Blitz

Politike

PD vendos ndërprerjen e bojkotit, nga e hëna kthehet në Kuvend

    PD vendos ndërprerjen e bojkotit, nga e hëna kthehet në Kuvend

Kryesia e grupit të Partisë Demokratike, ka vendosur t’i japë fund bojkotit parlamentar. Thënë këtë, ata kanë lajmëruar që duke nisur nga e hëna të gjithë përfaqësuesit e PD do

Read Full Article

Ben Blushi nis lëvizjen “Shqipëria mbi Partinë”

    Ben Blushi nis lëvizjen “Shqipëria mbi Partinë”

Deputeti më i diskutuar brenda Partisë Socialiste për momentin, Ben Blushi, pas rezultateve të referendumit ku një përqindje shumë e lartë e votave ishin pro-Ramës, ka lajmëruar se do të

Read Full Article

Rama për fenë në shkollë: Më keni keqkuptuar, mësimet fetare do të forcojnë më shumë laicitetin

    Rama për fenë në shkollë: Më keni keqkuptuar, mësimet fetare do të forcojnë më shumë laicitetin

I pyetur nga gazetari Sokol Balla se si ndihet kryeministri nga reagimet kundër për futjen e mësimeve fetare në shkollat shqiptare, kryeministri Rama u përgjigj: “Gjithçka kundër që është folur

Read Full Article

Kryeministri për krizën e refugjatëve: Vendi ynë s’është heroi shpëtimtar i Europës

    Kryeministri për krizën e refugjatëve: Vendi ynë s’është heroi shpëtimtar i Europës

Një çështje që vijon të përflitet është kriza e refugjatëve dhe roli i Shqipërisë në të. I pyetur nga gazetari Sokol Balla lidhur me qëndrimin e Qeverisë Shqiptare në këtë krizë

Read Full Article

Rama për reformën në drejtësi: Nuk e votojmë nëse s’shkakton tërmet në gjyqësor

    Rama për reformën në drejtësi: Nuk e votojmë nëse s’shkakton tërmet në gjyqësor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përfunduar vizitën në SHBA, ku është takuar me zv/presidentin Joe Biden dhe më pas 40 minuta me presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, ku

Read Full Article

Rama nga Uashingtoni: Çështja “Trump” është e rëndësishme, ka prekur Kosovën

    Rama nga Uashingtoni: Çështja “Trump” është e rëndësishme, ka prekur Kosovën

Kryeministri Rama, në një komunikim direkt nga Amerika me gazetarin Sokol Balla, foli mbi një çështje që shumë shpejt u përhap, duke u bërë lajm i diskutuar në të gjitha

Read Full Article

Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

    Miratohet nga Parlamenti Europian projektrezoluta për Shqipërinë

Me 428 vota është miratuar projektzoluta për Shqipërinë, hartuar nga deputetët europianë Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Në debatet që u hapën mbi rezolutën e integrimit europian për Shqipërinë, ministrja

Read Full Article

Blushi-partive politike: Po pengoni reformën në drejtësi për të shpëtuar vetën

    Blushi-partive politike: Po pengoni reformën në drejtësi për të shpëtuar vetën

Deputeti socialist Ben Blushi, ka vijuar me akuzat e tij, këtë herë drejtuar jo vetëm mazhorancës por të gjithë parlamentit, duke i akuzuar palët se duan të shtyjnë reformën në

Read Full Article

Debatet për parkun e liqenit, Veliaj: Turp që merresh me kënde lojërash! Nishani: Beteja me vandalët s’është e lehtë

  Debatet për parkun e liqenit, Veliaj: Turp që merresh me kënde lojërash! Nishani: Beteja me vandalët s’është e lehtë

Gjatë një konsultimi me qytetarët për projektin te sheshi “Skënderbej”, kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se presidenti Nishani është duke u

Read Full Article

Blushi për referendumin: Prova se është manipuluar, të hapen kutitë

  Blushi për referendumin: Prova se është manipuluar, të hapen kutitë

Një ditë pas publikimit të videos ku flitej për manipulimin e votave më 9 prill, deputeti socialist Ben Blushi tha

