Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Unioni i gjyqtarëve: Vettingu të shpallet antikushtetues!

Unioni i gjyqtarëve: Vettingu të shpallet antikushtetues!
November 04
22:55 2016

Nga Anduena Llabani

Qëndrimi i asamblesë së Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë është se ligji për Vettingun ka papajtueshmëri me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë dhe për pasojë do t’i kërkojë Gjykatës Kushtetuese shfuqizimin e këtij ligji.

Gjithashtu, asambleja autorizoi bordin drejtues që të shqyrtojë edhe ligjin për statusin e gjyqtarit dhe prokurorit,pasi në disa pjesë të tij edhe ky ligj vjen në kundërshtim me dispozitat kushtetuese. /Blitz.al

/

Shperndaje