Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Turqi, largohen 543 gjyqtarë të tjerë për lidhje me Gulen

Turqi, largohen 543 gjyqtarë të tjerë për lidhje me Gulen
September 01
17:28 2016

Autoriteti më i lartë gjyqësor në Turqi (Hsyk) ka deklaruar se ka larguar nga puna 543 gjyqtarë e prokurorë të tjerë, me akuzën e lidhjes me rrjetin e organizatorëve të grushtit të shtetit të Fethullah Gulen.

Numri i gjyqtarëve të dëbuar që prej dështimit të “puçit” shkon kështu në 3390.

“Këto masa nuk dobësojnë aspak sistemin tonë gjyqësor, përkundrazi sjellin një kontribut domethënës në vendosjen e një drejtësie të vërtetë”, – është shprehur presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje