Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Le të shkojmë në Korçë për të “takuar një histori emigranti”

    Le të shkojmë në Korçë për të “takuar një histori emigranti”

Kjo fundjavë, prej të shtunës në mbrëmje deri në përfundim të së dielës do të sjellë aromë amerikane nga “Rock on the Stone”, në Pazarin e Korçës. Korça ka qenë

Read Full Article

Ikën Elvira Diamanti! Në krye të Arkivit të Filmit vjen…

Ikën Elvira Diamanti! Në krye të Arkivit të Filmit vjen…

Në krye të AQSHF-së që sot e tutje do të jetë një tjetër emër i njohur i artit në Shqipëri. Ky institucion prej vitesh është drejtuar nga aktorja e njohur

Read Full Article

Erdhi “Vrasësi i Verbër”: Saga e një familjeje të pasur por jo vetëm!

    Erdhi “Vrasësi i Verbër”: Saga e një familjeje të pasur por jo vetëm!

Vrasësi i Verbër, nga Margaret Atwood, përkthyer nga Agim Doksanim është libri më i ri që nga sot ka dalë në tregun shqiptar. Në prag të panairit, është e qartë

Read Full Article

(Intervistë) Kryeneçja në Kinë, regjisorja Doresi: M’u shemb bota kur thanë se nuk do të luanim në teatër por për ne u bë një mrekulli në 3 ditë!

    (Intervistë) Kryeneçja në Kinë, regjisorja Doresi: M’u shemb bota kur thanë se nuk do të luanim në teatër por për ne u bë një mrekulli në 3 ditë!

“Zbutja e kryeneçes” u përzgjodh  mes shfaqjeve në repertor të TK-së,  si përfaqësuesja e Shqipërisë në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove “The silk Road” në qytetin Xi’an në Kinë. Kasti i

Read Full Article

Ish e dashura e Naike Rivellit, në të njëjtin film me Bjordi Mezinin!

    Ish e dashura e Naike Rivellit, në të njëjtin film me Bjordi Mezinin!

Një nga femrat më komentuara të rrjeteve sociale, lajmeve rozë apo dhe televizionit italian, Siria De Fazio është pjesë e filmit më të fundit të Jetmir Pjetërnikajt, “FLOORLESS”. E përfolur

Read Full Article

Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

    Kumbaro ndez “motorrët”, ja ndryshimet që do të pësojë kultura në katër vitet e ardhshme

Ministria e Kulturës ka botuar një manual ky tregon të gjitha arritjet që ka pësuar kultura dhe trashëgimia kulturore në katër vjet. (2013-2017) Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka siguruar

Read Full Article

As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

    As këtë vit nuk ka Nobel për Kadarenë, çmimi shkon për britanikun Ishiguro!

  Edhe këtë vit, shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare nuk do të ketë mundësinë të çojë në shtëpi çmimin Nobel për Letërsinë, pavarësisht se vazhdimisht përflitet si pretendenti kryesor

Read Full Article

Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

    Muzikë, kulturë, argëtim, futboll! “Argjiro Fest” mbledh gjithë artdashësit në 4 ditë festë në Gjirokastër

“Argjiro Fest”, eventi i traditës mbarëballkanike po zhvillon edicionin e tij të tetë, duke hyrë në kalendarin e ngjarjeve më të rëndësishme kulturore të qytetit.  Qyteti muzeal i Gjirokastrës për

Read Full Article

Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

  Eksperienca që më tregoi se “Nënat” për atë që duan japin edhe shpirtin

Kisha dëgjuar shumë kohët e fundit për një film që pritej të shfaqej shumë shpejt në kinema. Jo vetëm në

Read Full Article

Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

  Bëni gati ‘duartrokitjet’: Njihuni me talentin shqiptar që po mahnit Anglinë dhe jo vetëm

Joni rrugëtimin e tij artistik e ka nisur që fëmijë në shkollën “Kongresi i Përmetit” për të emigruar më pas

Read Full Article

Çfarë ndodh kur skena pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

  Çfarë ndodh kur skena  pushtohet nga “8 femrat” më të njohura të artit në Shqipëri?

