Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Papa u puth këmbët refugjatëve

Papa u puth këmbët refugjatëve
March 25
11:15 2016

Papa Françesku ka larë dhe puthur këmbët e 12 refugjatëve në një ritual të zakonshëm përpara javës së Pashkës Katolike.

Papa ka puthur më parë këmbët e të burgosurve, pleqve të azilit dhe grave, duke thyer shumë tabu në fenë katolike. Por këtë herë ai ka zgjedhur një kauzë të veçantë, nisur edhe nga ngjarjet që po ndodhin nëpër Europë së fundmi.

Papa zgjodhi mes refugjatësh me përkatësi të ndryshme fetare, myslimanë dhe hindu, pasi theksoi se të gjithë janë vëllezër dhe bij të të njëjtit Zot.

Shperndaje