Blitz

Politike

Historike/ Majlinda Bregu e para shqiptare me një pozicion të lartë në “Bashkimin Europian “

    Historike/ Majlinda Bregu e para shqiptare me një pozicion të lartë në “Bashkimin Europian “

Ish-ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ka ndarë në rrjetet sociale një lajm për të cilin e kishte pritur prej kohësh. Ajo tashmë do të jetë Sekretare e Përgjithshme e Këshillit

Read Full Article

Takim me Senatin e UT, Rama: “ Vonesa e pagave shembulli që reforma në Arsim është sfidë”

    Takim me Senatin e UT, Rama: “ Vonesa e pagave shembulli që reforma në Arsim është sfidë”

Kryeministri Rama është takuar sot me Senatin e Universitettit të Tiranës pak ditë pasi universitetet u përfshinë nga një krizë e re: bllokimi i pagave të pedagogëve. Sipas tij vonesa

Read Full Article

Komisioneri Kukan: “Ju i meritoni negociatat me BE , por ju duhen njerëz të kualifikuar”

    Komisioneri Kukan: “Ju i meritoni negociatat me BE , por ju duhen njerëz të kualifikuar”

Ditën e sotme u zhvillua takimi i 12 i Këshillit të Stabilizim Asociimit ku u diskutuan rekomandimet e OSBE-ODIHR për çështje të ndryshme që prekin vendin.I pranishëm ishte dhe eurodeputeti

Read Full Article

Bylykbashi-Ramës: Anëtarët e KLG-së e KLP-së të paligjshëm , mos u gëzo kot!

    Bylykbashi-Ramës: Anëtarët e KLG-së e KLP-së të paligjshëm , mos u gëzo kot!

Kuvendi ka votuar mbrëmjen e djeshme anëtarët e KLGJ-së dhe KLP-së, të cilët kanë marrë detyrën edhe pse nuk morën votat e duhura. Këta u zgjodhën pa konsensus politik dhe

Read Full Article

(Video) Çështja e ekstradimit të Seitit, Alibeaj – ministres Gjonaj: ”Rrugë të mbarë për tek Burgu 313″

    (Video) Çështja e ekstradimit të Seitit, Alibeaj – ministres Gjonaj: ”Rrugë të mbarë për tek Burgu 313″

Sot senaca parlamentare ka nisur me debate gjatë interpelancës të  kërkuar nga Partia Demokratike me ministren e drejtësisë Etilda Gjonaj për çështjen e ekstradimit të Nezar Seitit. Deputeti demokrat Enkelejd

Read Full Article

Basha me fermerët në Divjakë: “Ejani bllokoni Kryeminisrinë, të hedhim Ramën në kanal jo djersën tuaj”

    Basha me fermerët në Divjakë: “Ejani bllokoni Kryeminisrinë, të hedhim Ramën në kanal jo djersën tuaj”

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka zhvillua sot një vizitë në Divjakë ku ka inkurajuar fermerët që të protestojnë para kryeministrisë kundër braktisjes nga qeveria. Basha po takohet në Divjake

Read Full Article

Flet Lulzim Basha: “Protesta, betejë madhështore e fituar, ne do ta vazhdojmë këtë luftë në …

    Flet Lulzim Basha: “Protesta, betejë madhështore e fituar, ne do ta vazhdojmë këtë luftë në …

Sot kryetari i opozitës Lulzim Basha ka folur për mediat dhe ka falenderuar të gjithë shqiptarët pa përjashtim që mporën pjesë masivisht në protestën e djeshme. Ai e konsideroi si

Read Full Article

(Video) Rama takim me homologun e tij grek Tsipras, shqyrtohen rezultatet e takimit të Korçës

    (Video) Rama takim me homologun e tij grek Tsipras, shqyrtohen rezultatet e takimit të Korçës

Kryeministri Rama ndodhet në Davos ku po merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror. Sot ai ka zhvilluar një takim me Kryeministrin grek Alexis Tsipras në prani edhe të Ministrit të

Read Full Article

Pas takimit të Ramës me Vuçiç në Davos shpërthejnë mediat serbe: ”Rama provokoi Serbinë”

  Pas takimit të Ramës me Vuçiç në Davos shpërthejnë mediat serbe: ”Rama provokoi Serbinë”

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Davos ku po merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror. Gjatë kësaj kohe Rama ka përfituar

Read Full Article

Gjykata e krimeve të rënda, zgjat me 3 muaj hetimet për  “Çështjen Tahiri”

  Gjykata e krimeve të rënda, zgjat me 3 muaj hetimet për  “Çështjen Tahiri”

