Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Komisioni Europian do të rekomandojë liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioni Europian do të rekomandojë liberalizimin e vizave për Kosovën
May 01
10:00 2016

Kosova ka nisur bisedimet me Bashkimin Europian për procesin e liberalizimit të vizave në janar të vitit 2012, si dhe është i vetmi vend në Ballkan që nuk e gëzon lejimin e qytetarëve të saj pa viza brenda zonës Shengen.

Mirëpo, Komisioni Europian do të rekomandojë këtë të drejtë për Kosovën duke iu bashkuar Gjerorgjisë, Ukrainës dhe Turqisë për tu miratuar brenda kësaj jave.

Nuk dihet ende nëse do të bëhet e mundur që për nje periudhe kaq të shkurtër bisedash Kosova të fitojë liberalizimin e vizave pasi duhet përmendur fakti se ka ende shtete pjesë të BE-së, si Spanja të cilat ende nuk e kanë njohur zyrtarisht Kosovën si shtet.

Etiketimet
Shperndaje