Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ç’ndodh me trurin gjatë orgazmës?

Ç’ndodh me trurin gjatë orgazmës?
July 10
19:59 2016

Besojmë se e dini se si ndihesh kur kalon në orgazëm, por a e dini se ç’ndodh me trurin tonë?

Një grup studiuesish nga Universiteti i Rutgers-it kanë stimuluar disa vajza seksualisht, për të parë se ç’ndodh me trurin e tyre gjatë kënaqësisë seksuale.

Shkencëtarët kanë arritur të perceptojnë me anë të skanerave atë ç’ka ndodh në sistemin nervor qendror dhe është  e mrekullueshme.
Fillimisht, perceptorët janë ngjyrë të kuqe të lehtë, më pas ngjyra është e kuqe e fortë kur jemi në kulmin e kënaqësisë dhe kur jemi në moment qetësimi, ngjyra është e verdhë.

 

“Ky vëzhgim ka hedhur poshtë atë ç’ka shkencëtarët kanë besuar me vite të tëra. Ata besonin se kënaqësia seksuale vjen nga organet seksuale dhe nëpërmjet shtyllës kurrizore i drejtohet trurit, por e vërteta është se kënaqësia vjen direkt nga një nerv i gjatë i quajtur nervi vagus (goxha rastësi)”, – shprehet Barry Komisaruk për IFL Science.

Komento
Shperndaje