Blitz | Kliko dhe Informohu

Politike

Nishani kthen në Kuvend ligjin për kamerat: Cenon privatësinë

    Nishani kthen në Kuvend ligjin për kamerat: Cenon privatësinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin për “Masat shtesë të sigurisë publike”, lidhur me mbikëqyrjen me kamera. Në dekret, kreu i shtetit

Lexo me Shume

PS: Më 9 prill, referendumi i parë i një partie politike

    PS: Më 9 prill, referendumi i parë i një partie politike

Në një deklaratë për mediat, Partia Socialiste ka njoftuar anëtarësinë për mbajtjen e referendumit. Në këtë deklaratë thuhet se ky është referendumi i parë i një partie politike. Gjithashtu, është

Lexo me Shume

Llalla për VOA-n: Zyrtarët me pasuri e orë të shtrenjta s’do të thotë se janë të korruptuar

    Llalla për VOA-n: Zyrtarët me pasuri e orë të shtrenjta s’do të thotë se janë të korruptuar

Kryeprokurori Adriatik Llalla deklaroi se lajmet që qarkullojnë nëpër media për vizitën e tij në SHBA janë spekulative. Në intervistën për “Zërin e Amerikës”, ai shpjegoi se është anëtar i

Lexo me Shume

Këndi te parku i liqenit, dërgohet në prokurori Erion Veliaj

    Këndi te parku i liqenit, dërgohet në prokurori Erion Veliaj

  Aktivistët Sazan Guri dhe Arian Galdini kanë paditur kryetarin e Bashkisë së Tiranës për ndërtimin e këndit të lojërave te parku i liqenit. Mësohet se ata kanë kontaktuar me

Lexo me Shume

Berisha i uron 1 prillin Ramës

    Berisha i uron 1 prillin Ramës

Ish-kryeministri Berisha ka përdorur 1 prillin për të bërë zhurmë në rrjetet sociale, duke postuar një foto drejtuar rivalit të tij politik, kryeministrit aktual Edi Rama. Për Ditën Ndërkombëtare të

Lexo me Shume

Letra e Ramës për Bashën, Hahn: Në mbështetje të iniciativave për dialog politik

    Letra e Ramës për Bashën, Hahn: Në mbështetje të iniciativave për dialog politik

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, ka reaguar pas letrës publike që kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka dërguar kryedemokratit Lulzim Basha. Ai ka përshëndetur iniciativën e kreut

Lexo me Shume

Itali: Ndalohen 21 refugjatë, në pranga një skafist shqiptar dhe një grek

    Itali: Ndalohen 21 refugjatë, në pranga një skafist shqiptar dhe një grek

Në orët e para të mëngjesit, në Castro, në brigjet italiane, një kalimtar i thjeshtë ka telefonuar karabinierët duke raportuar se ka parë 21 emigrantë të zbarkojnë ilegalisht. Sipas tij,

Lexo me Shume

Suedia në panik, alarm për bombë në aeroport

    Suedia në panik, alarm për bombë në aeroport

Policia vendase dhe media lokale suedeze kanë raportuar se dy çanta të dyshimta ndodhen në aeroportin “Landvetter”. Pas këtij alarmi për bombë, policia është vënë menjëherë në gatishmëri dhe ka

Lexo me Shume

Basha i kthen përgjigje Ramës për letrën…

  Basha i kthen përgjigje Ramës për letrën…

I pyetur nga gazetarët nëse e kishte lexuar letrën e kryeministrit Rama, kryetari i PD-së, Basha është përgjigjur se nuk

Lexo me Shume

Rama letër Bashës: Ne jemi gati, po ju?

  Rama letër Bashës: Ne jemi gati, po ju?

Gjatë konferencës së djeshme me komisionerin e BE-së, Johanes Hahn, kryeministri shqiptar ka bërë një ftesë për kryetarin e opozitës,

Lexo me Shume

Dhuna policore te liqeni, reagon “supermotra” e deputetit Balla

  Dhuna policore te liqeni, reagon “supermotra” e deputetit Balla

Motra e deputetit Taulant Balla ka reaguar në rrjetin social “Facebook” lidhur me dhunën policore që ndodhi te liqeni ku

Lexo me Shume

Hahn në Tiranë: Fokusohuni te drejtësia, respektoni vendimet e gjykatave

  Hahn në Tiranë: Fokusohuni te drejtësia, respektoni vendimet e gjykatave

Gjatë qëndrimit të tij në Tiranë, eurokomisioneri Johanes Hahn dha mesazhet e tij në konferencën e përbashkët për shtyp me

Lexo me Shume

Blushi: Referendumi do të nxjerrë rezultate të trukuara

  Blushi: Referendumi do të nxjerrë rezultate të trukuara

Është caktuar paraprakisht se do të mbahet një referendum më 9 prill për të vendosur nëse duhen apo jo zgjedhje

Lexo me Shume

Tahiri: Strazimiri ka dorëzuar sot pistoletën

  Tahiri: Strazimiri ka dorëzuar sot pistoletën

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka njoftuar sot personalisht se Gent Strazimiri e ka dorëzuar armën që mbante me vete

Lexo me Shume

Komisioneri Hahn, vizitë dhe dialog të nivelit të lartë Shqipëri-BE

  Komisioneri Hahn, vizitë dhe dialog të nivelit të lartë Shqipëri-BE

Paraditen e sotme ka nisur vizitën e tij zyrtare dyditore në Shqipëri komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Jonahes Hahn. Komisioneri

Lexo me Shume

Kryeministri Rama, takim 50 minuta me kryeparlamentarin Meta

  Kryeministri Rama, takim 50 minuta me kryeparlamentarin Meta

Një ditë përpara seancës plenare, kryeministri Rama ka takuar mëngjesin e sotëm kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, në Kryesinë e

Lexo me Shume

Basha mbledh drejtuesit e departamenteve dhe sekretariateve

  Basha mbledh drejtuesit e departamenteve dhe sekretariateve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka thirrur në një mbledhje urgjente drejtuesit e departamenteve dhe sekretariateve të PD-së. Mbledhja,

Lexo me Shume

Reforma në drejtësi, Gjosha: Partitë s’mund të mbajnë peng integrimin

  Reforma në drejtësi, Gjosha: Partitë s’mund të mbajnë peng integrimin

Një ditë pëpara vizitës së eurokomisionerit Johannes Hahn, ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, bëri të ditur ndër të tjera për

Lexo me Shume

PD, kallëzim penal Policisë së Shtetit

  PD, kallëzim penal Policisë së Shtetit

Pas protestë së djeshme, ku policia ka arrestuar disa qytetarë protestues dhe përfaqësues të opozitës, kjo e fundit i është

Lexo me Shume

Basha kërkon informacion për të shoqëruarit në polici, mbledhje urgjente në orën 19:00

  Basha kërkon informacion për të shoqëruarit në polici, mbledhje urgjente në orën 19:00

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ishte gjatë pasdites në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, ku kërkoi informacion lidhur me personat

Lexo me Shume

Plagosja e tri policeve në protestë, Veliaj: Mesjetare sjellja e opozitarëve

  Plagosja e tri policeve në protestë, Veliaj: Mesjetare sjellja e opozitarëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar lidhur me dhunën e ushtruar ndaj tre policeve dhe prezencën e

Lexo me Shume