Blitz | Kliko dhe Informohu

Bota

Thellohet bilanci nga koronavirusi/ 56 viktima në Kinë dhe 2000 të infektuar, izolohen miliona njerëz

    Thellohet bilanci nga koronavirusi/ 56 viktima në Kinë dhe 2000 të infektuar, izolohen miliona njerëz

Koronavirus nuk ndalet, përkundrazi, vazhdon të infektojë dhe të shkaktojë viktima, që deri tani janë 56, ndërkohë që pothuajse 2000 persona janë të infektuar. Regjistrohet viktima e parë në Shanghai,

Read Full Article

Tërmeti në Turqi/ Vogëlushja nxirret e gjallë pas 24 orësh nën rrënoja

    Tërmeti në Turqi/ Vogëlushja nxirret e gjallë pas 24 orësh nën rrënoja

Një mrekulli ka ndodhur nën rrënojat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi. Një vajzë 2-vjeçare së bashku me nënën e saj, është nxjerrë e gjallë pas 24 orësh, si rezultat i

Read Full Article

3 qytete në karantinë në Kinë për shkak të Coronavirus-it, a rrezikon të bëhet një epidemi botërore?

    3 qytete në karantinë në Kinë për shkak të Coronavirus-it, a rrezikon të bëhet një epidemi botërore?

Deri më tani, viktimat nga Coronavirus-i në Kinë janë 25, ndërkohë që personat e konfirmuar si të prekur mendohet të jenë më shumë se 616. Shteti aziatik ka pezulluar transportin

Read Full Article

Gratë shtatzëna nga sot, do ta kenë të vështirë të udhëtojnë në SHBA!

    Gratë shtatzëna nga sot, do ta kenë të vështirë të udhëtojnë në SHBA!

Administrata e presidentit Trump njoftoi ditën e sotme për kufizime të reja lidhur me vizat, që synojnë të parandalojnë gratë shtatzëna të udhëtojnë në SHBA, me synimin për të lindur

Read Full Article

“Çmendet’ moti në Australi, vendi goditet nga breshëri dhe stuhitë e rërës, por a po shuhen zjarret?

    “Çmendet’ moti në Australi, vendi goditet nga breshëri dhe stuhitë e rërës, por a po shuhen zjarret?

Krejtësisht e pazakontë ajo çfarë po ndodh me motin në Australi, me pikënisje që prej qershorit të 2019-ës. Pas zjarreve shkatërruese, kryesisht në juglindje, që erdhën si pasojë e thatësirës

Read Full Article

400 raste të prekura me virusin e ri në Kinë, 9 viktima. OBSH gati të shpallë urgjencë ndërkombëtare

    400 raste të prekura me virusin e ri në Kinë, 9 viktima. OBSH gati të shpallë urgjencë ndërkombëtare

Të paktën 440 njerëz janë infektuar me një virus të ri në Kinë, ndërsa 9-të kanë ndërruar jetë, konfirmuan ditën e djeshme autoritetet në Pekin. 77 raste të reja u

Read Full Article

Bashkimi Europian: Të rishqyrtohet paketa anti-shpifje!

    Bashkimi Europian: Të rishqyrtohet paketa anti-shpifje!

Komisioni i Bashkimit Europian i bëri thirrje Shqipërisë të marrë në konsideratë rekomandimet e Këshillit të Europës në lidhje me ligjin për mediat dhe të ashtuquajturën paketë anti-shpifje. Zëdhënësja e

Read Full Article

Rrëzohet avioni ukrainas në Iran, mbi 170 pasagjerë humbin jetën

    Rrëzohet avioni ukrainas në Iran, mbi 170 pasagjerë humbin jetën

Një avion Boeing 737 i linjës “Ukrainian Airlines”, me 176 pasagjerë dhe staf në bord, është përplasur menjëherë pas nisjes nga kryqyteti i Iranit, Tehran, orët e para të mëngjesit

Read Full Article

Shqiptari vrau vajzën dhe dhëndrin në Australi, zbulohet arsyeja e krimit

  Shqiptari vrau vajzën dhe dhëndrin në Australi, zbulohet arsyeja e krimit

PËRMBLEDHËSE: Mediat australiane, ato shqiptare dhe opinioni publik janë tronditur orët e fundit nga një lajm tragjik, babai shqiptar vret

