Blitz | Kliko dhe Informohu

Kendveshtrime

Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

    Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

Sa herë 28 nëntori është në prag të portës, politika shqiptare vrapon të tregojë patriotizmin e saj, të organizojë pritje, përurime, aktivitete të mbushura me ngjyra e fjalime tërë pasion

Read Full Article

Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

    Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

Ka nisur bora e parë, të cilën shumë ia dedikuan lutjeve të shpeshta për të shijuar festat që po afrojnë, në një atmosferë që pa bardhësinë nuk do të kishte

Read Full Article

Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

    Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Ana e Malit, Ulqini, Plava e Gucia, vetë Podgorica, Kraja e kështu me rradhë janë vetëm disa nga trojet shqiptare në Mal të Zi. Për të parat me siguri

Read Full Article

Të sulmosh kundërshtarin tënd politik është aq e shenjtë sa mund të justifikojë etiketimin “autik”-manual nga Alket Hyseni

    Të sulmosh kundërshtarin tënd politik është aq e shenjtë sa mund të justifikojë etiketimin “autik”-manual nga Alket Hyseni

Nga Kejvin Kalo Kështu i drejtohej deputeti Hyseni ish kryeministrit Sali Berisha në një pjesë të postimit të tij në Facebook. Pikërish këto fjalë sollën një reagim masiv në rrjetet

Read Full Article

(Këndvështrim) Nuk e them dot se çfarë je, por…“sono un pirata, sono un signore”, jam i sigurt që nuk je!

    (Këndvështrim) Nuk e them dot se çfarë je, por…“sono un pirata, sono un signore”, jam i sigurt që nuk je!

Duke qenë se i kam ca vite mbi supe, m’u kujtua një këngë e viteve të shkuara, kënduar shumë ëmbël e ndjerë nga Julio Iglesias, por për dreq shkoi e

Read Full Article

Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

    Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

Monumentet në Shqipëri ngjasojnë me vegimet jo sepse janë fantazi apo legjenda, por sepse shumica dërrmuese e tyre janë braktisur, po shuhen apo nuk njihen aspak. Gërmimet sot kryhen vetëm aty

Read Full Article

Një socialiste, një komunist dhe një mysliman ishin në një autobus…

    Një socialiste, një komunist dhe një mysliman ishin në një autobus…

Nga Kejvin Kalo Më pëlqen shumë të lëviz me autobus nëpër Tiranë…tha askush asnjëherë. E sado jo praktike dhe ndonjëherë e mundimshme është të marrësh autobusin për të shkuar nga

Read Full Article

Nëse je 36 vjeç e më shumë, mos ik nga Shqipëria (nga Kozeta Kurti)

    Nëse je 36 vjeç e më shumë, mos ik nga Shqipëria (nga Kozeta Kurti)

Nga Kozeta Kurti Nëse je 36 vjeç e më shumë, mos ik nga Shqipëria… …sepse e ke jetuar fëmijërinë duke shtrënguar dorën e gjyshes tënde, teksa ngrihej natën për të

Read Full Article

Berati, aty ku realiteti flet me gjuhën e legjendës (nga Marin Mema)

Berati, aty ku realiteti flet me gjuhën e legjendës (nga Marin Mema)

Berati është një qytet që nën këmbët e tij fsheh jo thjesht historinë, por edhe misteret e një qendre që

Read Full Article

Enkel Demi qenka fshehur pas një pseudonimi! Për 2 vite çmendi shqiptarët dhe askush nuk e kuptoi

  Enkel Demi qenka fshehur pas një pseudonimi! Për 2 vite çmendi shqiptarët dhe askush nuk e kuptoi

Pak ditë më parë shtëpia botuese Pegi hodhi në treg një libër për të cilin ndoshta keni dëgjuar të flitet

Read Full Article

Në memorie të Arkeologut Hasan Ceka (nga Marin Mema)

  Në memorie të Arkeologut Hasan Ceka (nga Marin Mema)

  Pak ditë më parë u mbushën plot 20 vite që nga dita kur arkeologjia shqiptare humbi njeriun i cili

Read Full Article

(Këndvështrim) Respektoni veten dhe markën, mos blini produkte “fake”!

  (Këndvështrim) Respektoni veten dhe markën, mos blini produkte “fake”!

Nga Ana Limani Të blejmë apo jo produkte “fake”? Ky debat vazhdon prej shumë kohësh dhe secili e përshtat me

Read Full Article

Pse ke frikë të jesh i lirë? (nga Aulona Musta)

  Pse ke frikë të jesh i lirë? (nga Aulona Musta)

Sa keq më vjen për njerëzit që jetojnë në këtë vend! Sa keq më vjen që shoqëria i mëson të

Read Full Article

“Berisha e Vogël” me kështjellë të madhe (nga Marin Mema)

  “Berisha e Vogël” me kështjellë të madhe (nga Marin Mema)

Në rrethin e Pukës, në fshatin Berishë e Vogël, një kështjellë tërheq vëmendjen. Kështjella e Zhupit ngrihet mes lagjeve Zhup

Read Full Article

Pse të bësh debat me kundërshtarin tënd politik, kur mund ta luftosh me ”meme”…

  Pse të bësh debat me kundërshtarin tënd politik, kur mund ta luftosh me ”meme”…

Në luftë dhe në dashuri gjithçka lejohet. Ai që e ka thënë këtë shprehjen gjithsesi nuk besoj se e ka

Read Full Article

Gjurmë pak të njohura të Librazhdit… (nga Marin Mema)

  Gjurmë pak të njohura të Librazhdit… (nga Marin Mema)

Harta arkeologjike e vendit tonë është një sinjalizues i fortë se shumë gjurmë të jetës përgjatë epokave të lashta i

Read Full Article

Kur ëndrrat i udhëheq dashuria… (nga Kozeta Kurti)

  Kur ëndrrat i udhëheq dashuria… (nga Kozeta Kurti)

Kur ëndrrat i udhëheq dashuria… …dhe bëhen realitet falë saj, dashurisë!  Sepse ëndrrat, ndryshe nga të brendshmet, nuk mbahen në

Read Full Article

Flitini me dashuri fëmijëve, ata meritojnë ta ruajnë shpirtin të pastër!

  Flitini me dashuri fëmijëve, ata meritojnë ta ruajnë shpirtin të pastër!

Nga Ana Limani Flitini me dashuri fëmijëve tuaj! Ju jeni horizonti i tyre tek i cili shohin gjithnjë, ti je

Read Full Article

Vallja triumfale e Çamëve (nga Marin Mema)

  Vallja triumfale e Çamëve (nga Marin Mema)

Fondi i artë kulturës artistike popullore shqiptare mban ndër vete një valle të rrallë, thuajse të papërsëritshme, përsa kohë thuhet

Read Full Article

Të dashur të padashurit e mi, ikje të mbarë!

  Të dashur të padashurit e mi, ikje të mbarë!

Nga Klara Koli Ata kanë ikur. Afër ose larg, unë e njoh ikjen e tyre, i ndiej hapat e saj kërcitës,

Read Full Article

Legjenda e Norës së Kelmendit- nga Marin Mema

  Legjenda e Norës së Kelmendit- nga Marin Mema

Në “garën” mes folklorit dhe fakteve që sjell historia, qëndron edhe figura e Norës së Kelmendit. Për legjendën është trimëresha

Read Full Article