Blitz | Kliko dhe Informohu

 Breaking News

Tërmeti shkund Athinën, dëme në ndërtesa dhe panik te qytetarët

Tërmeti shkund Athinën, dëme në ndërtesa dhe panik te qytetarët
July 19
14:46 2019

Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka tronditur kryeqytetin grek, Athinën, këtë të premte, duke shkaktuar panik tek qytetarët.

Qendra Evropiane e Monitorimit të Tërmeteve regjistroi epiqendrën e tërmetit në 22 km (14 milje) në veriperëndim të qytetit.

Sipas dëshmitarëve,  “tërmeti ishte i fortë, por fatmirësisht lëkundjet nuk zgjatën shumë.

Të tjerë kanë treguar sesi njerëzit vraponin në rrugë, duke dalë me shpejtësi nga banesat.

Tërmeti shkaktoi ndërprerje të kufizuar të energjisë në qytet dhe zjarrfikësit raportuan se po merrnin thirrje për njerëzit që u bllokuan në ashensorë.

Deri më tani, nuk ka njoftime për persona të lënduar por vetëm për dëme materiale./Blitz.al/

Burimi: BallkanWeb

Share