Blitz

Kulture

Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

    Promovohet libri në nder të publicistit Ardian Klosi, familjes i dorëzohet edhe një çmim

Në nderim të publicistit Ardian Klosi është promovuar pasditen e sotme në COD (Qendra për Hapje e Dialog në Kryeministri), libri “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria”. Libri është një botim

Read Full Article

Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

    Promovimi i letërsisë vendase, hapet për herë të parë fondi për përkthimin e veprave shqipe në gjuhë të huaj

Me qëllim promovimin e letërsisë shqipe, Ministria e Kulturës ka hapur për herë të parë fondin për përkthimin e veprave letrare shqipe në gjuhë të huaj. Kjo vjen në kuadër

Read Full Article

Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

    Libri që do ta bëjë “50 Shades Of Grey” të duket si një “përrallë me mbret”

Kush do ta mendonte që “50 Shades Of Grey” do të kalonte në hije nga një libër tjetër? Epo, ja që erdhi dita. “Maestra”, i dalë në stendat e librarive këtë

Read Full Article

“4 Pieces” rikthehet në TKOB për të apasionuarit pas baletit kontemporan

    “4 Pieces” rikthehet në TKOB për të apasionuarit pas baletit kontemporan

Premiera “4 Pieces” e koreografit portugez Daniel Cardoso do të ringjitet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, pas turit të zhvilluar në Serbi dhe Podgoricë.

Read Full Article

Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

    Çmimet Pulitzer – triumfon “Hamilton” në kategorinë e dramës

Ashtu si çdo vit, edhe për 2016-n janë shpërndarë çmimet Pulitzer në 21 kategoritë përkatëse. Jehonën më të madhe e pati fitorja e një muzikali në kategorinë e dramës. Është

Read Full Article

Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

    Ana e errët e shoqërisë moderne, pasqyruar në ilustrimet surrealiste të artistit polak

1 ◄ Back Next ► Picture 1 of 20 Artisti polak, gjithashtu dhe bashkëthemelues i Morski Studio, krijon imazhe sureale me kuptim të fshehtë. Ai është diplomuar nga Fakulteti i

Read Full Article

“Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

    “Vepra e Caravaggios” e gjetur në papafingo është e falsifikuar

Pronarët e një shtëpie të vjetër në Toulouse kanë gjetur në papafingon e tyre një  pikturë të madhe të pluhurosur.  Ajo është një pikturë në stilin e Caravaggios. Heroina biblike Judith 

Read Full Article

Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

    Filmi “London has fallen” edhe në Shqipëri. A ia vlen ta shikoni?

Qytetet më të mëdha e më të bukura të botës kanë qenë përherë në qendër të vëmendjes së producentëve e të regjisorëve të filmave, sa herë bëhet fjalë për histori

Read Full Article

Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

  Shfaqja “Mallkimi i fukarenjve”, premierë në Teatrin Kombëtar

“Mallkimi i fukarenjve” i Sam Shepard vjen si premierë në Teatrin Kombëtar. Kjo shfaqje do vihet në skenë për kënaqësinë e

Read Full Article

Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

  Reagon regjisorja Doresi: “Jul Deda s’më ofendoi mua, por 10.000 personat që ndoqën shfaqjen”

Ka bërë mjaft zhurmë një shkrim që aktori Julian Deda ka publikuar ditën e djeshme, në të cilin i bënte

Read Full Article

9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

  9 misteret që fshihen pas statujave më të famshme!

1. Moisiu nga Michelangelo Buonarotti ◄ Back Next ► Picture 1 of 9 Michelangelo bëri këtë skulpturë të Moisiut me

Read Full Article

Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

  Beethoven apo Mozart? Ja cili është më i miri…

Në një sondazh të zhvilluar nga radio “Classic FM”, Beethoven zë plot 19 vende në tabelën me 300 punime të

Read Full Article

Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

  Filmat që do t’ju “gozhdojnë” para ekranit këtë vit

2016-a ka rezervuar një sërë filmash që do të tërheqin një numër të madh shikuesish të çdo moshe. Për një

Read Full Article

Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

  Pikturat që sfiduan mendjet njerëzore

Fatkeqësitë e luftës ◄ Back Next ► Picture 1 of 25 Fatkeqësitë e luftës është një seri e 82 printimeve

Read Full Article

“Deadpool” thyen rekord

  “Deadpool” thyen rekord

Filmi me një superhero karizmatik dhe ironik. Nuk e keni parë ende filmin “Deadpool”? Ky film super komik me përbërësin

Read Full Article

Çfarë filmash mund të shihni këtë javë në kinematë shqiptare

  Çfarë filmash mund të shihni këtë javë në kinematë shqiptare

  Dirty grandpa ◄ Back Next ► Picture 1 of 5 E kush nuk do ta dëshironte një gjysh të

Read Full Article

Romeo dhe Zhulieta në Teatrin e Operës dhe Baletit

  Romeo dhe Zhulieta në Teatrin e Operës dhe Baletit

Në kalendarin artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit do të vihet në skenë  opera lirike “Kapuletë dhe Montagë”.  Kjo

Read Full Article