Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këto sëmundje mund t’i merrni prej seksit oral…

Këto sëmundje mund t’i merrni prej seksit oral…
June 30
23:32 2016

Virusi Papilloma (HPV)

Picture 1 of 6

Virusi Papilloma është një virus që transmetohet me anën e kontaktit lëkurë më lëkurë me dikë që është i infektuar. HPV jeton në organet gjenitale dhe mund të shfaqet në formën e lythave ose shkakton disa qeliza në qafën e mitrës nga të cilat mund të krijohet kanceri. Për këtë virus nuk është gjetur mjekimi i duhur. Mund ta merrni ata kur i bëni seks oral dikujt që e ka dhe më pas HPV transferohet në organin tuaj gjenital. Në përgjithësi meshkujt janë më të prekur nga kjo sëmundje.

Shumë njerëz mendojnë se nëpërmjet seksit oral nuk mund të marrin sëmundje seksualisht të transmetueshme, por në të vërtetë edhe mund të merren disa sëmundje. Seksi oral është më pak i rrezikshëm për këto sëmundje, por nuk do të thotë se nuk ka aspak rrezik. Seksi oral është më pak i rrezikshëm sepse të gjithë kujdesen për të mbajtur gojën të pastër. Pështyma mund të prishë shumë gjëra të rrezikshme përpara se ato të shkojnë në sistemin imunitar. Por disa sëmundje mund të jenë të transmetueshme gjatë seksit oral. Shfletoni galerinë për të parë cilat janë këto sëmundje, edhe pse rreziku është i ulët në krahasim me seksin vaginal ose anal.

Komento
Etiketimet
Shperndaje