Blitz

Ekonomi/Exchange

Një tjetër kartmonedhë hidhet në qarkullim, ja vlera dhe tematika e saj!

    Një tjetër kartmonedhë hidhet në qarkullim, ja vlera dhe tematika e saj!

    Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur në mbledhjen e datës 6 dhjetor hedhjen e një kartmonedhe të re në qarkullim. Bëhet fjalë për një kartmonedhë me

Read Full Article

Mbaruan zgjedhjet! Euro forcohet në tregun vendas

    Mbaruan zgjedhjet! Euro forcohet në tregun vendas

Euro ka vijuar të forcohet edhe sot në tregun vendas duke u këmbyer me 132.39 lekë, rreth 0.24 lekë më shumë se dje. Monedha e përbashkët u zhvlerësua brenda muajit

Read Full Article

Numri i bar-kafeve, Shqipëria e dyta në botë

    Numri i bar-kafeve, Shqipëria e dyta në botë

Shqipëria mund të jetë nja nga vendet me të ardhura më të ulëta për frymë e pagat më të vogla në Europë, por kjo nuk e pengon atë të jetë

Read Full Article

Euro mund të bjerë në kolaps brenda një kohe të shkurtër

    Euro mund të bjerë në kolaps brenda një kohe të shkurtër

Njeriu që pritet të vendoset nga Donald Trump si ambasador i SHBA-ve në Europë i ka thënë BBC-së se monedha euro mund të pësojë kolaps brenda 18 muajve të ardhshëm.

Read Full Article

Italia gjobit Call Center-at e parë. Disa janë në Shqipëri

    Italia gjobit Call Center-at e parë. Disa janë në Shqipëri

Një muaj më parë, në Itali hyri në fuqi ligji i ri për bizneset Call Center që funksionojnë jashtë këtij vendi. E tashmë mediat italiane bëjnë me dije se janë

Read Full Article

Shqipëria, e 13-ta në botë për tregtinë e lirë

    Shqipëria, e 13-ta në botë për tregtinë e lirë

Një raport i “Heritage Foundation”, i publikuar së fundmi, e rendit Shqipërinë të 13-n në botë nga 186 ekonomi në total, në indeksin e tregtisë së lirë për vitin 2017.

Read Full Article

Monedhat që ranë “gropë” në vitin 2016

    Monedhat që ranë “gropë” në vitin 2016

Viti 2016 është shoqëruar me tragjedi të njëpasnjëshme, vdekje të shumë artistëve, luftëra dhe, në këtë vijë, nuk kanë munguar as shumë prej monedhave të vendeve të ndryshme në botë.

Read Full Article

Italia kërkon 20 bilionë $ borxh

    Italia kërkon 20 bilionë $ borxh

Qeveria italiane do të kërkojë nga Parlamenti që të miratojë marrjen e një borxhi prej 20 bilionë $, për të ndihmuar disa prej bankave më të rëndësishme për të mos

Read Full Article

Euro vijon të bjerë pikiatë

  Euro vijon të bjerë pikiatë

Për herë të parë që prej vitit 2009, monedha europiane euro ka shënuar uljen më të madhe në tregun tonë

Read Full Article

Ekonomia në Shqipëri, Banka Botërore: Përmirësime, por kujdes me rritjen e kredive të këqija

  Ekonomia në Shqipëri, Banka Botërore: Përmirësime, por kujdes me rritjen e kredive të këqija

Banka Botërore ka shprehur vlerësim pozitiv mbi ecurinë e ekonomisë në Shqipëri, pas vlerësimit të dhënë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Read Full Article

“Zbutet” Ministria e Financave, miraton gjobat e reja për bizneset

“Zbutet” Ministria e Financave, miraton gjobat e reja për bizneset

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 2 Ministria e Financave ka vendosur të zbusë gjobat e vendosura ndaj

Read Full Article

Rënie e papunësisë me 1.1%, INSTAT: Shfaqet më e lartë te meshkujt

  Rënie e papunësisë me 1.1%, INSTAT: Shfaqet më e lartë te meshkujt

Të dhënat e Anketës së Forcave të Punës të matur nga INSTAT flasin për një rënie të papunësisë me 1.1%

Read Full Article

Blerjet online, ndryshon vendi i shlyerjes së taksës

  Blerjet online, ndryshon vendi i shlyerjes së taksës

Me miratimin e Vendimit të Këshillit të Ministrave për vendosjen e tarifës doganore mbi produktet që blihen online dhe kushtojnë

Read Full Article

“Standard & Poor’s” vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Megjithatë, zgjedhjet mbeten një risk

  “Standard & Poor’s” vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Megjithatë, zgjedhjet mbeten një risk

Agjencia “Standard & Poor’s” ka konfirmuar notën B+ për borxhin afatgjatë të Shqipërisë dhe B për borxhin afatshkurtër. Në deklaratën

Read Full Article

Kuponi tatimor, Tatimet nisin sot aksionin në zonat turistike

  Kuponi tatimor, Tatimet nisin sot aksionin në zonat turistike

Prej ditës së sotme, Ministria e Financave dhe Administrata Tatimore do të nisin një fushatë edukuese për kuponin tatimor në

Read Full Article

Këto janë 16 fushat ku duhet të investoni për t’u bërë milioner

Këto janë 16 fushat ku duhet të investoni për t’u bërë milioner

16. Shërbimet dhe restorantet ◄ Back Next ► Picture 1 of 16 Një raport i  organizatës “World Wealth” është publikuar

Read Full Article

Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

  Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

Oxfam International ka krijuar një infografik të plotë që paraqet 10 kompanitë më të fuqishme dhe shtrirjet e tyre. Sipas

Read Full Article

Blerjet online, kufiri ulet në 45 euro

  Blerjet online, kufiri ulet në 45 euro

Burime zyrtare të Ministrisë së Financave bëjnë të ditur se është vendosur që kufiri i pataksueshëm për blerjet online të

Read Full Article

19 personat më të pasur të 19 vendeve të botës – shifra marramendëse dhe jetë përtej luksozes

19 personat më të pasur të 19 vendeve të botës – shifra marramendëse dhe jetë përtej luksozes

19. Danimarkë – Kjeld Kirk Kistiansen, 13.1 miliardë dollarë ◄ Back Next ► Picture 1 of 19 Krijuesi dhe presidenti

Read Full Article

Bizneset më të suksesshme në Shqipëri që drejtohen nga femrat

  Bizneset më të suksesshme në Shqipëri që drejtohen nga femrat

Në botën e biznesit, femrat kanë treguar se dinë të drejtojnë njësoj ose edhe më mirë se meshkujt. Ato kanë

Read Full Article

Rritje pensionesh për 6 kategori, ja kush përfitojnë

  Rritje pensionesh për 6 kategori, ja kush përfitojnë

Gjashtë kategori pensionistësh do të përfitojnë rritje pensionesh. Bëhet fjalë për rreth 15,000 pensionistë në gjithë vendin që kanë mbushur

Read Full Article