Blitz | Kliko dhe Informohu

Artikuj Social

 Lajmi Fundit

De Niro: Nuk e qëlloj dot Trump-in tani. Është president

    De Niro: Nuk e qëlloj dot Trump-in tani. Është president

Aktori i famshëm amerikan, Robert de Niro, ka  folur pas zgjedhjes së Donald Trump si presidenti i Amerikës. De Niro ka tërhequr deri diku deklaratat e tij të pak muajve më

Lexo me Shume

Emrat më të përdorur për fëmijët në botë

    Emrat më të përdorur për fëmijët në botë

Në çdo periudhë në botë ka pasur një trend emrash më të përdorur për fëmijët e sapolindur. Por cilët janë ata sipas dekadave?   1940:  James, Mary 1950:  James, Mary

Lexo me Shume

“Fundjavë ndryshe” bën një vjeç dhe është mirënjohëse ndaj personazheve

    “Fundjavë ndryshe” bën një vjeç dhe është mirënjohëse ndaj personazheve

Një nismë që ka ndihmuar shumë njerëz në nevojë, “Fundjavë ndryshe”, e krijuar nga Arbër Hajdari, sot ka festuar njëvjetorin. Kanë qenë të shumtë personazhet e njohur, por edhe njerëzit

Lexo me Shume

(Video) Detaje të reja rreth arsyeve të vetëvrasjes së 20-vjeçares nga Fieri

    (Video) Detaje të reja rreth arsyeve të vetëvrasjes së 20-vjeçares nga Fieri

Nga Anduena Llabani Ana Dako, studentja e Fakultetit Ekonomik, u vetëflijua sepse ndihej e varfër. Në një letër që policia ka gjetur në dhomën e saj të konviktit ku jetonte

Lexo me Shume

(Intervistë) Down Syndrome Albania: Pavarësisht ligjit, nuk ka mësues-mbështetës për fëmijët tanë

(Intervistë) Down Syndrome Albania: Pavarësisht ligjit, nuk ka mësues-mbështetës për fëmijët tanë

Më 13 shtator nisi viti i ri shkollor 2016-2017 për 392 mijë nxënës, ndër ta rreth 27 mijë nxënës në klasë të parë. E mes tyre janë edhe të vegjlit

Lexo me Shume

Mesazhi prekës i një nëne, vajza e së cilës ndërroi jetë, në ditën e parë të shkollës

    Mesazhi prekës i një nëne, vajza e së cilës ndërroi jetë, në ditën e parë të shkollës

Një nënë në Angli, vajza e së cilës vdiq në moshën 8-vjeçare e prekur nga kanceri, ka shprehur një mesazh të fuqishëm për të gjithë prindërit duke dëshiruar t’i ndërgjegjësojë

Lexo me Shume

Kujdes! Gjatë këtyre dy muajve të vitit rritet rreziku për divorc

    Kujdes! Gjatë këtyre dy muajve të vitit rritet rreziku për divorc

Sipas një studimi të ri, marsi dhe gushti janë dy muajt kur çiftet kanë më shumë gjasa që të paraqesin kërkesën për t’u divorcuar. Në studimin e tyre, sociologët u

Lexo me Shume

Racizmi, një nënë aborigjene: Të ndalim standardet e dyfishta

Racizmi, një nënë aborigjene: Të ndalim standardet e dyfishta

Një nënë aborigjene në Australi ka postuar një foto të së bijës maskuar me “whiteface” si përgjigje  ndaj debateve të shumta mbi “blackface”. Javën e kaluar, një vogëlush mori pjesë në

Lexo me Shume

(Foto) Nënkampionia Luiza Gega kthehet në atdhe. E pret një numër i vogël njerëzish

(Foto) Nënkampionia Luiza Gega kthehet në atdhe. E pret një numër i vogël njerëzish

Sado e madhe të jetë arrtija e saj, sado i bujshëm të duket lajmi se atletja Luiza Gega është shpallur

Lexo me Shume

10 gjëra që duhet t’ia mësoni patjetër fëmijës tuaj

  10 gjëra që duhet t’ia mësoni patjetër fëmijës tuaj

Mundeni të rendisni të gjitha gjërat që fëmija juaj duhet të dijë përpara se ai të quhet mjaftueshëm i rritur?

