Blitz

 Breaking News

Eljan Tanini u bëri një dhuratë fëmijëve të kryeqytetit. Përurohet vepra artistike “Çufoja dhe Bubi Kaçurrel”

Eljan Tanini u bëri një dhuratë fëmijëve të kryeqytetit. Përurohet vepra artistike “Çufoja dhe Bubi Kaçurrel”
June 23
12:08 2018

Ju kujtohet një ndër tregimet e para që na kanë lexuar prindërit në fëmijëri? E kam fjalën për veprën “Çufon dhe Bubin Kaçurrel” të Gaqo Bushakës.

Çufo dhe Bubi  kanë qenë dy personazhe mjaft të dashur dhe vazhdojnë të mbeten ende të tillë.

Këtë vit Çufo dhe Bubi Kaçurrel kanë mbushur 40 vjeç dhe artisti Eljan Tanini ka vendosur ti sjellë në Tiranë nëpërmjet instalacioneve të ideuara dhe konceptuara nga vetë ai.

Ky instalacion është vendosur tek lulishtja përballë Presidencës në kryeqytet dhe është inaguruar nga shkrimatri Gaqo Bushaka, nënkryetari i Bashkisë Tiranë, Violeta Kilën Adm e Njësisë 5, dhe Emirën e Satin.

Kjo është një dhuratë e veçantë që u është bërë fëmijëve të Tiranës nga Eljan Tanini dhe ne mund të themi se a ii dha një tjetër pamje lulishtes me këtë vepër artistike./Blitz.al/

Image may contain: tree, outdoor and nature

Image may contain: 1 person, tree, sky and outdoor

Image may contain: 3 people, people smiling, outdoor and nature

Image may contain: sky, outdoor and nature

Share