Blitz | Kliko dhe Informohu

 Breaking News

Presidenti i Këshillit Europian, Juncker përfshihet nën hetim për nepotizëm dhe korrupsion

Presidenti i Këshillit Europian, Juncker përfshihet nën hetim për nepotizëm dhe korrupsion
March 22
15:22 2018

President i Këshillit Europian Jean Claude Juncker, emëroi dhe ngriti në detyrë ndihmësin kryesor të tij Martin Selmayr . Në mëngjes e emëroi zëvëndës sekretar të Përgjithshëm dhe në darkë e emëroi Sekretar të Përgjithshëm. E gjithë kjo ngjarje ka ndodhur brenda një ditë dhe kjo ka qenë arsyeja që janë ngjallur dyshime për nepotizëm dhe korrupsion.

Sipas Ballkanëeb Juncker e ka bërë gfakt të kryer këtë emërim pavarësisht se vetëm dy antarë të Ke-së kanë qenë në djeni të këtij vendimi. Avokati i Popullit  të Bashkimit Europian ka nisur hetimet për këtë vendim.

Ky emërim i dyshimtë mund të paralizojë reformat në BE të cilat janë planifikuar të ndërmerren pas daljes së Britanisë nga blloku. Por deri më tani thuhet se tentativat për heqjen e Selmayr nga detyra janë të pamundura pasi ky vendim do të bllokohet nga Partia Europiane Popullore./Blitz.al/

Share