Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Siri – UNICEF denoncon: Janë mbi 100 mijë fëmijë të bllokuar në Aleppo

Siri – UNICEF denoncon: Janë mbi 100 mijë fëmijë të bllokuar në Aleppo
August 26
19:40 2016

Janë mbi 100 mijë fëmijët e bllokuar në anën lindore të qytetit të Aleppo-s në Siri, që nga fillimi i muajit korrik.

Këtë gjë e denoncon vet UNICEF, duke shtuar se konflikti në vazhdim atje ka provokuar zhvendosjen e 35 mijë të tjerëve në pjesën perëndimore të qytetit.

“Çdo fëmijë që gjendet atje ka nevojë për një marrëveshje të menjëhershme mes palëve luftuese. Çdo sekond është i rëndësishëm kur bëhet fjalë për të shpëtuar jetën e tyre!” – u shpreh Drejtori i Përgjithsëm i UNICEF, Anthony Lake.

Komento
Shperndaje