Çfarë ndodh kur skena e Teatrit pushtohet nga 8 femrat më të njohura të artit në Shqipëri? Padiskutim që është

Read Full Article

(Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

  (Foto) Sheshi Skënderbej gati për mbrëmjen më gjigande të vitit

Violinisti Shkëlzen Doli, ditën e sotme më 23 shtator, në sheshin “Skënderbej” do të bashkojë shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë,

Read Full Article

Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

  Sot në mbrëmje Shkëlzen Doli do të luajë me një violinë që kushton 600,000 euro!

E shtuna në mbrëmje do të rezervojë një nga mbrëmjet më të veçanta artistike të vitit. Sheshi Skënderbej do të

Read Full Article

Humbi nënën e tij të rolit, “Gjinoja” rrëfen: Përjetova të njëjtën dhimbje njësoj kur nëna ime biologjike ndërroi jetë!

  Humbi nënën e tij të rolit, “Gjinoja” rrëfen: Përjetova të njëjtën dhimbje njësoj kur nëna ime biologjike ndërroi jetë!

Atij i mjaftoi një rol, i pari dhe i vetmi në karrierën e tij si aktor për të mbetur gjithnjë

Read Full Article

Rrëfimi tronditës i gruas që shikon se si trupi i saj “vdes siç vdes një vend”!

  Rrëfimi tronditës i gruas që shikon se si trupi i saj “vdes siç vdes një vend”!

Vepra “Vdes siç vdes një vend” e autorit grek Dimitris Dimitriadis ,do të çelë sezonin artistik në Teatrin Kombëtar, me regji

Read Full Article

“Kryeneçja” mbërrin në Kinë. Gati për të surprizuar vendin e largët…

  “Kryeneçja” mbërrin në Kinë. Gati për të surprizuar vendin e largët…

Pak muaj më parë morëm lajmin e mirë që një shfaqje shqiptare, me aktorë shqiptarë, do të shkonte në Kinën

Read Full Article

Një “Yll Michelin” dhe yjet e muzikës shqiptare zbresin në sheshin “Skënderbej”

  Një “Yll Michelin” dhe yjet e muzikës shqiptare zbresin në sheshin “Skënderbej”

Festa e Miqësisë pas një turi të gjatë në qytetet kryesore të vendit ka ndalesën e saj të fundit në

Read Full Article

Robert Ndrenika: “Hajrie Rondon e harruat, por s’keni faj se ishit të fokusuar te festat e pasanikëve”

  Robert Ndrenika: “Hajrie Rondon e harruat, por s’keni faj se ishit të fokusuar te festat e pasanikëve”

Aktori i madh i skenës shqiptare Robert Ndrenika i ka kushtuar dy rreshta mjaft të ndjera mikeshës dhe koleges  së

Read Full Article

(Foto) 5 minuta duatrokitje, dy artistët shqiptarë mrekullojnë me interpretimin e tyre publikun argjentinas

  (Foto) 5 minuta duatrokitje, dy artistët shqiptarë mrekullojnë me interpretimin e tyre publikun argjentinas

Dy nga emrat më të suksesshëm të artit në Shqipëri kanë emocionuar pafund ditën e djeshme publikun në Buenos Aires.

Read Full Article

Filmi i parë horror shqiptar, bëhuni gati të shihni shtrigën!

  Filmi i parë horror shqiptar, bëhuni gati të shihni shtrigën!

  Më datën 22 shtator, në kinema “Millenium”, do të shfaqet për herë të parë një film shqiptar në zhanrin

Read Full Article

Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

  Shteti francez dekoron me titullin “Kalorëse e Urdhrit Kombëtar të Meritës” gazetaren shqiptare

Ditën e djeshme, gazetarja e njohur Ulpiana Lama ka marrë një titull shumë të rëndësishëm. Presidenca franceze e ka nderuar

Read Full Article