Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Presidenti Ilir Meta i dërgon mesazh Papa Françeskut për 1-vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Presidenti Ilir Meta i dërgon mesazh Papa Françeskut për 1-vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës
September 04
11:49 2017

Me rastin e 1-vjetorit të shenjtërimit të Nënë Terezës (nesër, 5 shtator), Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka dërguar një mesazh Atit të Shenjtë, Papa Françeskut.

Në mesazhin drejtuar atit, Meta i ka shprehur falënderimet për lartësimin e simbolit dhe për vëmendjen që Papa ka treguar për marrëdhëniet me Shqipërinë.

Mesazhi i plotë:

“Shenjtëria juaj,
Me rastin e 1-vjetorit të shenjtërimit të Nënë Terezës së Kalkutës kam kënaqësinë dhe privilegjin e veçantë t’ju shpreh mirënjohjen e sinqertë, në emër të popullit shqiptar, për lartësimin mbarëbotëror të simbolit më domethënës shpirtëror të kombit tonë.

Duke përfituar nga rasti, më lejoni të riktheksoj falënderimet e thella për vëmendjen tuaj të pandërprerë që u keni kushtuar dhe vazhdoni të tregoni për marrëdhëniet historike e tradicionale, si dhe lidhjet e rralla të Selisë së Shenjtë me Shqipërinë dhe shqiptarët.

Shpallja e Nënë Terezës nga ana juaj si shenjtore gjatë ceremonisë madhështore në Vatikan, emërimi i At Ernest Troshanit si kardinal dhe lumturimi i 38 martirëve të Kishës Katolike shqiptare shënuan disa nga ngjarjet më mbresëlënëse për besimtarët katolikë dhe mbarë kombin shqiptar gjatë vitit të kaluar, duke ilustruar më së miri vëmendjen dhe lidhjen tuaj të veçantë me vendin e shqiponjave.

Ju siguroj, Ati i Shenjtë, se këto ngjarje historike, sidomos shenjtërimi i nënës sonë të përbashkët, shenjtores Tereza të Kalkutës, i gëzuan pamasë shqiptarët anembanë botës, duke i bërë ata më krenarë se kurrë, si dhe duke farkëtuar akoma edhe më tepër lidhjet institucionale dhe shpirtërore mes Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë.

Duke ju uruar jetë të gjatë dhe shëndet, ju lutem, pranoni, Shenjtëria Juaj, shprehjen e konsideratës sime më të lartë! Sinqerisht, Ilir Meta”. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje