Blitz

Aktualitet

Babai i Alda Canajt padit Gjebrean: “Të dënohet Ardit Gjebrea dhe televizioni ku u transmetua ajo intervistë”

    Babai i Alda Canajt padit Gjebrean: “Të dënohet Ardit Gjebrea dhe televizioni ku u transmetua ajo intervistë”

Intervista me Marjan Rrokun duket se do t’i kushtojë shumë moderatorit të “E diela shqiptare”. Përveç opinionit negativ, Gjebrea do të përballet edhe me gjykatat, pasi mësohet se mëngjesin e

Read Full Article

Pse Trump është një rrezik global?

    Pse Trump është një rrezik global?

Sipas një studimi të “The Economist”, nëse  miliarderi dhe kandidati për president Donald Trump fiton zgjedhjet në Amerikë, ky do të jetë një nga rreziqet me të cilat do të

Read Full Article

Vijojnë protestat, aktivistët e gdhijnë te parku i liqenit

    Vijojnë protestat, aktivistët e gdhijnë te parku i liqenit

Një ditë pasi Bashkia e Tiranës nisi ndërtimin e parkut të lojërave pranë liqenit artificial, shoqëria civile ka paralajmëruar se do të çajë rrethimin. Aktivistët e kanë kaluar natën te

Read Full Article

Tirana e përgjakur, dy atentate brenda natës

    Tirana e përgjakur, dy atentate brenda natës

Mbrëmja e djeshme në kryeqytet është mbyllur me gjak. Brenda një nate kanë ndodhur dy atentate dhe si pasojë ka humbur jetën një ish-efektiv i policisë. Ngjarja e rëndë ka

Read Full Article

Kërcënohet Donald Trump!

    Kërcënohet Donald Trump!

Grupi i hakerave tashmë të njohur për videot e tyre në rrjetet sociale, “Anonymous” (Anonim), ka realizuar një tjetër video, ku i shpall luftë të hapur kandidaturës së Donald Trump

Read Full Article

Drejtuesit e rinj të universiteteve zgjidhen më 20 prill

    Drejtuesit e rinj të universiteteve zgjidhen më 20 prill

Këtë vit do të mbahen zgjedhjet për drejtuesit e rinj të universiteteve publike në vend.  Ministrja Lindita Nikolla, së bashku me përfaqësues të lartë të institucioneve arsimore, dekanë dhe rektorë,

Read Full Article

Komisioni i Venecias rrëzon pretendimet e PD-së për Reformën në Drejtësi

    Komisioni i Venecias rrëzon pretendimet e PD-së për Reformën në Drejtësi

Partitë politike shqiptare kanë dërguar në Komisionin e Venecias pretendimet e tyre lidhur me çështjen e reformës në drejtësi, ku kanë shprehur pakënaqësitë dhe sugjerimet lidhur me draftin paraprak të

Read Full Article

Kërcënohet me jetë Rudina Magjistari

    Kërcënohet me jetë Rudina Magjistari

Rudina Magjistari, moderatorja e njohur e televizionit “Klan”, i është  drejtuar policisë për ndihmë. Sipas burimeve nga policia e Tiranës, Magjistari është kërcënuar me jetë me anë të mesazheve në

Read Full Article

Grabitet taksisti në Tiranë, policia shpërblim për informata

  Grabitet taksisti në Tiranë, policia shpërblim për informata

Një taksist është grabitur mëngjesin e sotëm nga një person i armatosur, që kishte hipur si pasagjer në makinën e

Read Full Article

Italianët, grabitje në kurriz të shqiptarëve

  Italianët, grabitje në kurriz të shqiptarëve

Çudia ka ndodhur, edhe pse ndoshta nuk do ta besoni. Dy italianë janë shtirur si shqiptarë dhe kanë kryer grabitje

Read Full Article

Kisha Ortodokse kërkesë qeverisë: “Fotot e nuseve pranë ikonave, fyerje ndaj kishës. Ndalojini!”

  Kisha Ortodokse kërkesë qeverisë: “Fotot e nuseve pranë ikonave, fyerje ndaj kishës. Ndalojini!”

Kisha Ortodokse e Shqipërisë ka reaguar në lidhje me reklamat dhe promovimet e ndryshme që bëhen nga modele, duke u

Read Full Article

Samiti europian: Shqipëria duhet të reagojë

  Samiti europian: Shqipëria duhet të reagojë

  Në një takim parapërgatitor të samitit evropian, 28 ministra të qeverive të BE-së miratuan një ndihmë emergjente për krizën

Read Full Article

Donald Trump: Emigrantët janë gjarpërinj helmues

  Donald Trump: Emigrantët janë gjarpërinj helmues

Gjatë një takimi në aeroportin Youngstown, kandidati republikan për president në SHBA, Donald Trump, tha se në qoftë se do

Read Full Article

MAS publikon formularët A1 dhe A1Z

  MAS publikon formularët A1 dhe A1Z

Publikohen formularët A1 dhe A1Z, ku të gjithë maturantët duhet të listojnë dy lëndët që do të japin provim me

Read Full Article

Shoqata Shqiptare e Gjuetisë në protestë: “Jo moratoriumit”

  Shoqata Shqiptare e Gjuetisë në protestë: “Jo moratoriumit”

Shoqata Shqiptare e Gjuetisë ka protestuar ditën e sotme para godinës së Kryeministrisë, duke kundërshtuar moratoriumin në gjueti. Ditën e

Read Full Article

Legalizimet, cili është afati i ri për pagesën e truallit?

  Legalizimet, cili është afati i ri për pagesën e truallit?

Afati për pagesën e parcelës ndërtimore për ndërtimet pa leje është shkurtuar. Nga 45 ditë që ishte, në bazë të ligjit të

Read Full Article

Sirianët insistojnë të kalojnë nga Shqipëria

  Sirianët insistojnë të kalojnë nga Shqipëria

162 refugjatë sirianë që ndodhen në qytezën e Konicës, shumë pranë kufirit shqiptar, janë të kënaqur nga mikpritja e vendasve.

Read Full Article

Opozita e Kosovës nuk merr pjesë në Kuvend, vazhdojnë të paguhen deputetët

  Opozita e Kosovës nuk merr pjesë në Kuvend, vazhdojnë të paguhen deputetët

Gjendja politike nuk shfaqet e qetë në Kosovë, ku opozitarët kanë vendosur të bojkotojnë punët e parlamentit. Sipas rregullores, ata

Read Full Article

8 vjet nga “Gërdeci”, familjarët i mbajnë shpresat në Strasburg

  8 vjet nga “Gërdeci”, familjarët i mbajnë shpresat në Strasburg

15 marsi shënon 8 vjet nga shpërthimi në punishten e demontimit të armëve në Gërdec dhe familjarët e viktimave ende

Read Full Article

Nis testimi për policët e rinj, Tahiri kujton Gërdecin

  Nis testimi për policët e rinj, Tahiri kujton Gërdecin

Nisi të martën testimi për 5000 kandidatë për t’u bërë pjesë e Policisë së Shtetit. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri,

Read Full Article

KQZ nis djegien e fletëve të votimit, përdoren 600 litra benzinë

  KQZ nis djegien e fletëve të votimit, përdoren 600 litra benzinë

Sipas rregullores, 6 muaj pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve për bashkitë dhe këshillat bashkiakë në vend, të gjitha materialet

Read Full Article