Read Full Article

Nishani i bashkohet shoqërisë civile, inspekton punimet te liqeni

  Nishani i bashkohet shoqërisë civile, inspekton punimet te liqeni

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka vendosur t’i përgjigjet pozitivisht ftesës së shoqërisë civile për të vizituar në

Read Full Article

Referendumi i PS-së, ja manipulimet e kryera gjatë votimit

  Referendumi i PS-së, ja manipulimet e kryera gjatë votimit

Më 9 prill, Partia Socialiste mbajti referendumin, i cili u zhvillua pas debateve të ashpra që shkaktoi çështja e mandatit

Read Full Article

Duma akuzon Ramën: I dha 8.8 mln euro mikut për mirëmbajtjen e rrjetit dixhital

  Duma akuzon Ramën: I dha 8.8 mln euro mikut për mirëmbajtjen e rrjetit dixhital

Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma, ka akuzuar kryeministrin Rama për një tjetër aferë klienteliste. Sipas

Read Full Article

PD në Durrës padit kryebashkiakun Dako për shpërdorim fondesh

  PD në Durrës padit kryebashkiakun Dako për shpërdorim fondesh

Kryetari i Partisë Demokratike në Durrës, Osman Stafa, ka depozituar së fundmi një kallëzim penal në prokurori për Bashkinë e

Read Full Article

PD, kërkesë Kuvendit: Ç’masa janë marrë për pritjen e iranianëve?

  PD, kërkesë Kuvendit: Ç’masa janë marrë për pritjen e iranianëve?

Përmes një kërkesë të dorëzuar ditën e sotme në Kuvend, Partia Demokratike kërkon që kryeministri Rama të bëjë transparencë për

Read Full Article

“Kaubojsi” i ftuar në SHBA, por jo me delegacionin e Ramës

  “Kaubojsi” i ftuar në SHBA, por jo me delegacionin e Ramës

Deputeti Eduart Ndocaj do të udhëtojë drejt Shteteve të Bashkurara të Amerikës me ftesë të kongresmenit Dana Rohrabacher. Ka qenë

Read Full Article

Tension në rrugën e plazhit në Durrës, 300 aktivistë të AK-së hedhin bomba tymuese

  Tension në rrugën e plazhit në Durrës, 300 aktivistë të AK-së hedhin bomba tymuese

Treqind aktivistë të Aleancës Kuq e Zi kanë bllokuar rrugën e plazhit në Durrës dhe në shenjë proteste kanë hedhur

Read Full Article

Blushi për referendumin: Do të vazhdoj betejën për zgjedhje të lira në PS

  Blushi për referendumin: Do të vazhdoj betejën për zgjedhje të lira në PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Ben Blushi, ka sqaruar mospjesëmarrjen e tij në votim, teksa vijon ta quajë një sajesë  referendumin

Read Full Article

Referendumi, Hafizi letër komisionit zgjedhor të PS-së: Dua listat!

  Referendumi, Hafizi letër komisionit zgjedhor të PS-së: Dua listat!

Deputetja Mimoza Hafizi i është drejtuar me një letër komisionit zgjedhor të PS-së në Shkodër, ku kërkon të njihet me

Read Full Article

Arrestimi i të vëllait, reagon Alibeaj: Shantazh që opozita të mbyllë gojën

  Arrestimi i të vëllait, reagon Alibeaj: Shantazh që opozita të mbyllë gojën

Ish-ministri i Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar pas lajmit të arrestimit të vëllait të tij në Gjermani. Përmes një postimi

Read Full Article

Grabitje me armë, arrestohet në Gjermani vëllai i Enkelejd Alibeajt

  Grabitje me armë, arrestohet në Gjermani vëllai i Enkelejd Alibeajt

Vëllai i kreut të Departamentit të Rendit dhe Sigurisë në PD, Enkelejd Alibeaj, është vënë në pranga në Hahn të

Read Full Article