Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Si ndikon seksi në lumturinë tuaj?

Si ndikon seksi në lumturinë tuaj?
June 21
20:24 2016

Marrëdhëniet seksuale ndikojnë te gjendja juaj emocionale. Disa minuta seks mund të sjellin lumturinë te ju. Sipas një studimi, gjatë seksit ju hiqni energjitë negative dhe kjo ndikon që të çlirohet hormoni i lumturisë. Më poshtë do të gjeni 5 mënyra se si ndikon seksi te lumturia juaj.

  1. Seksi një herë në javë ju bën më të lumtur…

Sipas një studimi ku morën pjesë njerëz të moshës 18-89 vjeç, ata që kryenin marrëdhënie një herë në javë ishin më të lumtur se ata që kryenin marrëdhënie më shpesh ose më pak. Sipas këtij studimi, idealja për të kryer marrëdhënie ishte fiks një herë në javë.

2. Shtoni aktivitetin seksual

Ju bënit seks një herë në muaj, kurse tani një herë në javë. Duke rritur aktivitetin tuaj seksual ju rritni edhe lumturinë është e njëjta gjë sikur të fitoni një lotari.

3. Sipas shkencës: sa më shumë seks, më pak lumturi!

Në qoftë se bëni seks shpesh sipas shkencës sjell më pak lumturi sepse bëhet diçka monotone dhe ndonjëherë e bezdisshme.

4. Njerëzit me IQ të lartë janë më pak të lumtur

Sipas studimeve, njerëzit që kanë IQ e lartë kanë një jetë joaktive seksuale dhe kjo sjell edhe më pak lumturi.

5. Seksi mund t’ju bëjë më të lumtur se festat

Marrëdhëniet seksuale janë prodhuesi kryesor i lumturisë. Aktiviteti seksual është më i rëndësishëm për çiftet sesa mund të jenë festat apo takimet me miqtë.

Etiketimet
Shperndaje