Blitz | Kliko dhe Informohu

Rajon

Thaçi inauguron Presidencën, gaz lotsjellës në ambientet e jashtme

    Thaçi inauguron Presidencën, gaz lotsjellës në ambientet e jashtme

Një incident është raportuar në Prishtinë, pak minuta më parë, ku bëhej gati për t’u nisur ceremonia zyrtare e inaugurimit të Hashim Thaçit si president i ri i Kosovës. Ndërkohë

Read Full Article

Hashim Thaçi betohet si President i Kosovës: Kam përgjegjësi të re për Kosovë të re

    Hashim Thaçi betohet si President i Kosovës: Kam përgjegjësi të re për Kosovë të re

Hashim Thaçi është betuar si President i Republikës së Kosovës. Në fjalën e tij në këtë seancë solemne, Thaçi u shpreh fillimisht se ky është një emocion i veçantë në

Read Full Article

Vritet një tjetër kosovar në Siri, pjesë e Al-Qaedas

    Vritet një tjetër kosovar në Siri, pjesë e Al-Qaedas

Mediat siriane raportuan betejën më të fundit zhvilluar mes militantëve të ISIS dhe forcave ushtrake irakiene në periferi të Aleppos. Si pasojë mbetën të vdekur 28 militantë të Shtetit Islamik,

Read Full Article

Jahjaga në festë për të thënë lamtumirë

    Jahjaga në festë për të thënë lamtumirë

Atifete Jahjaga është një nga figurat më të diskutuara politike në Kosovë, kjo edhe sepse ishte hera e parë që një femër Presidente u përkrah dhe u duartrokit si shenjë

Read Full Article

Thaçi president, 1,000 të ftuar në ceremoninë e inaugurimit

    Thaçi president, 1,000 të ftuar në ceremoninë e inaugurimit

Sekretari i Kuvendit të Kosovës, Ismet Krasniqi, ka deklaruar për gazetën “Zëri” se në seancën plenare të së enjtes do të jetë vetëm një pikë e rendit të ditës: betimi

Read Full Article

Thaçi president, Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kontestimin e opozitës

    Thaçi president, Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kontestimin e opozitës

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka hedhur poshtë kontestimin  e opozitës për zgjedhjen e Hashim Thaçit president. Ndër arsyetimet e mospranimit të kërkesës së opozitës, thuhet se parashtruesit e kërkesës pretendojnë

Read Full Article

Gjuriç kundërshton Mustafën: Këtë të diel, Vuçiç do të vizitojë Kosovën

    Gjuriç kundërshton Mustafën: Këtë të diel, Vuçiç do të vizitojë Kosovën

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, është shprehur i bindur se kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do e vizitojë Kosovën. Gjatë vizitës në pjesën veriore

Read Full Article

Krime kundër njerëzimit, Sheshel shpallet i pafajshëm. Bushati: Goditje e rëndë nga Haga

    Krime kundër njerëzimit, Sheshel shpallet i pafajshëm. Bushati: Goditje e rëndë nga Haga

Gjykata e Hagës ka shpallur të pafajshëm liderin radikal serb Vojisllav Sheshel, i akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Vojvodinë, Kroaci dhe Bosnjë, përgjatë viteve 1991-1993. Sheshel,

Read Full Article

Goditet me mollë kryeministri Mustafa, ndalohet asambleisti i VV-së

  Goditet me mollë kryeministri Mustafa, ndalohet asambleisti i VV-së

Gjatë qëndrimit të tij në Junik, në kuadër të vizitës në Rrafsh të Dukagjinit, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është

Read Full Article

Thaçi president, Nikoliç: S’marr pjesë në betim, Kosova s’ekziston si shtet

  Thaçi president, Nikoliç: S’marr pjesë në betim, Kosova s’ekziston si shtet

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, ka folur lidhur me ftesën e Thaçit për të marrë pjesë në ceremoninë e betimit

Read Full Article

SHBA-Kosovë, nënshkruhet marrëveshja e re e ekstradimit

  SHBA-Kosovë, nënshkruhet marrëveshja e re e ekstradimit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje të re për ekstradimin, ndërkohë që është shfuqizuar ajo me

Read Full Article

Pavarësia e Kosovës, Lunaçek: Kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

  Pavarësia e Kosovës, Lunaçek: Kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunacek, është shprehur gjatë një diskutimi në Berlin se Serbia nuk mund të bëhet pjesë

Read Full Article

Dhuna gjatë luftës, Jahjaga: Ende s’ka mbaruar

  Dhuna gjatë luftës, Jahjaga: Ende s’ka mbaruar

Në forumin “Dhuna seksuale në konflikt dhe përtej”, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, tha se dhuna seksuale ishte përdorur si

Read Full Article

Kriza e refugjatëve, evakuohen 8 autobusë me 400 emigrantë nga kampi i Idomenisë

  Kriza e refugjatëve, evakuohen 8 autobusë me 400 emigrantë nga kampi i Idomenisë

Tetë autobusë me 400 emigrantë janë evakuar nga kampi i Idomenisë, në kufirin me Maqedoninë, për t’u shpërndarë nëpër kampet

Read Full Article

Kosovë, sulmohet Gjykata Themelore e Prishtinës

  Kosovë, sulmohet Gjykata Themelore e Prishtinës

Persona të paidentifikuar kanë sulmuar dhe thyer derën e Gjykatës Themelore të Prishtinës. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:00 të

Read Full Article

Shtyhet protesta e opozitës, Ymeri: Për shkak të Pashkëve

  Shtyhet protesta e opozitës, Ymeri: Për shkak të Pashkëve

Protesta e opozitës, e paralajmëruar për nesër në orën 14:00 në Prishtinë, është vendosur të shtyhet. Lideri i AAK-së, Ramush

Read Full Article

Jahjaga për VOA-n: Pozitive përpjekjet kundër terrorizmit, këtë vit asnjë kosovar s’iu bashkua ISIS-it

  Jahjaga për VOA-n: Pozitive përpjekjet kundër terrorizmit, këtë vit asnjë kosovar s’iu bashkua ISIS-it

Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, foli për krizën e thellë politike në Kosovë,

Read Full Article

Thaçi president, detaje nga programi i ceremonisë së inaugurimit

  Thaçi president, detaje nga programi i ceremonisë së inaugurimit

Më 7 prill, Presidenti i zgjedhur, Hashim Thaçi, do të betohet përpara deputetëve të Kosovës dhe do marrë mandatin e

Read Full Article

Mustafa-xhihadistëve kosovarë: Kthehuni në atdhe dhe pendohuni!

  Mustafa-xhihadistëve kosovarë: Kthehuni në atdhe dhe pendohuni!

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen për viktimat e Brukselit. “Ne shprehim interesimin tonë që të jemi pjesë

Read Full Article

Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

  Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

Ish-presidenti serb i Bosnjës dhe komandant i ushtrisë serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua nga Haga me 40 vjet

Read Full Article

Largohen OJQ-të, situatë e rëndë në Idomeni

  Largohen OJQ-të, situatë e rëndë në Idomeni

Në Idomeni vazhdon të përkeqësohet situata në radhët e emigrantëve. Sipas mediave greke, çdo gjë është përkeqësuar veçanërisht pas largimit

Read Full Article