Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Rekord, dita më e nxehtë e shkurtit në 136 vite

Rekord, dita më e nxehtë e shkurtit në 136 vite
March 16
12:22 2016

nasa

Sipas NASA-s, e cila ka deklaruar të dhënat e fundit, temperatura globale në muajin shkurt shënoi një rekord në 136 vite, duke u rritur me 1.35 gradë Celsius mbi mesataren e viteve 1951-1980. Si rezultat i rritjes së temperaturës, këtë vit u shënua edhe dita më e ngrohtë e shkurtit në historinë moderne. Sipas shkencëtarëve, muaji shkurt ishte special, rezultati ishte shokues, sepse rikujton se kjo rritje e pandërprerë e temperaturës globale vjen si rezultat i gazeve të shkaktuara nga vetë njeriu.

Komento
Etiketimet
Shperndaje