Lexo me Shume

Ngjarja në kopshtin zoologjik. Njerëzit reagojnë: Më mirë të kishte vdekur fëmija sesa gorilla!

  Ngjarja në kopshtin zoologjik. Njerëzit reagojnë: Më mirë të kishte vdekur fëmija sesa gorilla!

Ka bërë shumë bujë në media lajmi për vrasjen e gorillës, 4 ditë më parë (lexo këtu). Në mediat sociale ka pasur

Lexo me Shume

(Video) 4-vjeçari bie në moçalin ku ndodhet gorilla. Ai përpiqet ta shpëtojë, mirëmbajtësit e vrasin

  (Video) 4-vjeçari bie në moçalin ku ndodhet gorilla. Ai përpiqet ta shpëtojë, mirëmbajtësit e vrasin

Një udhëtim në kopshtin zoologjik është kthyer në një makth këtë të shtunë. Një video që po qarkullon në internet

Lexo me Shume

Terapia që çoi drejt vdekjes djalin 4-vjeçar me autizëm

Terapia që çoi drejt vdekjes djalin 4-vjeçar me autizëm

Një djalë i vogël 4-vjeçar autik është ndarë nga jeta pasi ishte detyruar të ecte për 20 km për shkak

Lexo me Shume

Në Indi femrat vazhdojnë të masakrohen. Ja rasti më i fundit

  Në Indi femrat vazhdojnë të masakrohen. Ja rasti më i fundit

Përdhunimi i tmerrshëm dhe vrasja e një gruaje në Kerala ka hapur  debatet lidhur me mungesën e mbrojtjes për gratë

Lexo me Shume

Çelet “Panairi i Punës 2016”, Rama: 8,000 vende të lira pune, 55% e punëkërkuesve janë pa profesion

  Çelet “Panairi i Punës 2016”, Rama: 8,000 vende të lira pune, 55% e punëkërkuesve janë pa profesion

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë, kanë çelur

Lexo me Shume

Skandal! Minjtë pushtojnë restorantin në Tiranë

  Skandal! Minjtë pushtojnë restorantin në Tiranë

Në inbox-in e Blitz.al ka ardhur një foto aq sa e neveritshme, edhe e tmerrshme.  Fotoja është bërë në një

Lexo me Shume

Pas kërcënimit “Ta fus portofolin në gojë”, qeveria dekoron Fatos Tushen

  Pas kërcënimit “Ta fus portofolin në gojë”, qeveria dekoron Fatos Tushen

Kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, i cili u denoncua në media për shkak të reagimit të ashpër ndaj

Lexo me Shume

FDA pranon se vaksina shkakton autizëm

  FDA pranon se vaksina shkakton autizëm

Agjencia “Food and Drug Administration” (FDA) ka publikuar një dokument të vaksinës, ku janë raportuar efektet anësore që shkaktojnë autizëm.

Lexo me Shume

Ja fotot e rralla nga masakra e 2 prillit në Shkodër

  Ja fotot e rralla nga masakra e 2 prillit në Shkodër

Katër persona të pafajshëm u ekzekutuan gjatë protestës masive të zhvilluar në Shkodër më 2 prill 1991. Pamjet e fiksuara

Lexo me Shume

Djali autik flet për herë të parë: “Do flas, po tani do flas”

  Djali autik flet për herë të parë: “Do flas, po tani do flas”

  Në kuadër të muajit të autizmit, në puntatën e parë të prillit, moderatori Arian Çani i “Zonë e lirë”

Lexo me Shume

Ban Ki-moon: Për refugjatët nevojitet solidaritet global!

  Ban Ki-moon: Për refugjatët nevojitet solidaritet global!

Kriza e refugjatëve është një ndër problemet më të mëdha me të cilat po përballet sot Europa dhe jo vetëm.

Lexo me Shume