Blitz | Kliko dhe Informohu

Lajme

Përurohet “Reja”, Veliaj: Një copë Europë në Tiranë

    Përurohet “Reja”, Veliaj: Një copë Europë në Tiranë

Ditën e sotme është përuruar në Tiranë vepra “Reja”, e projektuar nga arkitekti japonez me famë botërore Sou Fujimoto. Ky projekt i vendosur në lulishten përpara Galerisë Kombëtare të Arteve

Lexo me Shume

Plakja e popullsisë, Shqipëria drejt zonës “me rrezik të lartë”

    Plakja e popullsisë, Shqipëria drejt zonës “me rrezik të lartë”

Shifrat e publikuara nga INSTAT flasin për një plakje të popullsisë në vend. Konkretisht, pjesa e popullsisë 65 vjeç e lart është rritur nga 5-11% në periudhën 1989-2011 në 13%

Lexo me Shume

Raporti: 70 kosovarë, aktualisht luftëtarë në Siri dhe Irak

    Raporti: 70 kosovarë, aktualisht luftëtarë në Siri dhe Irak

Në një raport të dorëzuar sot në Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë të Kosovës, zëvendësministri i Punëve  të Brendshme në Kosovë, Valdet Hoxha,

Lexo me Shume

Zjarri në Krujë, burimet: Shkak, një masë elektrike

    Zjarri në Krujë, burimet: Shkak, një masë elektrike

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me tragjedinë e shënuar ditën e sotme në Krujë, ku një autobus u përfshi nga flakët gjatë një ekskursioni që po zhvillonin një grup

Lexo me Shume

Obama në Hiroshima: “Kam ardhur të mbaj zi për të vdekurit”

Obama në Hiroshima: “Kam ardhur të mbaj zi për të vdekurit”

Presidenti Barack Obama është i pari president i SHBA-ve që viziton Hiroshimën, që nga sulmi bërthamor gjatë Luftës së Dytë Botërore që shkaktoi mijëra të vdekur. Ai ka vizituar sot

Lexo me Shume

Asambleja e NATO-s në Tiranë, 6 komisariate kanë kaluar në gatishmëri, kufizim qarkullimi rrugor

    Asambleja e NATO-s në Tiranë, 6 komisariate kanë kaluar në gatishmëri, kufizim qarkullimi rrugor

Policia e Tiranës ka bërë me dije se me qëllim sigurimin e mbarëvajtjes së Asamblesë Parlamentare të NATO-s, kanë kaluar në gatishmëri 6 komisariate, ndërkohë që 9 hotele ku do

Lexo me Shume

Deputeti i Partisë Socialiste aksidenton me makinë një fëmijë

    Deputeti i Partisë Socialiste aksidenton me makinë një fëmijë

Deputeti i Partisë Socialiste, Sadri Abazi, ka aksidentuar mesditën  e sotme me makinë një fëmijë në Shkozet. Ngjarja ka ndodhur në zonën e plazhit, ndërkohë që deputeti ka qenë duke udhëtuar

Lexo me Shume

Autobusi në flakë, rrëfen ngjarjen Atë Konstandin Prifti. Njëra nga të mbijetuarat: “Na mori më qafë shoferi!”

    Autobusi në flakë, rrëfen ngjarjen Atë Konstandin Prifti. Njëra nga të mbijetuarat: “Na mori më qafë shoferi!”

Një ngjarje e rëndë ndodhi paraditen e sotme në qytetin e Krujës, kur një autobus, brenda të cilit kishte 35 besimtarë dhe priftërinj të Kishës Ungjillore të Vlorës, ka shpërthyer në flakë

Lexo me Shume

Ngjarja në Krujë, kryeministri Rama shkon në QSUT

  Ngjarja në Krujë, kryeministri Rama shkon në QSUT

Deri tani, nga autobusi me pasagjerë besimtarë ortodoks, që mori flakë në Krujë, rezultojnë 2 viktima, 12 të plagosur rëndë,

