Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Gjithçka që duhet të dini për seksin gjatë periodave

Gjithçka që duhet të dini për seksin gjatë periodave
July 12
17:29 2016

Pothuajse çdokush ka mendimin dhe beson se seksi gjatë periodave është diçka e gabuar dhe nuk duhet bërë.

Por shkenca ka një mendim ndryshe. Sipas shkencëtarëve, seksi gjatë periodave jo vetëm që nuk është i ndaluar apo i dëmshëm, por ka edhe efekte të tjera pozitive, si rritje të humorit, rregullimi i dhembjeve e barkut e shumë të tjera.

Më poshtë do t’ju tregojmë disa fakte lidhur me kryerjen e marrëdhënieve seksuale gjatë menstruacione të cilat ose nuk i dinit ose i dinit gabim.

  1. Seksi gjatë periodave nuk rrit rrezikun e prekjes nga infeksione të ndryshme seksuale.
  2. Marrëdhënia seksuale ju qetëson dhembjet e barkut gjatë ciklit menstrual.
  3. Femrat mund të eksitohen edhe kur kryejnë marrëdhënie seksuale gjatë periodave.
  4. Duhet patjetër të përdorni kontraceptivë gjatë seksit.Edhe pse shansi për të mbetur shtatzënë është i vogël, probabiliteti për t’u infektuar me sëmundje seksualisht të transmetueshme mbetet.
  5. Nëse kryeni marrëdhënie seksuale gjatë menstruacioneve do të ndiheni më mirë.Kjo sepse orgazma që do të kaloni mund të ketë rrjedhje gjaku, por nuk e bën ciklin më të vështirë, të dhimbshëm apo më të fortë.

 

Komento
Shperndaje