Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Turqi – Gjykata e Stambollit lëshon mandat arresti për Gulen

Turqi – Gjykata e Stambollit lëshon mandat arresti për Gulen
August 04
17:11 2016

Gjykata e Stambollit ka nxjerrë një urdhër arresti për Fethullah Gulen, predikuesin islamik i cili prej vitesh tashmë gjen strehim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas asaj që raporton agjencia zyrtare ‘Anadolu’, këtë herë ai akuzohet për drejtimin e grushtit të shtetit të 15 korrikut, kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Vet Erdogan është shprehur se mijëra personat e arrestuar pas tentativës së ushtrisë për të marrë pushtetin me dhunë, nuk janë gjë tjetër veçse maja e ajsbergut.

Shperndaje