Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Turqia kërkon zyrtarisht ekstradimin e Gulen

Turqia kërkon zyrtarisht ekstradimin e Gulen
July 19
17:07 2016

Pak ditë pas grushtit ushtarak të shtetit në Turqi, Ankaraja ka vendosur t’i kërkojë zyrtarisht SHBA-së ekstradimin e Fethullah Gulen, si i dyshuar kryesor për grushtin e shtetit.

Kërkesa është konfirmuar nga vetë kryeministri turk, Yildrim , i cili ka deklaruar se Turqia i ka depozituar të gjitha provat e mundshme SHBA-së në mënyrë që të binden autoritetet për fajësinë e Gulen.

Gulen, i njohur si një nga armiqtë më të fortë të presidentit Erdogan, prej vitesh jeton në SHBA.

Komento
Shperndaje