shkencave Indiane, disa shkencëtarë kanë pohuar se studimi i qelizae staminale është shpikur nga Hindutë e

Read Full Article

(Foto) Shtatzënë prej 8 muajsh, adoleshentja nuk e kishte kuptuar akoma

  (Foto) Shtatzënë prej 8 muajsh, adoleshentja nuk e kishte kuptuar akoma

Nëse shihni këtë foto të Saffron Heffer dhe stomakut të saj me siguri nuk do të mendonit kurrë se ajo

Read Full Article

Drejton dy ndër shtëpitë më të mëdha të modës, por nuk përdor internetin dhe mund të ishte një fermer

  Drejton dy ndër shtëpitë më të mëdha të modës, por nuk përdor internetin dhe mund të ishte një fermer

Mbi 31 milionë njerëz ndjekin instagram-in zyrtar të Chanel, por Karl Lagerfeld nuk është një prej tyre. “As nuk e

Read Full Article

Të flesh më shumë se 8 orë gjumë në ditë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

  Të flesh më shumë se 8 orë gjumë në ditë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Sipas, një studimi, të flesh më shumë orë gjumë se ç’duhet, mund të ndikojë negativisht në shëndetin e zemrën tuaj.

Read Full Article

Ushtrimi fizik në mënyrë të rregullt mund ta mbajë trupin tuaj 30 vite më të ri

  Ushtrimi fizik në mënyrë të rregullt mund ta mbajë trupin tuaj 30 vite më të ri

Muskujt e femrave dhe meshkujve që janë në moshë, të cilët janë ushtruar rregullisht për dekada, pothuajse nuk kanë asnjë

Read Full Article

Doni të dini se sa kohë harxhoni në Facebook? Ky opsion i ri do t’ju tregojë gjithçka

  Doni të dini se sa kohë harxhoni në Facebook? Ky opsion i ri do t’ju tregojë gjithçka

Në muajin gusht të këtij viti, Facebook lajmëroi se do të përfshinte një opsion të ri i cili do ju

Read Full Article

Kulla e Pizës “tradhëton” vizitorët, ja të dhënat e pjerrësisë që surprizuan studiuesit…

  Kulla e Pizës “tradhëton” vizitorët, ja të dhënat e pjerrësisë që surprizuan studiuesit…

Kulla e Pizës është e qëndrueshme dhe po e zvogëlon pjerrësinë e saj shumë ngadalë. Nuk është një shaka por

Read Full Article

Instagrami i “shpall luftë” publikisht llogarive që përdorin ndjekës fallco

  Instagrami i “shpall luftë” publikisht llogarive që përdorin ndjekës fallco

Rrjeti social më i përdorur në botë, për herë të parë i ka “shpallur luftë” publikisht përdoruesve të cilët përdorin

Read Full Article

Fëmija juaj mund të vuajë nga ankthi dhe këto janë shenjat për të cilat duhet të shqetësoheni

  Fëmija juaj mund të vuajë nga ankthi dhe këto janë shenjat për të cilat duhet të shqetësoheni

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë shenjash ka ankthi tek fëmijët, mund të surprizoheni kur të zbuloni që

Read Full Article

Kompania britanike i ofron punonjësve të saj një ditë pushimi vetëm për tu masturbuar

  Kompania britanike i ofron punonjësve të saj një ditë pushimi vetëm për tu masturbuar

Ndërkohë që shumë kompani ngurojnë ti lejojnë të punësuarit e tyre të marrin ditë pushimi ekstra, një firmë britanike po

Read Full Article

Publikohet raporti: 29 milion mesazhe dërgohen në WhatsApp çdo minutë

  Publikohet raporti: 29 milion mesazhe dërgohen në WhatsApp çdo minutë

Çdo 60 sekonda në botë dërgohet 29 milion mesazhe në WhatsApp dhe 156 milion emaile, 243 mijë foto postohen në

Read Full Article