Blitz | Kliko dhe Informohu

Aktualitet

Bombardimet në Hiroshima-Nagasaki: 80% e të mbijetuarve nuk duan që Obama të kërkojë falje

    Bombardimet në Hiroshima-Nagasaki: 80% e të mbijetuarve nuk duan që Obama të kërkojë falje

Një sondazh i kryer nga agjencia “Kyodo” e shtypit japonez rreth të mbijetuarve të bombardimeve atomike në Hiroshima dhe Nagasaki tregon se rreth 80% e tyre nuk dëshirojnë që presidenti

Lexo me Shume

Mali Everest, 3 të vdekur dhe 30 alpinistë të dëmtuar

    Mali Everest, 3 të vdekur dhe 30 alpinistë të dëmtuar

Rreth 30 alpinistë kanë vuajtur si pasojë e ngrirjes apo komplikimeve të tjera gjatë ngjitjes në malin Everest, pas 3 viktimave të shënuar së fundmi. 2 alpinistë indianë raportohen gjithashtu

Lexo me Shume

Skandali me fëmijët në Shkodër, Klosi: Task Force dhe kamera sigurie nëpër qendra

    Skandali me fëmijët në Shkodër, Klosi: Task Force dhe kamera sigurie nëpër qendra

Ministri i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi, ka prezantuar ditën e sotme një plan veprimi për të mbajtur në kontroll qendrat jetimore në Shqipëri. Kjo masë vjen pas skandalit të shënuar

Lexo me Shume

Nuk informuan SHKB për lirimin e kosovarit, Manjani shkarkon 3 inspektorë

    Nuk informuan SHKB për lirimin e kosovarit, Manjani shkarkon 3 inspektorë

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka shkarkuar tre inspektorë që akuzohen për lirimin nga burgu i Shënkollit të kosovarit Shuaip Zukaj. Manjani theksoi se nuk do të kursejë shkarkimin e

Lexo me Shume

Raporti i INSTAT për 2015-n: Rritet numri i femrave drejtuese

    Raporti i INSTAT për 2015-n: Rritet numri i femrave drejtuese

Tabelat e të dhënave të publikuara nga INSTAT flasin për rritje të numrit të femrave drejtuese dhe profesioniste gjatë 2015-s, krahasuar me të dhënat e vitit 2014. Gjatë vitit të

Lexo me Shume

Disa shpërthime në Siri, humbin jetën 65 persona

    Disa shpërthime në Siri, humbin jetën 65 persona

Rreth 65 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e shpërthimeve të ndodhura në fortesat bregdetare të qeverisë siriane, sipas raporteve. Shpërthimet u regjistruan në qytetet Tartus dhe Jableh. Referuar

Lexo me Shume

Lëvizte me biçikletë dhe mbante automatik, ndalohet 21-vjeçari në Tiranë

    Lëvizte me biçikletë dhe mbante automatik, ndalohet 21-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka ndaluar një shtetas 21-vjeçar që lëvizte me biçikletë dhe mbante me vete një automatik AK-47 me 30 fishekë. Efektivët e Komisariatit Nr. 1 kanë arrestuar në

Lexo me Shume

Video-skandali, e reja që denoncoi Xhelilin: FRESSH më hapi adresë false në “Facebook”

    Video-skandali, e reja që denoncoi Xhelilin: FRESSH më hapi adresë false në “Facebook”

21-vjeçarja që akuzoi ish-kryebashkiakun e Dibrës për ngacmime seksuale, ka bërë një tjetër denoncim në Prokurori. Mësohet se ajo ka dyshon që anëtarët e Forumit Rinor të Partisë Socialiste i

Lexo me Shume

Aksioni kundër paligjshmërisë, 22 të arrestuar në një javë

  Aksioni kundër paligjshmërisë, 22 të arrestuar në një javë

Strukturat e Policisë së Shtetit kanë vijuar edhe gjatë javës që lamë pas aksionin kundër paligjshmërisë, konkretisht në parandalimin dhe

