Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Presidenti Meta refuzon Gent Cakajn si ministër të Jashtëm për këto arsye

Presidenti Meta refuzon Gent Cakajn si ministër të Jashtëm për këto arsye
January 10
13:51 2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka refuzuar në mënyrë të qartë kandidaturën e Edi Ramës për ministër të Jashtëm, Gent Cakaj.

Duke argumentuar faktet për refuzimin e tij, presidenti Meta ka renditur një sërë arsyesh se pse Cakaj nuk është njeriu që mund të drejtojë Ministrinë e Jashtme.

Presidenti Meta argumenton se Shqipëria ndodhet para zhvillimeve të rëndësishme në arenën ndërkombëtare, ndërsa edhe çështja e kufijve të Kosovës kërkon që në krye të ministrisë së Jashtme të jetë një njeri me përvojë të madhe diplomatike.

Argumentet e plota të presidenti Ilir Meta:

 

Komento
Shperndaje