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur sot që të zgjasë me tre muaj hetimet për çështjen “Tahiri”. Ky vendim

Read Full Article

Takim 3 ditor në Korçë midis ministrit Bushati dhe homologut të tij Kotzias, ja çfarë do të diskutohet

  Takim 3 ditor në Korçë midis ministrit Bushati dhe homologut të tij Kotzias, ja çfarë do të diskutohet

Ministri i jashtëm i Shqipërisë  Ditmir Bushati do të zhvillojë një takim 3 ditor me homologun e tij grek Nikos

Read Full Article

Ambasadori Donald Lu flet me emra për “peshqit e mëdhenj”: ”Jo më premtime, por rezultate konkrete”

  Ambasadori Donald Lu flet me emra për “peshqit e mëdhenj”: ”Jo më premtime, por rezultate konkrete”

Në një intervistë për gazetën “Dita” ambasadori i SHBA-ve  Donald Lu nuk ka lënë pa përmendur edhe njëherë shprehjen e

Read Full Article

Donald Trump anullon vizitën në Londër, fajin e ka Obama

  Donald Trump anullon vizitën në Londër, fajin e ka Obama

Donald Trump ka anulluar vizitën e tij në Mbretërinë e Bashkuar pasi ai nuk dëshiron të hapë një ambasadë të

Read Full Article

Basha mbledh grupin e PD-së dhe merr vendimin, ja kur do të nisë protesta e madhe e opozitës

  Basha mbledh grupin e PD-së dhe merr vendimin, ja kur do të nisë protesta e madhe e opozitës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur deputetët e grupit parlamentar për të marrë vendimin që protesta e opozitës

Read Full Article

Vota kundër SHBA-ve, Presidenca: “Vendim i pakonsultuar dhe i panevojshëm”

  Vota kundër SHBA-ve, Presidenca: “Vendim i pakonsultuar dhe i panevojshëm”

Presidenca nëpërmjet zëdhënësit të saj  ka reaguar për qëndrimin  që mbajti Shqipëria në Asamblenë e Jashtëzakonshme të Kombeve të Bashkuara,

Read Full Article

Ambasadori Amerikan Donald Lu në Prokurorinë e Përgjithshme, takim me Arta Markun

  Ambasadori Amerikan Donald Lu në Prokurorinë e Përgjithshme, takim me Arta Markun

Ambasadori Lu pati dje takime të njëpasnjëshme me Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin. Ai ka vendorsur të takojë edhe kryeprokuroren

Read Full Article

Reagon ashpër Ambasadori i SHBA-ve Donald Lu : “Politikanët kanë frikë”

  Reagon ashpër Ambasadori i SHBA-ve Donald Lu : “Politikanët kanë frikë”

Ambasada amerikane ka reaguar pas përplasjeve të sotme mes opozitës dhe maxhorancës në parlament dhe protestës që shoqëroi zgjedhjen e

Read Full Article

Pas betimit në kuvend Kryeprokurorja e re niset me urgjencë drejt Shkodrës

  Pas betimit në kuvend Kryeprokurorja e re niset me urgjencë drejt Shkodrës

Ka kaluar vetëm një orë nga betimi  si kryeprokurore e përgjithshme e përkohshme dhe janë zbuluar disa detaje të tjera.

Read Full Article

Nis seanca, Saimir Tahiri paraqitet në Gjykatën e krimeve të rënda i shoqëruar nga avokati i tij

  Nis seanca, Saimir Tahiri paraqitet në Gjykatën e krimeve të rënda i shoqëruar nga avokati i  tij

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri është paraqitur në Gjykatën e Krimeve të Rënda rreth orës 09:30. Thirrja e Tahirit

Read Full Article

Tension në Kuvend, Flamur Noka i afrohet kryeministrit në foltore, Rama: “Nga ç’pyll ka dalë ky”?

  Tension në Kuvend, Flamur Noka i afrohet kryeministrit në foltore, Rama: “Nga ç’pyll ka dalë ky”?

Kryeministri Rama ka qënë duke replikuar me Berishën kur deputeti i PD-së Flamur Noka i është afruar foltores i acaruar

Read Full Article

Lajmi i fundit – Gjykata i ndalon Saimir Tahirit daljen jashtë Shqipërisë

  Lajmi i fundit – Gjykata i ndalon Saimir Tahirit daljen jashtë Shqipërisë

Sot Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën e sigurisë “ndalim i daljes jashtë shtetit” për ish-Ministrin e Brendshëm

Read Full Article