Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Rritet numri i viktimave në Itali. Nga 24 gushti, 1.059 tronditje të regjistruara

Rritet numri i viktimave në Itali. Nga 24 gushti, 1.059 tronditje të regjistruara
August 26
19:20 2016

Bilanci tragjik i viktimave në Itali vijon të thellohet, duke numëruar 278 viktima dhe qindra të plagosur. Dëmet e shumta materiale kanë lënë të pastrehë 2.500 njerëz, referuar të dhënave të Departamentit të Mbrojtjes Civile.

Po ky department bën të ditur se prej 24 gushtit e deri në orën 17:13 të ditës së sotme, janë shënuar 1.059 tronditje.

Ministri italian i Bujqësisë Maurizio Martina bëri të ditur se Bashkimi Europian ka akorduar 5 milion euro për bizneset, pas apelit të ndërmarrjeve bujqësore që kanë kërkuar fonde shtesë për tu ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti. /Blitz.al/

Etiketimet
Shperndaje