Blitz

Kulture

Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

    Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

Shqipëria është zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë në kategorinë e filmave me metrazh të shkurtër. (Kliko ketu) Po, po zyrtarisht! Jo me xixëllonja instagrami që veshin fustanë

Read Full Article

Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

    Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

“As të parët, as të fundit” është një lexim i detyruar për të gjithë ata të cilët kanë tradhtuar, janë tradhtuar apo thjesht kanë nevojë për një strukturë të re

Read Full Article

“HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

    “HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

Arti i pikturës të rrëmben dhe të prezanton me jetën brenda kornizës, që në fakt nuk është aspak e kufizuar. Dhe sapo të hyni në ekspozitën e piktorit shqiptar Gëzim

Read Full Article

Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

    Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

1. It’s a Wonderful Life (1946) George Bailey është një burrë nga një qytet i vogël me jetë të vështirë. Ai tenton të kryejë vetëvrasje, por ëngjëlli i tij mbrojtës

Read Full Article

E veçanta e dhjetorit…

    E veçanta e dhjetorit…

Nëse dëshironi të shfletoni një libër këto ditë dhe që të përkojë edhe me situatën aktuale në vend, sugjerimi i kësaj here është “E veçanta e dhjetorit” . Kjo histori, sa

Read Full Article

(Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

    (Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

John Lewis lançoi më në fund, reklamën e re të Krishtlindjeve për vitin 2018. Ajo që e bën speciale dhe të pakonkurrueshme atë është pjesëmarrja e artist legjendar, Sir Elton

Read Full Article

Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

    Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

Titulli: Kambana e qelqtë Autori: Sylvia Path Numri i faqeve: 258 Çmimi: 1000 lekë Zhanri: Roman a clef (novelë për jetën reale,por me një fasadë fantazie në ngjarje apo emra

Read Full Article

Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

    Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

  Ditën e mërkurë për të gjithë besnikët e librave në Pallatin e Kongreseve do të nisë Panairi i Librit i cili do t’ju shoqërojë deri më datën 18 Nëntor.

Read Full Article

Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

  Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

Nëse nuk keni dëgjuar akoma për të, me siguri do të dëgjoni shumë në vazhdim. Dhe ne ju tregojmë për

Read Full Article

Bazuar në një histori të vërtetë: “Gurët e vetmisë”, një rrëfim për historinë e popullit çam

Bazuar në një histori të vërtetë: “Gurët e vetmisë”, një rrëfim për historinë e popullit çam

Në një vend diku mes kufijsh, një grusht njerëzish përpiqen të ndërtojnë jetën dhe të ardhmen e tyre, në vendin

Read Full Article

Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë këtë nuk duhet ta humbisni!

  Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë këtë nuk duhet ta humbisni!

  Nëse ju ka marrë malli të shihni një shfaqje të bukur atëherë nuk duhet të humbisni këtë novelë! “Atë

Read Full Article

Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

  Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

A e njihni trupin tuaj mjaftueshëm? A doni të dini mbi të gjitha ndryshimet që ai pëson dhe ndjesitë që

Read Full Article

Lazarati “vjen” në Tiranë!

  Lazarati “vjen” në Tiranë!

  “Pse në filmat e huaj duhet të na portretizojnë gjithmonë sikur jemi të këqinjtë”? Kjo është një frazë që

Read Full Article

Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

  Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

Dashuria për librin duket sikur është zbehur vitet e fundit, por ajo mbetet ende e fuqishme në kioskat e vogla

Read Full Article

Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

  Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

Nëse ju ka marrë malli për një film që e pasqyron jetën ashtu siç është, bëhuni gati. “Life itself”  është

Read Full Article

Komedia shqiptare “TAG” çel Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në 23 Shtator!

  Komedia shqiptare “TAG” çel Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në 23 Shtator!

Sezoni kulturor do të çelet me Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në Tiranë.  Zhvillohet në datat 23-30 Shtator në Teatrin Kombëtar,

Read Full Article

Mundësi për të rinjtë në Tiranë, hapen audicionet e aktrimit tek Teatri i Metropolit!

  Mundësi për të rinjtë në Tiranë, hapen audicionet e aktrimit tek Teatri i Metropolit!

Zhvillimi i artit po ecën me hapa të shpejtë dhe mundësitë për artistët e rinj janë të shumta.  E radhës

Read Full Article

Vjen për herë të parë në Shqipëri eventi “Balkanika Folk Festival”, ja datat kur do të zhvillohet!

  Vjen për herë të parë në Shqipëri eventi “Balkanika Folk Festival”, ja datat kur do të zhvillohet!

Për herë të parë në Shqipëri, vjen një event artistik i një tjetër lloji. “Balkanika Folk Festival” vjen në Tiranë

Read Full Article

Pritjes duket se i erdhi fundi : Seriali më i  dashur për publikun  “Friends” do të rikthehet

  Pritjes duket se i erdhi fundi : Seriali më i  dashur për publikun  “Friends” do të rikthehet

Më në fund pas kaq shumë vitesh pyetjesh e insistimi nga mediat por më tepër nga fansat, një nga protagonistet

Read Full Article

Erion Isai zë vendin e Monika Lubonjës, emërohet Drejtor i Teatrit të Kukullave

  Erion Isai zë vendin e Monika Lubonjës, emërohet Drejtor i Teatrit të Kukullave

Lajmi se Monika Lubonja, Drejtoresha e deritanishme e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë dhe Teatrit të Kukullave do të

Read Full Article

Drama fituese e “Pulitzer” bën bashkë tre gra të njohura të artit në Shqipëri!

  Drama fituese e “Pulitzer” bën bashkë tre gra të njohura të artit në Shqipëri!

“Natën, Ma”, drama fituese e çmimit Pulitzer dhe e çmimit të Teatrit Botëror nga autorja Marsha Norman vjen si produksion

Read Full Article