Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Vdes nga antraksi një shtetas në Libohovë, ishte prekur në lëkurë dhe organe

Vdes nga antraksi një shtetas në Libohovë, ishte prekur në lëkurë dhe organe
July 18
10:56 2016

Një shtetas në Libohovë ka ndërruar jetë për shkak të prekjes nga sëmundja e antraksit, ose siç njihet ndryshe në gjuhën popullore “plasja”. Mjekët e spitalit rajonal të Gjirokastrës kanë konfirmuar vdekjen e 56-vjeçarit që trajtohej në këtë spital. Sipas tyre, ai ishte prekur në lëkurë dhe organe.

Antraksi është sëmundje që merret nga kafshët e infektuar nëpërmjet prekjes ose konsumit të mishit. Tek njeriu shfaqet në formën e puçrës së zezë.

Komento
Etiketimet
Shperndaje