Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Miratohet drafti për Reformën në Drejtësi, largohet opozita

Miratohet drafti për Reformën në Drejtësi, largohet opozita
June 14
15:25 2016

Komisioni i posaçëm ka miratuar ditën e sotme  pas shumë polemikash draftin për Reformën në Drejtësi.

Gjatë mbledhjes opozita është larguar nga mbledhja pas debateve mbi paragrafin  88 të Komisionit të Venecias. Deputetët e PS-së dhe LSI-së kanë bashkuar votat për të miratuar ligjin që do të sjellë ndryshime në sistemin e drejtësisë.  Komisioni e ka miratuar draftin pa përfshirë pikat për të cilat nuk kanë rënë dakort me opozitën.

Në mbledhjen e Komisionit kanë marrë pjesë dhe ambasadori i SHBA-së Donald Lu dhe ambasadorja  e BE-së  Romana Vlahutin.

Shperndaje