Blitz

 Breaking News

Propozimi i Ilir Metës për zgjidhjen e krizës: “Zgjedhje të Përgjithshme dhe për President në 13 Tetor”

Propozimi i Ilir Metës për zgjidhjen e krizës: “Zgjedhje të Përgjithshme dhe për President në 13 Tetor”
July 02
11:13 2019

Kreu i shtetit bën propozimin e papritur në konferenën për shtyp që mbajti ditën e sotme, të parën pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Presidenti Ilir Meta dha zgjidhjen e tij për atë që e quajti krizën e thellë politike dhe krizën e shtetit të së drejtës.

Ai tha se është gati të shkojë më 13 Tetor me gjithë shqiptarët në zgjedhje të Përgjithshme të parakohshme por edhe për një President të ri.

Zgjedhjet janë më 30 Tetor. Dekretin e Presidentit vetëm Kushtetuesja mund ta diskutojë. Të gjitha këto pallavrat me opozitën e re dhe kolegjin socialist. S’ka njeri që mund ta vërë në diskutim këtë. Do mbajnë përgjegjësi të gjithë ata që shkelin ligjin. Vendi kërkon zgjidhje, unë e kam një zgjidhje. Kam bërë përpjekjet e mia për çdo zgjidhje. Unë si President e jap zgjidhjen time për çdo qytetar që s’pati mundësi të zgjidhte më 30 qershor, kjo lojë shqiptare kundër parimeve ndërkombëtare. Në 13 Tetor të shkojmë edhe në zgjedhje të Përgjithshme edhe në zgjedhje për President të ri” – u shpreh Meta.

Burimi: Balkanweb

Share