Blitz | Kliko dhe Informohu

Aktualitet

Mustafa-xhihadistëve kosovarë: Kthehuni në atdhe dhe pendohuni!

    Mustafa-xhihadistëve kosovarë: Kthehuni në atdhe dhe pendohuni!

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur keqardhjen për viktimat e Brukselit. “Ne shprehim interesimin tonë që të jemi pjesë e aleancës globale kundër terrorizmit. Si pasojë e terrorizmit po

Lexo me Shume

Reagon presidenti francez: BE të jetë e prerë kundrejt terrorizmit

    Reagon presidenti francez: BE të jetë e prerë kundrejt terrorizmit

Presidenti francez, François Hollande, ka kërkuar prej Bashkimit Europian të mos ngurojë në reagimin kundrejt terrorizmit që preku Brukselin paraditen e martë. Sipas tij, duhet një kundërpërgjigje e shpejtë dhe

Lexo me Shume

Rriten masat e sigurisë në portet e Shqipërisë

    Rriten masat e sigurisë në portet e Shqipërisë

  Pas ditës së martë, ku në Bruksel ndodhën aktet terroriste, Policia e Shqipërisë vendosi të rrisë masat e sigurisë në aeroportin e Rinasit, duke e ngritur nivelin e rrezikut

Lexo me Shume

Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

    Krime kundër njerëzimit, 40 vjet burg për Radovan Karaxhiç

Ish-presidenti serb i Bosnjës dhe komandant i ushtrisë serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua nga Haga me 40 vjet burg. Seanca u zhvillua me dyer të hapura në Gjykatën

Lexo me Shume

Dëm 1 mln euro, 1 vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj

    Dëm 1 mln euro, 1 vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj

Prokuroria ka vendosur 1 vit burg për ish-ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj, me akuzën “Shpërdorim detyre”. Sipas kësaj akuze, ish-ministri Tafaj ka akredituar një universitet privat, i cili nuk kishte

Lexo me Shume

E pabesueshme! Ja çfarë është gjetur në trupat e viktimave të Brukselit

    E pabesueshme! Ja çfarë është gjetur në trupat e viktimave të Brukselit

Tashmë që gjendja është duke u normalizuar, mjekët ekspertë janë duke u kujdesur për trupat e viktimave, por edhe të të dëmtuarve, në mënyrë që të gjejnë ndonjë provë tjetër

Lexo me Shume

Burg për ish-zëdhënësen e Gjykatës së Hagës

    Burg për ish-zëdhënësen e Gjykatës së Hagës

Ish-zëdhënësja e Gjykatës Ndërkombëtare për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi, Florence Hartmann, është arrestuar sot përpara shpalljes së vendimit të gjykatës për ish-udhëheqësin e pjesës serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiç.

Lexo me Shume

ANONYMOUS premton se do të marrë hak për Brukselin!

    ANONYMOUS premton se do të marrë hak për Brukselin!

Janë tashmë të famshme videot e një grupi hakerash, që nën emrin Anonymous paralajmërojnë grupe të caktuar njerëzish. Këtë herë fokusi i tyre është rrëzimi i terroristëve që bombarduan Brukselin

Lexo me Shume

Largohen OJQ-të, situatë e rëndë në Idomeni

  Largohen OJQ-të, situatë e rëndë në Idomeni

Në Idomeni vazhdon të përkeqësohet situata në radhët e emigrantëve. Sipas mediave greke, çdo gjë është përkeqësuar veçanërisht pas largimit

Lexo me Shume

5 të arrestuar, donin t’i bashkoheshin ISIS-it

  5 të arrestuar, donin t’i bashkoheshin ISIS-it

5 burra janë arrestuar nga policia e Turqisë pasi thuhet se kishin planifikuar t’i bashkoheshin grupit të Shtetit Islamik në

Lexo me Shume

Kuvendi i Shqipërisë, një minutë heshtje në nder të viktimave të tragjedisë së Brukselit

  Kuvendi i Shqipërisë, një minutë heshtje në nder të viktimave të tragjedisë së Brukselit

Si çdo të enjte, ka nisur seanca parlamentare, ku Kuvendi i Shqipërisë ka mbajtur një minutë heshtje në nder të

Lexo me Shume

Tronditëse: ISIS, komunikatë në shqip

Tronditëse: ISIS, komunikatë në shqip

  Sipas Balkanweb, ISIS ka nxjerrë një komunikatë për shtyp  rreth sulmit të ndodhur ditën e martë në Belgjikë. Duke

Lexo me Shume

Përmbyset varka, gjendet trupi i pajetë i peshkatarit në Velipojë

  Përmbyset varka, gjendet trupi i pajetë i peshkatarit në Velipojë

Mëngjesin e sotëm është gjetur në Velipojë trupi i pajetë i peshkatarit të mbytur një ditë më parë në vendin

Lexo me Shume

Prostitucioni në zonën e ish-Bllokut, në pranga 7 persona

  Prostitucioni në zonën e ish-Bllokut, në pranga 7 persona

7 persona janë ndaluar nga policia e kryeqytetit nën akuzën e shfrytëzimit dhe ushtrimit të prostitucionit. Operacioni i koduar “Mustag”

Lexo me Shume

Aksident në aksin Bulqizë- Peshkopi

  Aksident në aksin Bulqizë- Peshkopi

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm dhe për pasojë tetë persona, të cilët udhëtonin në një furgon, janë plagosur

Lexo me Shume

Arrestohet londinezi, nxiste urrejtjen racore në mediat sociale

  Arrestohet londinezi, nxiste urrejtjen racore në mediat sociale

Një mashkull është vënë nën pranga pasi  ka postuar statuse ofenduese në Twitter në lidhje me përballjen me një grua

Lexo me Shume

Tragjedia e Brukselit, rezultatet kritike pas shpërthimeve

  Tragjedia e Brukselit, rezultatet kritike pas shpërthimeve

Një numër i madh njerëzish janë nën kujdes intensiv që nga sulmet vetëvrasëse me bombë  ditën e martë në Bruksel,

Lexo me Shume

Marinzë, gropat në oborret e shtëpive tmerrojnë banorët

Marinzë, gropat në oborret e shtëpive tmerrojnë banorët

Një vit pas shpërthimit të pusit të naftës në Fier, që shkaktoi dëme të mëdha, banorët e Marinzës janë në

Lexo me Shume

Ministri izraelit-belgëve: Mos hani çokollata, por luftoni terrorizmin!

  Ministri izraelit-belgëve: Mos hani çokollata, por luftoni terrorizmin!

Ministri i Inteligjencës dhe Energjisë Atomike në Izrael, Yisrael Katz, ka reaguar një ditë pas sulmeve të shënuara në Bruksel.

Lexo me Shume

Jahjaga në SHBA, pritet nga zv/presidenti Biden

  Jahjaga në SHBA, pritet nga zv/presidenti Biden

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka mbërritur në Washington me ftesë të zv/presidentit Joe Biden. Përmes një postimi në “Facebook”,

Lexo me Shume

10 ekonomitë me zhvillimin më të madh në Europë

  10 ekonomitë me zhvillimin më të madh në Europë

Situata politike, ekonomike e sociale e Bashkimit Europian, dhe e Europës si e tërë, vitet e fundit ka kaluar nëpër

Lexo me Shume