Blitz | Kliko dhe Informohu

Aktualitet

Shpallet i pafajshëm kreu i INUK, Zyhni Dajti

    Shpallet i pafajshëm kreu i INUK, Zyhni Dajti

Gjykata e Tiranës ka vendosur të shpallë të pafajshëm ish-kreun e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, Zyhni Dajti. Ai ishte i akuzuar për shembjen e një vile me leje në Golem,

Lexo me Shume

Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

    Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

Qeveria ka miratuar ditën e djeshme Planin Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI në Republikën e Shqipërisë, 2016-2020, një hap tjetër përpara ky sa i përket të drejtave dhe lirive

Lexo me Shume

Hendeku gjinor në jetëgjatësi, në Shqipëri gratë jetojnë 3.6 vite më shumë

    Hendeku gjinor në jetëgjatësi, në Shqipëri gratë jetojnë 3.6 vite më shumë

Nga të dhënat e viteve të fundit të Kombeve të Bashkuara dhe enteve të tjera të kërkimit, gratë jetojnë më shumë se burrat. Studimi i fundit i Organizatës Botërore të

Lexo me Shume

Itali, ekzekutohet me armë zjarri 40-vjeçari shqiptar

    Itali, ekzekutohet me armë zjarri 40-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar është qëlluar për vdekje me armë zjarri në Rimini të Italisë. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës, në afërsi të banesës së tij. Viktima është identifikuar si Petrit

Lexo me Shume

Totozani mbështet miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI

    Totozani mbështet miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI

  Avokati i Popullit, Igli Totozani, ka mbështetur miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI në Republikën e Shqipërisë në 2016- 2020, që Këshilli i Ministrave ka ndërmarrë

Lexo me Shume

Durrës, arrestohet zyrtari i Burgut të Fierit, shkaktoi aksident dhe refuzoi testin e alkoolit

    Durrës, arrestohet zyrtari i Burgut të Fierit, shkaktoi aksident dhe refuzoi testin e alkoolit

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një zyrtar të burgut të Fierit, i cili shkaktoi aksident  dhe më pas kundërshtoi të bënte testin e alkoolit. Aksidenti u shënua më

Lexo me Shume

Vrasja e shqiptarit në Greqi, identifikohen 3 autorët

    Vrasja e shqiptarit në Greqi, identifikohen 3 autorët

Policia greke ka arritur të identifikojë autorët përgjegjës të vrasjes së shqiptarit Bledar Terpollari në Greqi. 26-vjeçari u vra dhe më pas iu pre koka në një fshat në Igumenicë.

Lexo me Shume

Nga mjek në luftëtar i ISIS-it

    Nga mjek në luftëtar i ISIS-it

Një mjek i shërbimit shëndetësor britanik ka lënë gruan dhe dy fëmijët e tij në Sheffield për t’iu bashkuar luftëtarëve të ISIS-it. 37-vjeçari Issam Abuanza, i cili njihet si personi

Lexo me Shume

Ambasadori Raunig: Drejtësia e vonuar është drejtësi e mohuar

  Ambasadori Raunig: Drejtësia e vonuar është drejtësi e mohuar

Gjatë prezantimit të projektit të OSBE-së “Për një drejtësi pa vonesa” në qytetin e Shkodrës, ambasadori i OSBE-së Florian Raunig

Lexo me Shume

Përdhunoi komshien 22 vjet më të madhe, pranga 24-vjeçarit

  Përdhunoi komshien 22 vjet më të madhe, pranga 24-vjeçarit

Një i ri 24-vjeçar është vënë në prangat e policisë, pasi përdhunoi komshien e tij. Ngjarja ndodhi në fshatin Drangaj

Lexo me Shume

Ekzekutimi i Elton Çiças, shkak prishja e pazareve të drogës. Autori ishte në shërbim prove

  Ekzekutimi i Elton Çiças, shkak prishja e pazareve të drogës. Autori ishte në shërbim prove

Prishja e pazareve të drogës është motivi i vrasjes mafioze të ndodhur më 1 maj në lokalin “De Niro” në

Lexo me Shume

Shpërthim në HEC-in e Gjegjanit, autorët lidhën rojen

  Shpërthim në HEC-in e Gjegjanit, autorët lidhën rojen

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar orët e vona të mbrëmjes së djeshme në hidrocetralin e Gjegjanit në Pukë. Fatmirësisht

Lexo me Shume

Darka modeste e Obamës në Vietnam

  Darka modeste e Obamës në Vietnam

Edhe pse është një prej njerëzve më të rëndësishëm në botë,  ai vazhdon të na surprizojë edhe me gjërat më

Lexo me Shume

La punonjësit pa sigurime dhe sponsorizoi klubin e futbollit, në kërkim ish-kryebashkiaku Halili

  La punonjësit pa sigurime dhe sponsorizoi klubin e futbollit, në kërkim ish-kryebashkiaku Halili

Ish-kryebashkiaku i Kukësit, Hasan Halili, është shpallur në kërkim nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës”. Ai akuzohet se nuk ka

Lexo me Shume

Pallati tek diga, Administrativja shtyn kërkesën për përjashtimin e gjyqtarit. Bashkia: Ka konflikt interesi

  Pallati tek diga, Administrativja shtyn kërkesën për përjashtimin e gjyqtarit. Bashkia: Ka konflikt interesi

Gjykata Administrative ka shtyrë kërkesën e Bashkisë së Tiranës për përjashtimin e gjyqtarit Arjan Qafa nga trupi gjykues. Mësohet se

Lexo me Shume

Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër

  Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër

Komisioni i Veprimtarisë prodhuese ka miratuar sot në parim projektligjin për moratoriumin 5-vjeçar të gjuetisë. Kanë qenë vetëm anëtarët e

Lexo me Shume

Kodheli: Katastrofë mjedisore në Zvërnec

  Kodheli: Katastrofë mjedisore në Zvërnec

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, ka publikuar disa fotografi nga katastrofa mjedisore e shënuar në Zvërnec. Shkak për ndotjen e

Lexo me Shume

Zgjedhjet në PS, zbardhet lista me kandidatët për kryetarë në 61 bashkitë

  Zgjedhjet në PS, zbardhet lista me kandidatët për kryetarë në 61 bashkitë

Kryesia e Partisë Socialiste ka miratuar listën me kandidaturët që do të kalojnë për votim për zgjedhjen e kryetarëve të

Lexo me Shume

Rikonstruktimi i linjave urbane, ja ndryshimet që do pësojë transporti publik

  Rikonstruktimi i linjave urbane, ja ndryshimet që do pësojë transporti publik

Studimi JICA në Tiranë nxorri në pah varësinë e qyetarëve ndaj transportit publik, e cila llogaritet 36% (27% përdorin mjete

Lexo me Shume

Rrëzimi i avionit të “EgyptAir” – Egjiptianët: Nuk ka pasur devijim kursi

  Rrëzimi i avionit të “EgyptAir” – Egjiptianët: Nuk ka pasur devijim kursi

Avioni i kompanisë “EgyptAir” i rrëzuar në Mesdhe një javë më parë nuk ka bërë asnjë ndryshim kursi! Këtë teori

Lexo me Shume

Zjarr në një banesë në Belsh, në rrezik kopshti i fëmijëve

  Zjarr në një banesë në Belsh, në rrezik kopshti i fëmijëve

Një zjarr që ka përfshirë një banesë në Belsh të Elbasanit, ka rrezikuar seriozisht edhe kopshtin e fëmijëve në atë

Lexo me Shume