Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
  • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
  • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
  • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
  • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
  • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
  • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
  • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
  • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
  • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
  • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

Raporti: Shqipëria, vendi më i korruptuar i rajonit

Raporti: Shqipëria, vendi më i korruptuar i rajonit
November 16
16:58 2016

Organizata Transparency International ka nxjerrë raportin e saj vjetor për korrupsionin në botë.

Shqipëria, në bazë të raportit, është vendi më i korruptuar në rajonin e Ballkanit.  Sipas indeksit të këtij raporti, Shqipëria ka një nivel korrupsioni prej 34%, ndjekur nga Mali i Zi me 16%, Maqedonia 12%, Kosova 10%, Greqia 10%.

Diferenca mes vendeve të rajonit dhe Shqipërisë është tejet e lartë, çka tregon për një korrupsion në përmasa relativisht të mëdha në vendin tonë.

Raporti është përpiluar pasi janë pyetur më tepër se 60 mijë qytetarë në 42 vende të ndryshme, lidhur me eksperiencat e tyre të korrupsionit në vendet përkatëse.

Qeveritë e Ukrainës, Moldavisë, Bosnjë Hercegovinës dhe Spanjës janë gjykuar si më të këqijat dhe të korruptuarat nga qytetarët e tyre.

“Qeveritë në shumë vende europiane nuk po bëjnë mjaftueshëm për të luftuar korrupsionin, sepse individë të caktuar në to përfitojnë individualisht nga pushteti. Për t’i dhënë fund kësaj marrëdhënieje mes pushtetit dhe korrupsionit, qeveritë duhet të jenë më transparente, duke përfshirë këtu të dhënat për kompanitë që përfitojnë fonde publike, duhet të jepen të dhëna të plota se kush i zotëron”,- thotë Jose Ugaz, drejtues i Transparency International.

Elitat e korruptuara dhe oligarkët është e vështirë të lëvizin nga pozicionet e tyre. Por kjo mund të realizohet nëse njerëzit bëhen bashkë dhe kërkojnë standarde më të larta nga liderët e qeverive përkatëse”,- shton Ugaz. /Blitz.al/

 

Kjo është harta e plotë e publikuar nga Transparency International për të gjitha vendet europiane dhe aziatike.

https://www.transparency.org/files/content/feature/MENA_GCB_infographics_EN_map_web.jpg

Komento
Shperndaje