Blitz

Kendveshtrime

Rrëfimi i një homoseksuali shqiptar: Njerëzit e famshëm dhe politikanët bëjnë jetë të dyfishtë, kanë grua por …

    Rrëfimi i një homoseksuali shqiptar: Njerëzit e famshëm dhe politikanët bëjnë jetë të dyfishtë, kanë grua por …

Mbrëmjen e sotme, në emisionin “Exlusive” në Top Channel ka qenë i ftuar Arbri, një djalë me prirje homoseksuale, i cili ka vendosur të rrëfejë para kamerave historinë e tij.

Read Full Article

Njerëzit janë më shumë të dashuruar me idenë e dashurisë, sa me personin që kanë në krah

    Njerëzit janë më shumë të dashuruar me idenë e dashurisë, sa me personin që kanë në krah

Nga Kejvin Kalo Idenë për të bërë këtë shkrim e mora nga shfaqja e një komediani shumë të talentuar skocez, Daniel Sloss. Për ju që jeni fansa të stand up

Read Full Article

Unë jam kundër martesës!

    Unë jam kundër martesës!

Nga Jonara Hoxha Sipas Oscar Wilde, gratë martohen sepse janë kureshtare, ndërsa burrat sepse janë të lodhur. Si përfundim, të dyja palët zhgënjehen. Për mendimin tim, martesa është një fenomen

Read Full Article

Reagimi i të pasurve për zjarrin e Notre Dame na tregon shumë për botën ku jetojmë

    Reagimi i të pasurve për zjarrin e Notre Dame na tregon shumë për botën ku jetojmë

Ditën e hënë, sytë e botës u kthyen tek Parisi teksa katedralja e Notre Dame po digjej. Ishte e qartë brenda disa minutave se ndërlikimet për shkak të moshës së

Read Full Article

Aviacioni luftarak shqiptar (Nga Marin Mema)

    Aviacioni luftarak shqiptar (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Në vitin 1945 nisi përgatitja e pilotëve të parë shqiptar, ish partizanë të cilët u dërguan në Jugosllavinë e kohës për t’u arsimuar në shkollën e aviacionit.

Read Full Article

Për moralistët e rrjeteve sociale apo të kafenesë buzë rrugës

    Për moralistët e rrjeteve sociale apo të kafenesë buzë rrugës

Nga Ana Limani Ka shumë gjëra që Shqipërinë tonë e kanë marrë në qafë siç thotë populli, por në krye qëndron morali. Të moralshmit e turpshëm, të pamoralshmit e përdalë,

Read Full Article

Boll me fotografi të grisura, tani mund të qëndrosh shok me ish-in!

    Boll me fotografi të grisura, tani mund të qëndrosh shok me ish-in!

Jemi mësuar që ndarjet t’i shohim me të bërtitura, me sharje dhe me shprehje të dedikuara në rrjete sociale. Dhe vite më vonë pas ndarjes, ende flasim me mllef për

Read Full Article

Jo vetëm për Xhensilën dhe Besin! (nga Kozeta Kurti)

    Jo vetëm për Xhensilën dhe Besin! (nga Kozeta Kurti)

Nga Kozeta Kurti Prej kohësh, nuk i ndjek lajmet që prodhohen as nga shkrues analfabetë instagrami dhe as nga komente anonimësh brenda tyre, por gjatë javës më tërhoqi vëmendjen një

Read Full Article

105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

  105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

  Përse druhemi ndonjëherë ta risjellim historinë? Aq më shumë kur mund të mbështetemi në të vërtetat e saj, të

Read Full Article

Edhe unë jam e rrezikshme si Fatma, përgjigje për të gjithë Sevimat!

  Edhe unë jam e rrezikshme si Fatma, përgjigje për të gjithë Sevimat!

Dje ishte një ditë sa e lumtur, aq edhe e trishtë por mbi të gjitha një ditë e suksesshme. Gra

Read Full Article

Për vajzën dhe gruan që në ditën e saj të festës…mungon!

  Për vajzën dhe gruan që në ditën e saj të festës…mungon!

Nga Ana Limani Është 8 mars dhe ndër lulet, dhuratat e urimet për gratë që gëzojmë në jetën tonë, dua

Read Full Article

8 marsi – Festë, protestë apo “s’ma ndjen fare”? (nga Aulona Musta)

  8 marsi – Festë, protestë apo “s’ma ndjen fare”? (nga Aulona Musta)

Të them të drejtën, nuk isha e bindur nëse duhet ta bëja këtë shkrim sot, për 8 mars. Kjo për

Read Full Article

Dy fjalë për ndërkombëtarët, e veçanërisht për Z.Knut

  Dy fjalë për ndërkombëtarët, e veçanërisht për Z.Knut

Nga Senad Ujkaj Siç mund ta keni parë kohët e fundit ne jemi përballur me një mori lajmesh të cilat

Read Full Article

Ju që vendosni rregulla për bukurinë, a e keni vënë re sa të shëmtuar jeni?

  Ju që vendosni rregulla për bukurinë, a e keni vënë re sa të shëmtuar jeni?

Nga Ana Limani I dashur Alexander dhe të gjithë ju që jo vetëm e duartrokitët listën e tij të rregullave

Read Full Article

Kur jeta të hedh përtokë, qëndro aty!

  Kur jeta të hedh përtokë, qëndro aty!

Nga Ana Limani Jemi bërë të besojmë se jeta është një udhëtim ku vazhdimisht duhet të luftosh, të ecësh përpara,

Read Full Article

(Këndvështrim) Fati ynë, shpresë dhe marrëzi…

  (Këndvështrim) Fati ynë, shpresë dhe marrëzi…

Nga Elind Selenica Fillimisht dua ta nis këtë shkrim duke i kërkuar ndjesë për huazimin e frazës në titull, personaliteteve

Read Full Article

Rrëfimi i një striptisteje shqiptare: “Të përdalë nuk të bën puna, por karakteri!”

  Rrëfimi i një striptisteje shqiptare: “Të përdalë nuk të bën puna, por karakteri!”

Striptizmi në Shqipëri shihet se ajo “molla e ndaluar” dhe është një ndër profesionet më paragjykues. Me pak fjalë: të

Read Full Article

Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

  Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

Borshi nuk është vetëm një nga qendrat më joshëse të bregdetit jugor shqiptar, por edhe një hapësirë që qëndron mbi

Read Full Article

M’vjen marre që jam djalë!

  M’vjen marre që jam djalë!

Nga Frasher Krasniqi Sa herë që i hapi portalet e lexoj këso lajme qysh gratë e vajzat trajtohen e n’fund

Read Full Article

Kronikë e një rinie të varur nga rrjetet sociale! (nga Aulona Musta)

  Kronikë e një rinie të varur nga rrjetet sociale! (nga Aulona Musta)

Prej kohësh jam përpjekur që në forma të ndryshme, fillimisht duke “përdorur” profesionin tim si gazetare, si njeri i medias, duke

Read Full Article

(Këndvështrim) Veza Kozmike ose Veza e krijimit të botës

(Këndvështrim) Veza Kozmike ose Veza e krijimit të botës

Veza Kozmike ose Veza e krijimit të botës ka qenë e përhapur në të gjitha kulturat antike të Mesdheut, të

Read Full Article