Lexo me Shume

Krujë: Autobusi me besimtarë ortodoks merr flakë gjatë ecjes, të lënduarit dërgohen në spital

  Krujë: Autobusi me besimtarë ortodoks merr flakë gjatë ecjes, të lënduarit dërgohen në spital

Një ngjarje e rëndë është shënuar paraditen e sotme  në qytetin e Krujës ku një autobus shkolle me pasagjerë nxënës

Lexo me Shume

Rama për koalicionin me LSI: Ka gjithmonë një moment për t’i bërë gjërat, s’është ky

  Rama për koalicionin me LSI: Ka gjithmonë një moment për t’i bërë gjërat, s’është ky

Një tjetër çështje për të cilën kryeministri u pyet, transmetuar në emisionin “Top Story”, ishte e ardhmja e këtij koalicioni

Lexo me Shume

Reforma në drejtësi, Rama: Ftesa për PD mbetet e hapur. Basha: Dakord për dialog pa kushte

  Reforma në drejtësi, Rama: Ftesa për PD mbetet e hapur. Basha: Dakord për dialog pa kushte

Në një prononcim për “Top Story”, kryeministri Rama ka folur rreth ftesës së bërë kundërshtarit politik Lulzim Basha për dialog,

Lexo me Shume

Gjendet pas 20 orësh, 9-vjeçari i zhdukur në Durrës

  Gjendet pas 20 orësh, 9-vjeçari i zhdukur në Durrës

Një ditë pas zhdukjes së një të mituri, Policia e Durrësit nisi hetimin për gjetjen e tij. Burime të policisë

Lexo me Shume

Shpallet i pafajshëm kreu i INUK, Zyhni Dajti

  Shpallet i pafajshëm kreu i INUK, Zyhni Dajti

Gjykata e Tiranës ka vendosur të shpallë të pafajshëm ish-kreun e Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, Zyhni Dajti. Ai ishte i

Lexo me Shume

Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

  Shqipëria hap përpara, Qeveria miraton planin e LGBTI

Qeveria ka miratuar ditën e djeshme Planin Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI në Republikën e Shqipërisë, 2016-2020, një hap

Lexo me Shume

Hendeku gjinor në jetëgjatësi, në Shqipëri gratë jetojnë 3.6 vite më shumë

  Hendeku gjinor në jetëgjatësi, në Shqipëri gratë jetojnë 3.6 vite më shumë

Nga të dhënat e viteve të fundit të Kombeve të Bashkuara dhe enteve të tjera të kërkimit, gratë jetojnë më

Lexo me Shume

Itali, ekzekutohet me armë zjarri 40-vjeçari shqiptar

  Itali, ekzekutohet me armë zjarri 40-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar është qëlluar për vdekje me armë zjarri në Rimini të Italisë. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës, në

Lexo me Shume

Totozani mbështet miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI

  Totozani mbështet miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI

  Avokati i Popullit, Igli Totozani, ka mbështetur miratimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Personat LGBTI në Republikën e

Lexo me Shume

Durrës, arrestohet zyrtari i Burgut të Fierit, shkaktoi aksident dhe refuzoi testin e alkoolit

  Durrës, arrestohet zyrtari i Burgut të Fierit, shkaktoi aksident dhe refuzoi testin e alkoolit

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një zyrtar të burgut të Fierit, i cili shkaktoi aksident  dhe më pas

Lexo me Shume

Vrasja e shqiptarit në Greqi, identifikohen 3 autorët

  Vrasja e shqiptarit në Greqi, identifikohen 3 autorët

Policia greke ka arritur të identifikojë autorët përgjegjës të vrasjes së shqiptarit Bledar Terpollari në Greqi. 26-vjeçari u vra dhe

Lexo me Shume

Nga mjek në luftëtar i ISIS-it

  Nga mjek në luftëtar i ISIS-it

Një mjek i shërbimit shëndetësor britanik ka lënë gruan dhe dy fëmijët e tij në Sheffield për t’iu bashkuar luftëtarëve

Lexo me Shume