Lexo me Shume

72 orë bllokim, rinis puna në pikën kufitare të Kapshticës

  72 orë bllokim, rinis puna në pikën kufitare të Kapshticës

Pas 72 orësh bllokim, ka nisur sërish puna në pikën kufitare të Kapshticës ndërprerë prej grevës së palës greke. Nënpunësit

Lexo me Shume

Akuza se ngacmoi studenten, ish-ministri Osmani: Ishte keqkuptim

  Akuza se ngacmoi studenten, ish-ministri Osmani: Ishte keqkuptim

Mediat kosovare kanë raportuar akuzat për ngacmim seksual ndaj ish-ministrit të Arsimit në Kosovë, Rexhep Osmani. Ky i fundit, profesor

Lexo me Shume

Egjipti dërgon nëndetëse për të kërkuar kutinë e zezë të avionit “Egyptair MS804”

  Egjipti dërgon nëndetëse për të kërkuar kutinë e zezë të avionit “Egyptair MS804”

Egjipti ka dërguar një nëndetëse për t’iu bashkuar kërkimeve për kutinë e zezë të avionit “Egyptair MS804”. Presidenti Abdel Fattah

Lexo me Shume

Emiljano Shullazi kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

  Emiljano Shullazi kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Tre të akuzuarit, Emiljano Shullazi, Gilmando Dani dhe Blerim Shullazi, kanë kërkuar pranë Gjykatës së Lartë hedhjen poshtë të vendimit

Lexo me Shume

Zgjedhjet brenda PDIU-së, Shpëtim Idrizi: Konfirmohet se jemi partia e së ardhmes

  Zgjedhjet brenda PDIU-së, Shpëtim Idrizi: Konfirmohet se jemi partia e së ardhmes

Kryetari i rikonfirmuar i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ka fituar sërish këtë post me 72.4 % të votave të anëtarëve të

Lexo me Shume

Greva shtyhet deri të hënën, bllokohet pika kufitare e Kapshticës

  Greva shtyhet deri të hënën, bllokohet pika kufitare e Kapshticës

Për shkak të zgjatjes së grevës deri të hënën, dogana greke ka vendosur që të mos lejojë kalimin e shtetasve

Lexo me Shume

Nesër “Dita pa Makina”, ja rrugët që do bllokohen dhe aktivitetet që do zhvillohen

  Nesër “Dita pa Makina”, ja rrugët që do bllokohen dhe aktivitetet që do zhvillohen

Me rastin e “Ditës pa Makina” që do të zhvillohet nesër më 22 maj, do të ketë bllokim të disa

Lexo me Shume

Tritoli tek farmacia e Tahirit, Kryeprokurori Llalla merr dosjen e shpërthimit

  Tritoli tek farmacia e Tahirit, Kryeprokurori Llalla merr dosjen e shpërthimit

Kryeprokurori Llalla ka marrë dosjen e plotë të shpërthimit me tritol të farmacisë së Bashkim Tahirit, babait të ministrit të

Lexo me Shume

Krujë, sekuestrohen drogë, armë dhe automjete

  Krujë, sekuestrohen drogë, armë dhe automjete

Policia e Krujës ka vënë në pranga një person nën akuzën e “armëmbajtjes pa leje”. Gjatë kontrollit të ushtruar në

Lexo me Shume

Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

  Shkrimtari Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

Ismail Kadare është nderuar me çmimin “Qytetar Nderi” i Pejës dhe laureat i Takimeve Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli”. Pas vlerësimit

Lexo me Shume

Largimi i Shukri Xhelilit, PDIU në krye të Dibrës

  Largimi i Shukri Xhelilit, PDIU në krye të Dibrës

Pas videoskandalit që u ndoq me shkarkimin e Shukri Xhelilit nga detyra, PDIU do të drejtojë Bashkinë e Dibrës. Bëhet

Lexo me Shume

“Tym në bord!” – Dalin të dhëna të reja për rrëzimin e avionit të “EgyptAir”

  “Tym në bord!” – Dalin të dhëna të reja për rrëzimin e avionit të “EgyptAir”

“BEA konfirmon se ka pasur sinjale të dala nga avioni për prezencën e tymit në kabinë pak para se të

Lexo me Shume