Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Reagon Grida Duma:Universiteti publik duhet të bëhet një herë universitet, pastaj të dalë në treg

Reagon Grida Duma:Universiteti publik duhet të bëhet një herë universitet, pastaj të dalë në treg
February 14
23:07 2018

Mbrëmjen e sotme, një ndër të ftuarit në Arena, në Ora news ka qenë Zëdhënësja e grupit të Partisë Demokratike, Grida Duma.

Duke u kundërvënë universiteteve publike ajo ka thënë se universitet nuk ka kapacitete të konkurrojë në mënyrë menaxheriale.
“Universiteti publik nuk ka kapacitete të konkurrojë në mënyrë menaxheriale. Tregu është liberalizuar me koha, ligji është sot. Privatët i kanë vendosur tarifat sa kanë dashur vet dhe tregu është liberalizuar. Universiteti publik duhet të bëhet një herë universitet, pastaj duhet të dalë në treg. Nëse nuk bëhet universitet nuk mund të dalë në treg”. ka thënë Duma./blitz.al

Komento

Shperndaje