Blitz | Kliko dhe Informohu

Kulture

Fëmijët/ Edukim përmes kulturës!

    Fëmijët/ Edukim përmes kulturës!

Fëmijët e shkollave 9 vjeçare të Tiranës që prej muajit shtator janë pjesë e një projekti edukimi përmes kulturës, sa artistik e konkurrues, po aq edhe social, në forcimin e

Read Full Article

Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit

    Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit

“Takim kohësh në 75 vjetorin e Çlirimit”-Ky është qëllimi i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, i cili mbrëmjen e 29 nëntorit, në kuadër të 75 vjetorit të Çlirimit, propozon

Read Full Article

Dashuria e Zonjës së Parë franceze, Brigitte Macron: Ju tregojmë historinë mes mësueses së letërsisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri

    Dashuria e Zonjës së Parë franceze, Brigitte Macron: Ju tregojmë historinë mes mësueses së letërsisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri

E rrëfyer, si lindi dhe përfundoi dashuria mes mësueses së lertësisë dhe nxënësit të saj 24 vite më të ri? Po ju flasim për librin më të ri të shtëpisë

Read Full Article

Pak kohë pas humbjes së bashkëshortit, Luiza Xhuvani i rikthehet skenës

    Pak kohë pas humbjes së bashkëshortit, Luiza Xhuvani i rikthehet skenës

Pas një shkëputje disa mujore, pas humbjes së bashkëshortit të saj, Gjegj Xhuvanit, Luiza Xhuvani i rikthehet sërish skenës. Luiza iu rikthye sërish dashurisë dhe pasionit që ajo dhe Gjergj

Read Full Article

Historia e xhelatit që do të thyejë rekorde duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje…

    Historia e xhelatit që do të thyejë rekorde duke torturuar dhe varur të dënuarit me vdekje…

Drama “Xhelatët” produksioni më i ri i Teatrit Kombëtar pritet të ngjitet në skenën te “ArTurbina”. Premiera me regji nga Qëndrim Rijani çel dhe sezonin artistik të Teatrit Kombëtar. Shkruar

Read Full Article

A harrohen kujtimet e hidhura të së shkuarës? Ky është ‘Gjiganti i fjetur’, një reflektim melankolik

    A harrohen kujtimet e hidhura të së shkuarës? Ky është ‘Gjiganti i fjetur’, një reflektim melankolik

Nëse dëshironi një mik të mirë në ditët e fundit të shtatorit po ju sugjerojmë ne një. Shtëpia botuese “Pegi” sapo ka publikuar një roman i cili do të bëhet

Read Full Article

Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

    Ironia e fatit brenda një romani kuptimplotë: ” Të bukur dhe të mallkuar”

  Vitet ’20-’30 mbahen mend si më të shkujdesurat, më të harbuarat dhe më të bukurat e shekullit të kaluar. Kushdo që është i dhënë pas asaj periudhe, mund të

Read Full Article

Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

    Misteri dhe magjia që s’duhet humbur këtë verë fshihet tek “Blu Safiri”

Asgjë nuk është interesnate dhe ndjellëse nëse brenda saj nuk ka mister. Nëse keni shfletur dy vite më parë botimin e librit “E kuqe Rubini” nga shtëpia botuese Pegi, me siguri

Read Full Article

Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

  Pse pasioni i të moshuarve mbetet një tabu? Historia e një gruaje të ve që dashurohet por paragjykohet nga shoqëria

E dëgjojmë shpesh ta trajtojnë me komizëm atë që quhet “dashuri në pleqëri”. Edhe pse shumë e përshtasin për statuse

Read Full Article

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

  Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave do e zgjasë festën e fëmijëve plot 1 javë!

Klau’s Film Association dhe Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana organizojnë edicionin e dytë të “International Puppet Theatre Festival Albania

Read Full Article

Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

  Tjetër triumf, regjisori shqiptar shpallet më i miri në festivalin ndërkombëtar

Pak ditë më parë, u mor një lajm i mirë për kinematografinë shqiptare pasi “Internment” u vlerësua me çmimin “Filmi

Read Full Article

Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

  Ata që më bënë të besoja tek rikthimi, t’u jepja një mundësi të dytë… atyre dhe vetes!

Përreth na rrethojnë njerëz që kanë një marrëdhënie të komplikuar me librin, disa që nuk e kanë alternativën më të

Read Full Article

Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

  Shqipëria zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë!

Shqipëria është zyrtarisht pjesëmarrëse në Festivalin e Filmit në Kanë në kategorinë e filmave me metrazh të shkurtër. (Kliko ketu)

Read Full Article

Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

  Përse njerëzit tradhëtojnë? Zgjidhja që do ju ndihmojë t’i falni, t’i largoni ose më mirë t’i kuptoni tradhëtarët

“As të parët, as të fundit” është një lexim i detyruar për të gjithë ata të cilët kanë tradhtuar, janë

Read Full Article

“HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

  “HYPERREALISM” nga Gëzim Meta, ekspozita e piktorit shqiptar që ju prezanton një tjetër dimension

Arti i pikturës të rrëmben dhe të prezanton me jetën brenda kornizës, që në fakt nuk është aspak e kufizuar.

Read Full Article

Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

  Një maratonë Krishtlindjesh, 13 filmat që duhet t’i shihni për magjinë e festave

1. It’s a Wonderful Life (1946) George Bailey është një burrë nga një qytet i vogël me jetë të vështirë.

Read Full Article

E veçanta e dhjetorit…

  E veçanta e dhjetorit…

Nëse dëshironi të shfletoni një libër këto ditë dhe që të përkojë edhe me situatën aktuale në vend, sugjerimi i

Read Full Article

(Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

  (Video) Një jetë në skenë, reklama e re e Krishtlindjeve bën pjesë të sajën artistin legjendar

John Lewis lançoi më në fund, reklamën e re të Krishtlindjeve për vitin 2018. Ajo që e bën speciale dhe

Read Full Article

Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

  Sa e trishtë, aq edhe e bukur: kjo është historia e librit “Kambana e qelqtë”!

Titulli: Kambana e qelqtë Autori: Sylvia Path Numri i faqeve: 258 Çmimi: 1000 lekë Zhanri: Roman a clef (novelë për

Read Full Article

Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

  Ndër “librat pa të cilët nuk mund të jetohet”, mbaje mend këtë titull kur të shkosh në panair

  Ditën e mërkurë për të gjithë besnikët e librave në Pallatin e Kongreseve do të nisë Panairi i Librit

Read Full Article

Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

  Nëse pëlqeni filmat horror, mos humbisni filmin që pushtoi kinematë këtë fundjavë!

Nëse nuk keni dëgjuar akoma për të, me siguri do të dëgjoni shumë në vazhdim. Dhe ne ju tregojmë për

Read Full Article
1 2 3 19