Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Spanjë, zbulohen monedha romake të shekullit III pas Krishtit

Spanjë, zbulohen monedha romake të shekullit III pas Krishtit
April 29
16:25 2016

Ditën e djeshme janë zbuluar disa monedha romake në një zonë ndërtimi në qytetin Tomares në jug të Spanjës, në periferi të Seviljes. Sipas drejtoreshës së Muzeut Arkeologjik, Ana Navarro, monedhat prej argjendi dhe bronzi janë të shekullit III dhe IV pas Krishtit. Ato janë përdorur nga romakët dhe grekët antikë dhe peshoni rreth 600 kilogramë.

Lajmi i gjetjes së tyre nga arkeologët e vendit është bërë i ditur sot nga mediat lokale.

 

Shperndaje