Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

    Njohja e trupit tuaj tashmë nuk është një mister! “Ditari i një trupi” tregon ndryshimet dhe ndjesitë që shkakton rritja

A e njihni trupin tuaj mjaftueshëm? A doni të dini mbi të gjitha ndryshimet që ai pëson dhe ndjesitë që provokon rritja? Gjithçka mund ta zbuloni vetëm në një libër,

Read Full Article

Lazarati “vjen” në Tiranë!

    Lazarati “vjen” në Tiranë!

  “Pse në filmat e huaj duhet të na portretizojnë gjithmonë sikur jemi të këqinjtë”? Kjo është një frazë që thuhet nga një anëtar i skuadrës speciale të Reneas që

Read Full Article

Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

    Nëse e doni librin, shkoni blini sot një të tillë tek Florimi në Prishtinë!

Dashuria për librin duket sikur është zbehur vitet e fundit, por ajo mbetet ende e fuqishme në kioskat e vogla të qytetit. Dhe për libradashësit e qytetit të Prishtinës, ka

Read Full Article

Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

    Nëse po kërkoni për një film realist, “Life itself” sapo ka dalë dhe do kalojë çdo pritshmëri tuajën!

Nëse ju ka marrë malli për një film që e pasqyron jetën ashtu siç është, bëhuni gati. “Life itself”  është filmi më realist që do shihni ndonjëherë. Është një dramë

Read Full Article

Komedia shqiptare “TAG” çel Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në 23 Shtator!

    Komedia shqiptare “TAG” çel Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në 23 Shtator!

Sezoni kulturor do të çelet me Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në Tiranë.  Zhvillohet në datat 23-30 Shtator në Teatrin Kombëtar, në skenën e re “arTurbina” dhe organizohet nga TK dhe

Read Full Article

Mundësi për të rinjtë në Tiranë, hapen audicionet e aktrimit tek Teatri i Metropolit!

    Mundësi për të rinjtë në Tiranë, hapen audicionet e aktrimit tek Teatri i Metropolit!

Zhvillimi i artit po ecën me hapa të shpejtë dhe mundësitë për artistët e rinj janë të shumta.  E radhës është dhe ajo që Teatri Metropol në Tiranë ofron këtë

Read Full Article

Vjen për herë të parë në Shqipëri eventi “Balkanika Folk Festival”, ja datat kur do të zhvillohet!

    Vjen për herë të parë në Shqipëri eventi “Balkanika Folk Festival”, ja datat kur do të zhvillohet!

Për herë të parë në Shqipëri, vjen një event artistik i një tjetër lloji. “Balkanika Folk Festival” vjen në Tiranë më 18-23 Shtator në Sallën e Akademisë së Arteve. 300

Read Full Article

Pritjes duket se i erdhi fundi : Seriali më i  dashur për publikun  “Friends” do të rikthehet

    Pritjes duket se i erdhi fundi : Seriali më i  dashur për publikun  “Friends” do të rikthehet

Më në fund pas kaq shumë vitesh pyetjesh e insistimi nga mediat por më tepër nga fansat, një nga protagonistet kryesore të serialit “Friends” i ka dhënë dritën jeshile idesë

Read Full Article

Erion Isai zë vendin e Monika Lubonjës, emërohet Drejtor i Teatrit të Kukullave

  Erion Isai zë vendin e Monika Lubonjës, emërohet Drejtor i Teatrit të Kukullave

Lajmi se Monika Lubonja, Drejtoresha e deritanishme e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë dhe Teatrit të Kukullave do të

Read Full Article

Drama fituese e “Pulitzer” bën bashkë tre gra të njohura të artit në Shqipëri!

  Drama fituese e “Pulitzer” bën bashkë tre gra të njohura të artit në Shqipëri!

“Natën, Ma”, drama fituese e çmimit Pulitzer dhe e çmimit të Teatrit Botëror nga autorja Marsha Norman vjen si produksion

Read Full Article

Pas suksesit të vitit të kaluar, rikthehet Erion Isai! Bën bashkë disa nga emrat më të njohur të skenës së teatrit

  Pas suksesit të vitit të kaluar, rikthehet Erion Isai! Bën bashkë disa nga emrat më të njohur të skenës së teatrit

Pas suksesit që pati shfaqja “Ferma e kafshëve” vitin e kaluar, Erion isai ka vendosur të rikthehet me një tjetër

Read Full Article

Një tjetër tragjedi dhe sërish në qendër është Luiza Xhuvani!

