Blitz

Rajon

Maqedoni, Ivanov shfuqizon amnistinë për 22 nga 56 zyrtarët që fali

    Maqedoni, Ivanov shfuqizon amnistinë për 22 nga 56 zyrtarët që fali

Presidenti i Maqedonisë është tërhequr nga vendimi i tij dhe ka shfuqizuar një pjesë të amnistisë, konkretisht për 22 nga 56 zyrtarët që ai fali. Ky ndryshim vjen pas miratimit

Read Full Article

Raporti: 70 kosovarë, aktualisht luftëtarë në Siri dhe Irak

    Raporti: 70 kosovarë, aktualisht luftëtarë në Siri dhe Irak

Në një raport të dorëzuar sot në Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë të Kosovës, zëvendësministri i Punëve  të Brendshme në Kosovë, Valdet Hoxha,

Read Full Article

Nuk informuan SHKB për lirimin e kosovarit, Manjani shkarkon 3 inspektorë

    Nuk informuan SHKB për lirimin e kosovarit, Manjani shkarkon 3 inspektorë

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka shkarkuar tre inspektorë që akuzohen për lirimin nga burgu i Shënkollit të kosovarit Shuaip Zukaj. Manjani theksoi se nuk do të kursejë shkarkimin e

Read Full Article

Akuza se ngacmoi studenten, ish-ministri Osmani: Ishte keqkuptim

    Akuza se ngacmoi studenten, ish-ministri Osmani: Ishte keqkuptim

Mediat kosovare kanë raportuar akuzat për ngacmim seksual ndaj ish-ministrit të Arsimit në Kosovë, Rexhep Osmani. Ky i fundit, profesor në fakultetin e Edukimit në Universitetin e Prishtinës u përfol

Read Full Article

Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

    Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

Ismail Kadare është nderuar me çmimin “Qytetar Nderi” i Pejës dhe laureat i Takimeve Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli”. Pas vlerësimit me këto çmime, ai është shprehur se ndihet i nderuar

Read Full Article

(Video) Kosovë, tërhiqet zvarrë kryetarja e LDK-së në Gjermani

(Video) Kosovë, tërhiqet zvarrë kryetarja e LDK-së në Gjermani

Donika Gërvalla, kryetare e degës së LDK-së në Gjermani, nuk është lejuar të marrë pjesë në mbledhjen e anëtarëve të Këshillit të LDK-së në një restorant në Prishtinë. Mësohet se

Read Full Article

BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

    BE-Kosovës: Pa ratifikimin e demarkacionit, të harrohet heqja e vizave

Pas shqyrtimit të parë të ministrave të Brendshëm të BE-së për liberalizimin e vizave me Kosovën, Brukseli ka deklaruar se ka dy kushte që duhet të përmbushen: demarkacioni i kufirit

Read Full Article

Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

    Kosova në UEFA dhe FIFA, Serbia me një kërkesë të veçantë

Pas anëtarësimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA, Serbia ka shprehur kërkesën e saj. Zëvendëspresidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Ivan Curkovic, ka thënë  për “Kurir” se anëtarësimi i

Read Full Article

LGBT, aktivitetet që u zhvilluan në Shqipëri dhe Kosovë

  LGBT, aktivitetet që u zhvilluan në Shqipëri dhe Kosovë

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 8 Në Ditën Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë, aktivistët e LGBT-së

Read Full Article

Ratifikimi i demarkacionit, opozita kosovare paralajmëron kundërshtimin në Kuvend dhe në shesh

  Ratifikimi i demarkacionit, opozita kosovare paralajmëron kundërshtimin në Kuvend dhe në shesh

Opozita kosovare ka bërë të ditur se do të rikthehet në Kuvend në ditën që do të ratifikohet Marrëveshja për

Read Full Article

Behgjet Pacolli: Unë President, do i siguroja Kosovës 180 njohje

  Behgjet Pacolli: Unë President, do i siguroja Kosovës 180 njohje

Sipas kreut të Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nëse ai do të ishte President, Kosova do i kishte siguruar

Read Full Article

Anëtarësimi në FIFA, Thaçi: Europa është e vogël për talentet tona të mëdha

  Anëtarësimi në FIFA, Thaçi: Europa është e vogël për talentet tona të mëdha

Kosova është anëtarja e 210-të me të drejta të plota në FIFA. Kosova ka marrë 141 vota pro dhe është

Read Full Article

Kosova në FIFA? Vendimi merret sot

  Kosova në FIFA? Vendimi merret sot

Dita e sotme përbën gjithashtu një rëndësi të veçantë për qytetarët e Kosovës, të cilët do të mësojnë sot nëse

Read Full Article

Igumenicë, gjendet i vrarë dhe me kokë të prerë një shqiptar

  Igumenicë, gjendet i vrarë dhe me kokë të prerë një shqiptar

Një krim makabër është regjistruar në Igumenicë, ku një shtetas i ri shqiptar është gjetur i vdekur. Mediat greke shkruajnë

Read Full Article

Kadri Veseli, kryetari i ri i PDK-së: Na presin shumë punë të përbashkëta

  Kadri Veseli, kryetari i ri i PDK-së: Na presin shumë punë të përbashkëta

Kadri Veseli është zgjedhur kryetari i ri i Partisë Demokratike të Kosovës nga votat e gjithë delegatëve në votimin e

Read Full Article

Javë me fat për Kosovën, Eurovisioni pranon dhe flamujt jopjesëmarrës

  Javë me fat për Kosovën, Eurovisioni pranon dhe flamujt jopjesëmarrës

Eurovisioni ka vendosur të pranojë edhe flamujt e shteteve që nuk janë pjesëmarrëse në festivalin europian të muzikës. Përmes faqes

Read Full Article

Çelet në Durrës forumi Shqipëri-Serbi, Hoffmann: Stabilizimi i rajonit, në interest të BE

  Çelet në Durrës forumi Shqipëri-Serbi, Hoffmann: Stabilizimi i rajonit, në interest të BE

Në qytetin e Durrësit është çelur sot forumi Shqipëri-Serbi, aktivitet ku ka qenë i pranishëm edhe ambasadori gjerman Helmut Hoffmann.

Read Full Article

Hashim Thaçi: Asnjë kosovar në konfliktin sirian në 6 muajt e fundit

  Hashim Thaçi: Asnjë kosovar në konfliktin sirian në 6 muajt e fundit

Kosova është targetuar si një nga vendet kryesore që po dërgon luftëtarë në konfliktin sirian, ku shumë prej tyre bashkohen

Read Full Article

Liberalizimi i vizave për Kosovën, konferenca nis në orën 15:00

  Liberalizimi i vizave për Kosovën, konferenca nis në orën 15:00

Përmes një komunikate për shtyp, Bashkimi Europian bëri të ditur se në orën 15:00 do të bëhet i ditur vendimi

Read Full Article

Historike, Kosova anëtarësohet në UEFA

  Historike, Kosova anëtarësohet në UEFA

Vendimi i Kongresit të UEFA-s shkruan historinë për futbollin e Kosovës! Fillimisht, mediat kosovare raportuan lajmin e keq për Kosovën,

Read Full Article

Kosova në UEFA, presidenti i FFK: Pritet vetëm konfirmimi

  Kosova në UEFA, presidenti i FFK: Pritet vetëm konfirmimi

Sekretari i Përgjithshëm i Federatës të Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, mendon se Kosova do të pranohet në UEFA. Kërkesa

Read Full Article