Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Trazira në Amerikë pas fitores së Trump: Kalifornia kërkon të shkëputet nga SHBA-të

Trazira në Amerikë pas fitores së Trump: Kalifornia kërkon të shkëputet nga SHBA-të
November 10
08:52 2016

Një fitore e Donald Trump është dashur që në SHBA si rrallë herë, të ndodhin protesta dhe përleshje të njerëzve në rrugë për shkaqe politike. Por në shtetet që janë konsideruar demokrate përgjatë gjithë këtyre viteve, kaosi është edhe më i madh.

Banorët e Kalifornisë kanë menduar për një shkëputje nga SHBA-të, duke krijuar kështu një shtet të vetin pa Trump-in president. Fushata ka nisur gjerësisht edhe në rrjete sociale nën hashtag-un #CalExit. Edhe disa investitorë me emër i janë bashkuar idesë së kësaj lëvizjeje.

Theksojmë se Kalifornia është një vend mjaft i rëndësishëm për SHBA-të pasi kompanitë më të mëdha të botës ndodhen atje duke përbërë 2.5 trilionë dollarë të Prodhimit të Brendshëm Bruto. /Blitz.al/

Shperndaje