Read Full Article

Notre Dame pa meshë Krishtlindjesh, për herë të parë pas 200 vitesh

  Notre Dame pa meshë Krishtlindjesh, për herë të parë pas 200 vitesh

Për herë të parë në më shumë se 200 vjet, këtë Krishtlindje nuk u zhvillua një meshë në katedralen “Notre

Read Full Article

Donald Trump akuzohet për shpërdorim detyre, si u votua në Senat

  Donald Trump akuzohet për shpërdorim detyre, si u votua në Senat

Donald Trump është vetëm Presidenti i tretë në historinë e SHBA-ve që përballet me “heqjen” e mundshme nga zyra ovale,

Read Full Article

Vetëm 34 vjeç, Sanna Marin do të jetë kryeministrja më e re në botë

  Vetëm 34 vjeç, Sanna Marin do të jetë kryeministrja më e re në botë

Sanna Marin, aktualisht ministrja e Transportit në Finlandë, është gati për tu bërë kryeminisrja më e re në botë, në

Read Full Article

Po abuzonte seksualisht me kafshët, 30-vjeçari plagoset nga demi

  Po abuzonte seksualisht me kafshët, 30-vjeçari plagoset nga demi

Nga rubrika: “Të qajmë apo të qeshim”, ose “çudira nga bota”, këtë herë kemi të bëjmë me një 30-vjeçar, Andreas

Read Full Article

Konfirmohet: Forcat amerikane vrasin liderin e ISIS

  Konfirmohet: Forcat amerikane vrasin liderin e ISIS

Kreu i ISIS, Abu al-Bagdadi është vrarë gjatë një operacioni ushtarak amerikan ditën e shtunë në veriperëndim të Sirisë. Lajmin

Read Full Article

Rikthehen tërmetet në Shqipëri, shënohen dy lëkundje të tjera në vend

  Rikthehen tërmetet në Shqipëri, shënohen dy lëkundje të tjera në vend

Një muaj pas lëkundjes së fuqishme të 21 shtatorit, Shqipëria ka ndjerë mbrëmjen e së dielës dhe mëngjesin e së hënës 2

Read Full Article

Mark Zuckerberg pritet të dëshmojë sërish përpara Senatit Amerikan

  Mark Zuckerberg pritet të dëshmojë sërish përpara Senatit Amerikan

Shefi dhe themeluesi i Facebookut, miliarderi Mark Zuckerberg pritet të dëshmojë sërish në Dhomën e Përfaqësuesve të Senatit Amerikan, mbi

Read Full Article

Silivio Berlusconi nën hetim për tentativën e vrasjes së moderatorit të njohur

  Silivio Berlusconi nën hetim për tentativën e vrasjes së moderatorit të njohur

Prokuroria e Firenzes ka ngritur së fundmi një tjetër akt-akuzë ndaj ish-kryeministrit të Italisë Silvio Berluskoni, e këtë herë për

Read Full Article

Iran/ Pas 40 vitesh gratë mund të hyjnë në stadium!

  Iran/ Pas 40 vitesh gratë mund të hyjnë në stadium!

Ende nuk është një hapje totale, por sidoqoftë ëstë një hap i rëndësishëm përpara: pas 40 vitesh femrat iraniane do

Read Full Article

Donald Trump shkarkon këshilltarin e tij, “armikun” nr. 1 të Kosovës

  Donald Trump shkarkon këshilltarin e tij, “armikun” nr. 1 të Kosovës

Presidenti amerikan Donald Trump sapo ka njoftuar me anë të njoftimeve në rrjete sociale se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin

Read Full Article

Zjarr në anijen në Kaliforni, gjenden 25 trupa të pajetë

  Zjarr në anijen në Kaliforni, gjenden 25 trupa të pajetë

Një ngjarje tragjike ka ndodhur ditën e djeshme në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një anije që transportonte

Read Full Article

Tragjedi në familjen e sportistit amerikan, kunati i vret gruan, djalin dhe vjehrrën

  Tragjedi në familjen e sportistit amerikan, kunati i vret gruan, djalin dhe vjehrrën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Virgina të Shteteve të Bashkuara të Amerikës mbrëmjen e së martës, ku bashkëshortja,

Read Full Article
1 2 3 61