  Një tjetër tragjedi dhe sërish në qendër është Luiza Xhuvani!

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” më datë 3 do të ngjisë në skenë një nga veprat më të bukura të

Read Full Article

Hidhet shorteu i “Eurovision 2018”, zbuloni se kur do të këndojë Eugent Bushpepa

  Hidhet shorteu i “Eurovision 2018”, zbuloni se kur do të këndojë Eugent Bushpepa

Eventi më i rëndësishëm muzikor Europian, Eurovision 2018, këtë vit do të mbahet në Lisbon. Sot është hedhur shorteu i

Read Full Article

Mikesha-regjisore e “Vdiq Mbreti, Rroftë Mbreti”: Një nga aktorët donte të largohej dhe kishte të drejtë. Unë nuk krijoj kast por familje…

  Mikesha-regjisore e “Vdiq Mbreti, Rroftë Mbreti”: Një nga aktorët donte të largohej dhe kishte të drejtë. Unë nuk krijoj kast por familje…

Viti i kaluar mund të themi se ka qenë një ndër më të veçantët dhe të suksesshmit për regjisoren Elma

Read Full Article

Përfundon me sukses nata e parë e “Festivalit të Këngës”, le të përgatitemi për natën e dytë me plot surpriza

  Përfundon me sukses nata e parë e “Festivalit të Këngës”, le të përgatitemi për natën e dytë me plot surpriza

Nga Kozeta Kurti Mbrëmë afro mesnatës, përfundoi mbrëmja e parë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH, i cili

Read Full Article

“Nata e dymbëdhjetë” dhe një Shqipëri Shekspiriane! Surprizën e vërtetë të fundvitit e gjeni në teatër

  “Nata e dymbëdhjetë” dhe një Shqipëri Shekspiriane! Surprizën e vërtetë të fundvitit e gjeni në teatër

Autori më me ndikim në të gjithë dramaturgjinë botërore, William Shakespeare do të vijë në skenën e Metropolit në sezonin

Read Full Article

“Pegi” dhe “Dudaj” ju sugjerojnë çfarë nuk duhet të humbisni në këtë panair!

  “Pegi” dhe “Dudaj” ju sugjerojnë çfarë nuk duhet të humbisni në këtë panair!

Panairi i Librit Tirana 2017 është çelur zyrtarisht sot në Pallatin e Kongreseve. Ky është Panairi i 20-të që zhvillohet

Read Full Article

Kumbaro mesazh në ekspozitën Vox Machine

  Kumbaro mesazh në ekspozitën Vox Machine

 “Guxoni artistë! Ministria e Kulturës është këtu për t’ju mbështetur për çdo ide  tuajën. Rrezikuam për këtë eksperiment të parë

Read Full Article

Fillon fushata kombëtare e leximit. Mirela Kumbaro: Na jep një dorë që të rrisim lexuesit!

  Fillon fushata kombëtare e leximit. Mirela Kumbaro: Na jep një dorë që të rrisim lexuesit!

 Ditën e sotme do të nisë fushata kombëtare e leximit, për të cilën Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka kërkuar

Read Full Article

Kozeta Kurti “godet” rock me vajzat e gratë

  Kozeta Kurti “godet” rock me vajzat e gratë

Pas koncertit të vitit të kaluar, me repertor të muzikës shqiptare të viteve 90-të, gazetarja Kozeta Kurti ka një tjetër

Read Full Article

(Foto) Nisin ethet e festivalit të fundvitit. Dyshja e njohur bashkon forcat

  (Foto) Nisin ethet e festivalit të fundvitit. Dyshja e njohur bashkon forcat

  Dyshja Pali Kuke- Adi Krasta ka muaj që ka nisur punën për edicionin e 56-të të Festivalit të Këngës

Read Full Article