Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

SHBA, kandidatja shqiptare për Kongresin Amerikan nuk arrin të zgjidhet nga votuesit

SHBA, kandidatja shqiptare për Kongresin Amerikan nuk arrin të zgjidhet nga votuesit
November 09
08:41 2016

Zhvillohen në SHBA votimet jo vetëm për sa i përket presidentit të ardhshëm, por edhe të kongresmenëve të cilët do të zgjedhin në fakt presidentin, sepse në SHBA fituesi nuk zgjidhet me votat popullore por nga vota e kongresmenëve të cilët sigurisht më parë zgjidhen nga populli.

Suzana Shkreli ishte vajza shqiptare e cila kandidonte kundër Mike Bishop në qarkun e 8 të Michigan-it, por me 38% të votave nuk arriti të triumfonte.

Megjithatë, 29-vjeçarja pati të gjithë mbështetjen e demokratëve dhe vetë presidentit Obama, të cilët e cilësuan Shkrelin si një potencial të jashtëzakonshëm në politikën amerikane. /Blitz.al/

Shperndaje